Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ z elektromagnesem (a la generator impulsowy)

danlancher 14 Jun 2006 21:46 3111 19
    danlancher
    Level 27  
    Witam!

Mam pewien problem. Potrzebuje ukladu, cos w stylu generator impulsowy, ktory podlacze do elektromagnesu. obrazek 1.
    Efekt jaki chcialbym uzyskac to przyciagniecie rdzenia, ktory siedzi w elektromagnesie i sprezynie, po czym odciecie pradu.
    Tzn. rdzen ma sie obnizyc i podwyzyc.I tak w kolko.
    Robilem juz multibibrator astabilny ale nic nie wyszlo.Multiwibrator nie dzialal,sam nie wiem czemu i mysle ze nie uzyskal bym zadanego efektu gdyz impulsy byly by za slabe i rdzen by sie nie ruszal.
    Co najwazniejsze,chcem uzyskac czestotliwosc pracy rdzenia 10-20Hz.Jak najszybciej sie da.

Wiec moglibyscie mi pomoc znalesc rozwiazanie ...?

z gory dzieki i pozdr!
    Hornet60
    Level 18  
    przy takiej i pewnie jeszcze długotrwałej pracy to wszystko się zaraz rozwali... tak samo jak nie stosuje się przekaźników do takich zadań tak samo Ty nie powinieneś stosować czegoś takiego. Napisz do czego to ma być to się wymyśli coś odpowiedniego i taniego.
    wergilek
    Level 14  
    Ja proponowałbym rozwjązanie na mimośrodzie tak jak nóż do cięcia tkaniny czy drzewa-sklejki dając silnik np;od wiertarki masz regulacje obr lub częstotliwosci.POZDRAWIAM.
    danlancher
    Level 27  
    Na poczatku dzieki za zainteresowanie ;)

Czy sie rozleci? nie wiem, mozliwe, ale jak narazie sie trzyma. Robilem proby zwierajac kabelki bardzo szybko i niezle nasowal i nic sie nie luzowalo.

To ma byc maszynka do tattoo. Jedna juz zrobilem na silnik i chcialem zrobic druga na elektromagnes. No i wlasnie teraz nie wiem jak to zrobic...

dzieki i pozdr!
    User removed account
    User removed account  
    danlancher
    Level 27  
    Elektromagnes mialby chodzic na jakis 9V-12V. Testowalem go na 3-6-9-12V. Im wyzsze naipiecie tym mocniej przyciaga,logiczne.Ale jak daje te 12 to sie cewka bardzo grzeje.
    Jak zwieralem bardzo szybko to czasami wszystko tylko drgalo, a jak zwolnilem to chodzilo normalnie(dol/gora).
    Rdzen z mym calym mocowaniem wazy na oko z 10-15g + jakies 5g trzeba doliczyc na igle i gomowa rurke.
    User removed account
    User removed account  
    danlancher
    Level 27  
    Hmm... tez myslalem na napieciem ~ . Ale jak mam zamiast rdzenia uzyc magnesy? Musialby on miec taki sam ksztalt co rdzen.
    Jeszcze wroce do sprzecyny. Bardzo mocno wypycha rdzen.
    DefaultUser
    Level 11  
    Bawiłem się kiedyś taką maszynką. Była skonstruowana mniej więcej tak jak pisał andre1979, tyle, że wydaje mi się iż rdzeń był stalowy. Napięcie z trafa na pewno było prostowane, gdyż poruszał rdzeń tylko w jedną stronę. Ruch w drugą stronę zapewniała sprężynująca blaszka, dzięki której można było również ustawiać siłę kłucia.
    User removed account
    User removed account  
    rasty
    Level 27  
    A czy nie mozna zamiast tej skomplikowanej maszynerii trzymajacej pionowy pret, dać długa śrubę M3 wygiętą pod katem prostym i ja przykrecić do zacisku przy elektromagnesie ? Zmniejszysz masę drgajacą.
    Kol. WojcikW zasugerował świetne rozwiazanie. Generator o regulowanej czestotliwości i obserwację, jak to drga. Wyregulować na rezonans.

pozdr.
    danlancher
    Level 27  
    Sam juz nie wiem.
    Pomysl za magnesem jest dobry,ale nie wiadomo dobrze bedzie wyregulowane.
    Pomysle z generatotorem tez dobry,ale dochodzi elektronika a na maszynce nie ma zabardzo na nia miejsca... :/

:arrow: rasty

moglbys mi dokladniej wytlumaczyc z ta sroba,nie do konca zalapalem :)
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    danlancher
    Level 27  
    No dobra, dzieki wam.

pozdr!
    danlancher
    Level 27  
    A wiesz/wiecie gdzie moge takie wzory znalesc? Bo podreckikow do fiky nie mam :/. Zabardzo nie wiem czego szukac.
    User removed account
    User removed account  
    danlancher
    Level 27  
    dobra,dzieki wam za pomoc.Temat zamykam(?) poczekam do 00:00,moze jeszcze ktos cos napisze...

dzieki i pozdr!