Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica Profitexx PI-1000W - czy faktycznie sinus?

15 Cze 2006 13:03 17042 13
  • Poziom 39  
    Witam,
    Posiadaczy przetwornicy 12/230V Profitexx PI-1000W bardzo proszę o sprawdzenie (w miarę możliwości oczywiście) kształtu przebiegu napięcia wyjściowego, czy jest to rzeczywiście sinusoida.
    Dziękuję i pozdrawiam,
    Leszek
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Hmm, po ilości sprzedawanych tych przetwornic na Allegro sądziłem, że ktoś z użytkowników na forum ją kupił i przetestował dokładnie. Niby 300zł to niedużo, ale wolałbym się upewnić...
  • Poziom 14  
    Jedynie model z prostownikiem na sinus na wyjściu.
    Wiem bo sprwawdzałem na stronce producentai tylko o tej piszą że ma sinus na wyjściu, więc uwierzyłem i się zastanawiam jej nad kupnem.

Dodano po 5 [minuty]:

A koleś który sprzedaje na allegro pisze że sinusoida modyfikowana czyli w ma na myśli prostokąt. Nie wiem co roić...

Dodano po 1 [minuty]:

Chyba raczej zrezygnuje z kupna... tamta informacja mnie zniechęciła
  • Poziom 39  
    Brak jednoznacznej informacji nt. kształtu napięcia wyjściowego skutecznie zniechęcił mnie do zakupu tej przetwornicy. Polski dystrybutor podaje "zmodyfikowana sinusoida" przy wszystkich przetwornicach oprócz tej z ładowarką, ale prawdopodobnie to przeoczenie redaktora strony.
  • Poziom 12  
    Kupiłem taką właśnie na allegro i zastsowałem jako awaryjne zasilanie do pieca CO z podajnikiem wętylatorem i komputerkiem oraz pompką .Urządzenia te działają dobrze, ale startują wolniej bo przetwornica ma miękki start, silniki trochę buczą. Próbowałem przez przełącznik zasilać urządzenia domowe i radio działa ale nieprzyjemnie buczy, a telewizor oprucz buczenia to na ekranie są jeszcze dwa cienkie poprzeczne paski. Świetlówki świecą trochę słabiej ale też buczą. Lodówka silnik 110W załączy się i zaraz wybije i zablokuje się przetwornica i wyświetla dioda- przeciążenie. W instrukcji jest narysowana charakterystyka sinusoidy wyjściowej i jest ona prostokątna. W razie pytań proszę zamieszczać odpowiem.
  • Poziom 28  
    Czy możesz zamieścić jakieś zdjęcia,i ile ma mocy ciągłej i czy jest firmy Profitexx?(ile kosztowała)
    Też interesuje mnie ta przetwornica
  • Poziom 12  
    Przetwornicę którą opisałem powyżej to przetwornica firmy Profitexx 1000/2000W 12V DC /230V AC ,a kupiłem na Allegro za 299zł jest ona produkcji Chińskiej pod patronatem firmy niemieckiej. Na powno nie polecam do zasilania komputra ani żadnych kosztowniejszych urządzeń elektronicznych-ryzyko uszkodzenia, ponieważ po przetwożeniu nie jest to sinusoida tylko ma kształt prostokąta. Do zalet można zaliczyć wysoka sprawność ok. 85% i mały pobór prądu bez obciążenia ok. 200 mili amper.można zasilać urządzenia o łącznej mocy do 1000Wat a 2000wat w krutko trwałym impulsie, ma zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora poniżej 10V, oraz zabezpieczenie przed przeciążeniem.
  • Poziom 16  
    Witam,
    kolego Stx1 - czy przetwornica o której mowa, posiada gniazdo INPUT AC 230V ?

Bo na allegro, na fotografii z jednej strony widzę OUTPUT AC 230, a z drugiej DC 12V INPUT.

Konkretniej chodzi o automatyczne przełączanie - gdy jest prąd w sieci (po to gniazdo input AC 230) - to zasilanie pieca leci z sieci, gdy zabraknie napięcia na tym gnieździe - to przetwornica sama przełączy się na zasilanie z akumulatora i następuje przemiana DC=>AC...

Chodzi mi o automatyczne przełączanie zasilania - czy ta przetwornica faktycznie takie coś posiada ? Na allegro na fotografiach NIGDZIE NIE WIDZĘ takiego gniazda wejściowego... na stronie producenta również, podczas gdy w droższym modelu - ono występuje !

Czyżby allegrowicz robił ludzi w konia ?

Proszę o odpowiedź,
    btw - czy sterowanie mikroprocesorowe/dmuchawa nie jest wrażliwa na to że zamiast sinusa na zasilaniu ma prostokąt ?

Ale z drugiej strony patrząc, agregaty spalinowe, mechaniczne - także nie dadzą sinusa ze względu na nieliniowość pracy...
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    stx1 napisał:
    ...Lodówka silnik 110W załączy się i zaraz wybije i zablokuje się przetwornica i wyświetla dioda- przeciążenie. ....

Potrzebuje takiej przetwornicy użyć do zasilenia klimatyzatora. Moc to ok 800W, ale też jest tam sprężarka. Z tego co czytam nie ma szans...
  • Poziom 12  
    przetwornica ta ma według producenta ma mieć 1000W mocy ciągłej i właściwie ją ma ale gdy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 10,5 V to się wyłączy i zablokuje, to sprawdzałem . przetwornica ta ma mieć moc chwilową 2000W, ale to tylko teoria bo prąd pobierany z akumulatora jest tak duży że zaraz mi spada na nim napięcie poniżej 10,5V i wyłancza mimo że mam akumulator o pojemności 180AH. Jeżeli chodzi o zasilanie np. lodówki lub zamrażarki to te urządzenia mają silniki sprężarek które mają ciężki rozruch bo są pod ciśnieniem i tak jak pisałem poprzednio jeżeli mają ponad 110W mocy to wyłączy i zablokuje przetwornicę. Tak samo dzieje się z urządzeniami które mają transformator o mocy powyżej 100W.
  • Poziom 10  
    Mam pytanie czy tego typu sinusoida ma wpływ na uszkodzenie pąpik w piecu czy nie. Jak wiecie pompka trochę buczy czy to może spowodować jej szybsze zużycie.
  • Poziom 16  
    Tak. powoduje to zjawisko że grzeją się uzwojenia cewek a buczy bo obecne jest zjawisko magnetostrykcji...

Ogólnie zmniejsza to żywotność pompy, jak i dmuchawy, radziłbym zastosować czysty sinus np układ EVER SPECLINE 700 zamiast tego badziewia.
  • Poziom 33  
    naitsabes napisał:
    Mam pytanie czy tego typu sinusoida ma wpływ na uszkodzenie pąpik w piecu czy nie. Jak wiecie pompka trochę buczy czy to może spowodować jej szybsze zużycie.

Jeżeli nie chcesz popadać w koszty i wymieniać przetwornicy możesz spróbować odfiltrować zakłócenia. Jeżeli dysponujesz np starym zasilaczem komputerowym wykorzystaj jego filtr, powinno buczeć mniej.
  • Poziom 1  
    A co byście powiedzieli na takie coś ??

http://www.tatarek.com.pl/index.php?produkt=s300a&kat=p&podkat=p1

Firma „TATAREK”, jako oficjalny dystrybutor produktów firmy Mean Well, poleca Państwa uwadze przetwornice DC/AC. Urządzenia te zostały sprawdzone i zatwierdzone przez nasze biuro konstrukcyjne. Stanowią uzupełnienie szerokiej oferty naszej firmy. Przetwornice DC/AC (czysty sinus) przetwarzają napięcie stałe 12V lub 24V na napięcie przemienne 230VAC o kształcie sinusoidalnym. Przetwornice charakteryzują się wysoką sprawnością, małymi gabarytami. Posiadają izolacje galwaniczną pomiędzy wejściem, a wyjściem. Wyposażone są w zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciążeniowe, przed odwrotnym podłączeniem baterii. Stosowane są do zasilania odbiorników RTV, sprzętu komputerowego, urządzeń GPS, ładowarek, drobnego sprzętu AGD, małych kompresorów, pomp. Stosowane są również w przemyśle telekomunikacyjnym.