Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica Profitexx PI-1000W - czy faktycznie sinus?

lechoo 15 Jun 2006 13:03 18092 13
    lechoo
    Level 39  
    Witam,
    Posiadaczy przetwornicy 12/230V Profitexx PI-1000W bardzo proszę o sprawdzenie (w miarę możliwości oczywiście) kształtu przebiegu napięcia wyjściowego, czy jest to rzeczywiście sinusoida.
    Dziękuję i pozdrawiam,
    Leszek
    lechoo
    Level 39  
    Hmm, po ilości sprzedawanych tych przetwornic na Allegro sądziłem, że ktoś z użytkowników na forum ją kupił i przetestował dokładnie. Niby 300zł to niedużo, ale wolałbym się upewnić...
    Lashred
    Level 14  
    Jedynie model z prostownikiem na sinus na wyjściu.
    Wiem bo sprwawdzałem na stronce producentai tylko o tej piszą że ma sinus na wyjściu, więc uwierzyłem i się zastanawiam jej nad kupnem.

Dodano po 5 [minuty]:

A koleś który sprzedaje na allegro pisze że sinusoida modyfikowana czyli w ma na myśli prostokąt. Nie wiem co roić...

Dodano po 1 [minuty]:

Chyba raczej zrezygnuje z kupna... tamta informacja mnie zniechęciła
    lechoo
    Level 39  
    Brak jednoznacznej informacji nt. kształtu napięcia wyjściowego skutecznie zniechęcił mnie do zakupu tej przetwornicy. Polski dystrybutor podaje "zmodyfikowana sinusoida" przy wszystkich przetwornicach oprócz tej z ładowarką, ale prawdopodobnie to przeoczenie redaktora strony.
    stx1
    Level 12  
    Kupiłem taką właśnie na allegro i zastsowałem jako awaryjne zasilanie do pieca CO z podajnikiem wętylatorem i komputerkiem oraz pompką .Urządzenia te działają dobrze, ale startują wolniej bo przetwornica ma miękki start, silniki trochę buczą. Próbowałem przez przełącznik zasilać urządzenia domowe i radio działa ale nieprzyjemnie buczy, a telewizor oprucz buczenia to na ekranie są jeszcze dwa cienkie poprzeczne paski. Świetlówki świecą trochę słabiej ale też buczą. Lodówka silnik 110W załączy się i zaraz wybije i zablokuje się przetwornica i wyświetla dioda- przeciążenie. W instrukcji jest narysowana charakterystyka sinusoidy wyjściowej i jest ona prostokątna. W razie pytań proszę zamieszczać odpowiem.
    Edek45
    Level 29  
    Czy możesz zamieścić jakieś zdjęcia,i ile ma mocy ciągłej i czy jest firmy Profitexx?(ile kosztowała)
    Też interesuje mnie ta przetwornica
    stx1
    Level 12  
    Przetwornicę którą opisałem powyżej to przetwornica firmy Profitexx 1000/2000W 12V DC /230V AC ,a kupiłem na Allegro za 299zł jest ona produkcji Chińskiej pod patronatem firmy niemieckiej. Na powno nie polecam do zasilania komputra ani żadnych kosztowniejszych urządzeń elektronicznych-ryzyko uszkodzenia, ponieważ po przetwożeniu nie jest to sinusoida tylko ma kształt prostokąta. Do zalet można zaliczyć wysoka sprawność ok. 85% i mały pobór prądu bez obciążenia ok. 200 mili amper.można zasilać urządzenia o łącznej mocy do 1000Wat a 2000wat w krutko trwałym impulsie, ma zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora poniżej 10V, oraz zabezpieczenie przed przeciążeniem.
    wie8
    Level 16  
    Witam,
    kolego Stx1 - czy przetwornica o której mowa, posiada gniazdo INPUT AC 230V ?

Bo na allegro, na fotografii z jednej strony widzę OUTPUT AC 230, a z drugiej DC 12V INPUT.

Konkretniej chodzi o automatyczne przełączanie - gdy jest prąd w sieci (po to gniazdo input AC 230) - to zasilanie pieca leci z sieci, gdy zabraknie napięcia na tym gnieździe - to przetwornica sama przełączy się na zasilanie z akumulatora i następuje przemiana DC=>AC...

Chodzi mi o automatyczne przełączanie zasilania - czy ta przetwornica faktycznie takie coś posiada ? Na allegro na fotografiach NIGDZIE NIE WIDZĘ takiego gniazda wejściowego... na stronie producenta również, podczas gdy w droższym modelu - ono występuje !

Czyżby allegrowicz robił ludzi w konia ?

Proszę o odpowiedź,
    btw - czy sterowanie mikroprocesorowe/dmuchawa nie jest wrażliwa na to że zamiast sinusa na zasilaniu ma prostokąt ?

Ale z drugiej strony patrząc, agregaty spalinowe, mechaniczne - także nie dadzą sinusa ze względu na nieliniowość pracy...
    Pozdrawiam.
    puchalak
    Level 14  
    stx1 wrote:
    ...Lodówka silnik 110W załączy się i zaraz wybije i zablokuje się przetwornica i wyświetla dioda- przeciążenie. ....

Potrzebuje takiej przetwornicy użyć do zasilenia klimatyzatora. Moc to ok 800W, ale też jest tam sprężarka. Z tego co czytam nie ma szans...
    stx1
    Level 12  
    przetwornica ta ma według producenta ma mieć 1000W mocy ciągłej i właściwie ją ma ale gdy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 10,5 V to się wyłączy i zablokuje, to sprawdzałem . przetwornica ta ma mieć moc chwilową 2000W, ale to tylko teoria bo prąd pobierany z akumulatora jest tak duży że zaraz mi spada na nim napięcie poniżej 10,5V i wyłancza mimo że mam akumulator o pojemności 180AH. Jeżeli chodzi o zasilanie np. lodówki lub zamrażarki to te urządzenia mają silniki sprężarek które mają ciężki rozruch bo są pod ciśnieniem i tak jak pisałem poprzednio jeżeli mają ponad 110W mocy to wyłączy i zablokuje przetwornicę. Tak samo dzieje się z urządzeniami które mają transformator o mocy powyżej 100W.
    naitsabes
    Level 10  
    Mam pytanie czy tego typu sinusoida ma wpływ na uszkodzenie pąpik w piecu czy nie. Jak wiecie pompka trochę buczy czy to może spowodować jej szybsze zużycie.
    wie8
    Level 16  
    Tak. powoduje to zjawisko że grzeją się uzwojenia cewek a buczy bo obecne jest zjawisko magnetostrykcji...

Ogólnie zmniejsza to żywotność pompy, jak i dmuchawy, radziłbym zastosować czysty sinus np układ EVER SPECLINE 700 zamiast tego badziewia.
    czesiu
    Level 35  
    naitsabes wrote:
    Mam pytanie czy tego typu sinusoida ma wpływ na uszkodzenie pąpik w piecu czy nie. Jak wiecie pompka trochę buczy czy to może spowodować jej szybsze zużycie.

Jeżeli nie chcesz popadać w koszty i wymieniać przetwornicy możesz spróbować odfiltrować zakłócenia. Jeżeli dysponujesz np starym zasilaczem komputerowym wykorzystaj jego filtr, powinno buczeć mniej.
    Bacajek
    Level 1  
    A co byście powiedzieli na takie coś ??

http://www.tatarek.com.pl/index.php?produkt=s300a&kat=p&podkat=p1

Firma „TATAREK”, jako oficjalny dystrybutor produktów firmy Mean Well, poleca Państwa uwadze przetwornice DC/AC. Urządzenia te zostały sprawdzone i zatwierdzone przez nasze biuro konstrukcyjne. Stanowią uzupełnienie szerokiej oferty naszej firmy. Przetwornice DC/AC (czysty sinus) przetwarzają napięcie stałe 12V lub 24V na napięcie przemienne 230VAC o kształcie sinusoidalnym. Przetwornice charakteryzują się wysoką sprawnością, małymi gabarytami. Posiadają izolacje galwaniczną pomiędzy wejściem, a wyjściem. Wyposażone są w zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciążeniowe, przed odwrotnym podłączeniem baterii. Stosowane są do zasilania odbiorników RTV, sprzętu komputerowego, urządzeń GPS, ładowarek, drobnego sprzętu AGD, małych kompresorów, pomp. Stosowane są również w przemyśle telekomunikacyjnym.