Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips 21PT166A pali przetwornicę

maryann 15 Jun 2006 12:06 2201 10
Renex
  • #1
    maryann
    Level 37  
    Ze 4 godziny szukałem, bo coś nie łączyło w zasilaczu; w końcu postanowiłem obejść problem podkładając coś pod płytę i ch... nawinęła mi sie pod rękę czarna gąbka antystatyczna. Głupota!!! No ale padło ,od mostka po BUTa. Wymieniłem także pozostałe tranzystory , ale zamiast SMD dałem BC547, 557; pomierzyłem co się dało, włączam i... ryp!- znowu. Teraz wymieniłem także transoptor, jeszcze jedna diodę wymienioną w zestawie naprawczym i boję się włączyć.
    Czy mogą być w/w tranzystory?, CNX82A zamiast 83? i jak to uruchomić awaryjnie- jakiś opornik zamiast bezpiecznika?, odłączyć wtórną?
  • Renex
  • #2
    radekrpisz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam
    Cy to jest L6.1 czy L6.2?
  • Renex
  • #4
    pankracy 2
    TVs specialist
    Proste i stare jak świat , przy uruchamianiu przetwornicy zawsze stosuje na wstępie zamiast bezpiecznika żarówkę 100W/230V,szkoda elementów elektronicznych.
  • Helpful post
    #5
    WZbych
    Level 13  
    Witam. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy poza przetwornicą uszkodzeniu nie uległo już więcej elementów, oraz przedsięwziąść kroki, zapobiegające dalszym uszkodzeniom. Jeśli jest taka możliwość, należy obniżyć napięcie sieci (autotransformatorem) do wartości około 150VAC, lub zastosować się do porady kolegi pankracy 2. Sprawdź czy już nie masz uszkodzonego tranz. linni 7445. Na czas naprawy odłącz obciażenie przetwornicy, żeby obciążyć ją „sztucznie” stosując żarówkę o mocy 40 lub 60W. Powinno wystarczyć obciążenie żarówką 40 lub 60W ( na ogół nie ma problemu ). Jeśli wymagane jest większe obciążenie zasilacz ma prawo nie wystartować, mimo że jest sprawny. Wtedy musisz dać większą żarówkę tj. 100W. Dopiero jak będziesz miał sprawną przetwornice to podłączysz jej obciażenie. Powodzenia.
  • #9
    maryann
    Level 37  
    Nie ma problemu z punktami; teraz widzę- nie spodziewałem się wykorzystania bazy w tym sześcionogowcu. Mam jeszcze PC111 i CQY86NG. Sprawdzę, czy nie podejdzie.

    Dodano po 1 [minuty]:

    CQY ma bazę.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Lecę po drugą żarówkę!

    Dodano po 39 [minuty]:

    Żarówka w bezpieczniku(100W) zaświeciła jasno, na wyjściu +B(żarówka 40W) pojawiło sie 13V. Jak to interpretować ? Chyba nadal źle?
    A! Wszystko prawie szło przez cewki rozmagnesowujące. Teraz jak je odpiąłem 100ka się ledwo żarzy a 40tka świeci wyraźnie i jest 93V. Co dalej?

    Dodano po 1 [minuty]:

    Teraz zrobie sobie kawę, czekam na podpowiedź, bo nie mam już więcej BUTów. A pasowałoby to dzis zrobić.

    Dodano po 2 [godziny] 44 [minuty]:

    Zmniejszałem opory kontrolując napięcie wtórne, aż z duszą na ramieniu wlożylem bezpiecznik i jest OK.
    Zobaczę, czy przy okazji nie usunęła sie pierwotna usterka(jakiś wredny niekontakt- topologicznie gdzieś pomiędzy włącznikiem a 680n do cewek).
  • #10
    coolfoot
    Level 15  
    Witam
    Jeśli tranz. ster. H jest OK ,to włączaj cały układ bez obaw.
    Pomierz cewki rozmagn. ok.24ohm, ale nie dołączaj ich jeszcze.
    Pozdr.

    wiadomość dla początkujących czytających elektroników: żarówki ,o których mowa, muszą być z włóknem wolframowym (nie energoosczędne).