Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny port w skanerze (Microtek Scanmaker 630)?

psychoarti 15 Cze 2006 13:59 1814 8
  • #1 15 Cze 2006 13:59
    psychoarti
    Poziom 15  

Witam!

Jakiś czas temu dostałem skaner (Microtek Scanmaker 630) - rzekomo sprawny.
    Problem tylko w tym, że za grzyba nie wiem jak go podłączyć do komputera, gdyż posiada jakis on dziwny i niestandardowy port. W sumie jest on podobny do portu centronics w drukarce, tylko jest od niego trochę szerszy. Oprócz tego w skanerze są tez 2 mniejsze porty, które również nie wiem do czego służą (wszystkie porty są na zdjęciu). Niestety szukałem na sieci lecz nie udało mi sie nigdzie znaleźć manuala do tego typu skanera. Moje pytanie więc brzmi: co to za porty i jak (czym) podłączyć ten skaner do peceta?

A oto zdjęcie tylnego panelu skanera:

0 8
  • Pomocny post
    #2 15 Cze 2006 14:14
    tomekgl
    Poziom 15  

To najszersze złącze (Centronics-50) to jest interfejs SCSI. Ostatnio traci na popularności, został wyparty przez USB w przypadku skanerów oraz SATA w przypadku dysków twardych.
    Aby podłączyć to do komputera musisz mieć specjalną kartę SCSI. Należy tylko zwrócić uwagę na wersję SCSI bo było ich trochę.
    Musisz również ustawić identyfikator SCSI-ID urządzenia tym małym niebieskim przełącznikiem.
    Port po lewej to jest zwykłe LPT takie jak od strony prawie każdego komputera, dobrzeby było aby kabel był jak najkrotszy, pewnie nie bez powodu kabel od mojego skanera ma jakies 1.25m i ferrytowe tulejki na obu końcach.
    Portu po prawej nie umiem jednoznacznie zidentyfikować, za to jestem pewien, że całkiem po lewej to zasilanie ;)
    Pozdrawiam

0
  • #3 15 Cze 2006 14:24
    psychoarti
    Poziom 15  

Cytat:
    Port po lewej to jest zwykłe LPT takie jak od strony prawie każdego komputera,

OK; ale czy to oznacza że mogę go uzywac wymiennie zamiast portu SCSI i zamiast przez SCSI podłączyć skaner za pomoca właśnie tego LPT ?

0
  • #4 15 Cze 2006 15:06
    am44
    Poziom 20  

Ten skaner wymaga kontrolera SCSI w komputerze. Jeżeli komputer ma jeszcze gniazdo ISA na płycie ,to kontroler można kupic za 5 - 10 zł. Kontrolery PCI są trochę droższe.
    Problem może być z kablem łączącym. Trzeba gdzieś kupić kabel SCSI typu Centronics >>> złącze kontrolera albo LPT >>> złącze kontrolera. Kable takie widuję na Allegro albo na giełdzie we Wrocławiu. Cena ca. 10 zł.

0
  • #5 15 Cze 2006 16:23
    psychoarti
    Poziom 15  

Kontroler SCSI na PCI to nawet posiadam. Problem tylko w tym że nie mam kabla :/. Kontroler wygląda o tak:
    Nie wiem czy jest on odpowiedni, jednak zakładając że tak, to czy ktoś gdzies widział tego typu kabel? Bo szukałem na allegro i nigdzie nie widziałem :-(

0
  • Pomocny post
    #6 15 Cze 2006 17:20
    am44
    Poziom 20  

Kable są w tej chwili na Allegro ,w dziale :Serwery i SCSI. Ma być to kabel DSUB50M > Centronics50M albo DSUB50M > DSUB25M. Oczywiście potrzebny jest sterownik ze strony producenta skanera. Przy wyszukiwaniu sterownika pomocne mogą być numery widoczne na zdjęciu( po prawej stronie).
    Jeżeli skaner jest sprawny, to będzie działał szybciej niż skaner na LPT.

0
  • Pomocny post
    #7 15 Cze 2006 17:27
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

ja mam przejsciowke na śledziu ze złącza na płaską tasme 50pin (gniazdko na kontrolerze SCSI) na gniazdo DSub25 (skaner miał dołączony kabel DSub25M - DSub25M i takie też gniazdko.
    To było najtańsze rozwiązanie, można jeszcze kombinować z kablem między tym gniazdem w skanerze a tym Hi-Density na śledziu skanera

tu troche jest akcesorii:
    http://www.meditronik.com.pl/scsi.htm

Zapomnij o "kontrolerach SCSI" ISA; mam wątpliwości czy te gniazdo po lewej od złącza Centronics to LPT ... (to można sprawdzić dobierając się do wnętrza skanera :wink: )

0
  • #8 15 Cze 2006 21:20
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Gniazdo wyglądające jak LPT to też na 100% SCSI (tzw. SCSI I).

Dodatkowe gniazdo po prawej zapewne umożliwia podłączenie przystawki do przeźroczy.

0
  • #9 15 Cze 2006 22:56
    Robert B
    Poziom 43  

Zastanawiam się jak autor "szukał" informacji?
    http://195.11.224.13/english/support/faqpc/scsi/sm630.htm
    Pewnie zaraz będzie "szukanie" driverów :(
    Są tu, jakby co :)
    http://www.microtekeurope.com/driver_download/
    Reszta softu tu:
    ftp://ftp.microtek.com.tw/
    Troubleshooting Tips for SCSI Scanners tu:
    http://download.microtek.de/FAQs/FAQsE.php#cat3_0

0