Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik częstotliwości na PIC (minimum elementów)

zasoby 25 Oct 2009 00:46 40447 46
e-mierniki
 • #31
  wzk
  Level 19  
  A kto przerobi soft aby modyfikować wskazań o częstotliwość p.cz. :wink: [img]
  Jeżeli soft korzysta z danych zapisanych w EEPROMie, to być może wpisanie do EEPROMu wartości p.cz. umożliwiłoby przystosowanie tego miernika do odczytu częstotliwości w odbiorniku. Zmiany danych EEPROMu można by dokonać w chwili programowania.
 • e-mierniki
 • #32
  Jacek-37
  Level 2  
  układ rusza od ręki, tylko trzeba uważnie czytać schematy i dokładnie wykonać montaż
 • #33
  marcin_oizo
  Level 28  
  Witam! W końcu z pomocą doktora na uczelni udało mi się zaprogramować PICa i układ rusza "od pyty". Faktycznie jasność świecenia segmentów jest mała, warto obniżyć wartości rezystancji oporników. Mam wersję z 5 wyświetlaczami, ostatni wyświetlacz ma inną jasność świecenia.
  Miernik ma pracować jako skala cyfrowa gdzie będzie odejmowana w nim wartość p.cz. Da się to zrobić bez problemu. Montaż na uniwersalnej płytce nie robi problemów w działaniu :)
  Podpinając się pod rezonator kwarcowy tegoż miernika różnica we wskazywanej częstotliwości to tylko 1Hz, nie mogę tego wyregulować trymerem.
  Podłączając generator układ nie pokazuje dobrze częstotliwości, skacze po cyfrach. Podejrzewam, że trzeba dobudować przedwzmacniacz z jednym tranzystorem, o którym jest napisane na oryginalnej stronie.
  Pozdrawiam i naprawdę polecam ten układ!
 • #35
  marcin_oizo
  Level 28  
  Cześć! Wykonałem ten mierniczek dawno temu, docelowo poszedł do TRX Taurus na 80m. I tu jest problem bo: mierniczek pokazuje aktualną częstotliwość VFO lecz za chiny nie mogę zaprogramować offsetu.
  Częstotliwość pośrednia w Taurusie wynosi 8MHz. Taką częstotliwość (z dokładnością 1Hz) podaję na wejście miernika z generatorka, miernik pokazuje te 8MHz. Wchodzę w "tryb serwisowy" miernika, przechodzę do SUB (bo od f=8MHz ma być odejmowana f=VFO). Przytrzymuję przycisk "serwisowy", SUB mignie (tak długo aż trzymam przycisk), puszczam i ... nic. Miernik nadal pokazuje częstotliwość VFO a nie 8MHz-VFO :( O co chodzi? Czy winny może być wzmacniacz na wejściu miernika (na BF199) albo złe filtrowanie napięcia zasilającego a może to że mam dodany jeszcze piąty wyświetlacz 7mio segmentowy? Co może być jeszcze przyczyną?
  Widzę w różnych publikacjach krótkofalowców, że nikt z tym nie miał problemów, mierniki pracują jako skala w Taurusach i podobnych TRX QRP a u mnie jest problem.
  Pozdrawiam!
 • e-mierniki
 • #36
  konti
  Level 27  
  Odkopię temat składam właśnie taurusa jestem w fazie zakładania właśnie tej miarki . Wszystko fajnie pracowało do czasu gdy wyłączyłem zasilanie . Po ponownym włączeniu cały czas na wyświetlaczach mam napis prog bez naciskania przycisku . Przycisk jest sprawny , po podniesieniu nogi odpowiadającej za programowanie , również cały czas mam napis prog. Moje pytanie czy uszkodził się PIC czy program się zawiesza . Dodam , że miernik działał ok aż do do odłączenia zasilania . Aha i widzę pewną nieścisłość u was rezonator jest 20mhz a u mnie 30mhz i miernik działał poprawnie . Ma ktoś jakieś pomysły ? Czy w razie czego mogę zastosować PIC16f84A ?
 • #37
  lukasz_m
  Level 11  
  Przy 30MHz to raczej PIC nie zadziała i lub będzie wieszał się program. Wstaw 20MHz i wtedy zweryfikuj.
 • #38
  konti
  Level 27  
  Niestety, ale wstawienie kwarcu 20Mhz wiele nie zmieniło , nadal problem występuje . Czyli podejrzany jest PIC zamówiłem JDM i zobaczymy jak dalej . Swoją drogą jaka może być przyczyna takiego występowania problemu ? Czy mogę zamiast PIC 16f628A wstawić f84A wydaje mi się , że mogę bo to są te same układy tylko z różną wielkością pamięci . Musze to sprawdzić .
 • #39
  lukasz_m
  Level 11  
  Jeśli masz trymer przy kwarcu, to spróbuj skorygować delikatnie pojemność.
  Jak to nie pomoże, to zaprogramuj PICa jeszcze raz.
 • #40
  konti
  Level 27  
  Siemanko ponownie mierniki uruchomione . Teraz pytanie do programujących , jest możliwość modyfikacji hexa tak aby wprowadzić odejmowanie BFO-VFO . Nie mam miernika a dla innych też pewnie taki hex by się przydał. BFO=8Mhz

  Udało się wyedytować hex w komórce :

  002110: 00 A3 44 E0 FF FF FF FF
  na
  002110: 00 7A 12 00 FF FF FF FF
  Dzięki temu w menu table zyskujemy 8.000mhz można odjać poprzez sub lub dodać przez add . :)
 • #41
  lukasz_m
  Level 11  
  Te zmiany masz opisane na stronie autora: http://www.qsl.net/dl4yhf/freq_counter/freq_counter.html w sekcji "Adding or subtracting an offset frequency".

  Można wpisać dowolne "offsety" i takie, które faktycznie potrzebujemy.

  Jak nie chcesz grzebać w oprogramowaniu, to korzystasz z opcji "uczenia się" miernika, ale fakt, do tego potrzebny jest generator.
 • #42
  konti
  Level 27  
  Witam to sę zgadza właśnie po przeczytaniu postanowiłem , że się podzielę bo nie każdy chce bądź umie ogarnąć takie coś . Chciałem wrzucić gotowe hexy więc jak ktoś będzie miał ochotę niech napiszę to chętnie udostępnię . Ja nie posiadałem właśnie generatora ale też nie chciało mi się budować przedwzmacniacza , a w zasadzie z braku bf199 tego nie poczyniłem . Zawsze wiedziałem że elektroda to kopalnia wiedzy więc lepiej napisać żeby później nie odsyłać ludzi na zewnętrzne linki . Moim zdaniem ten temat już się wyczerpał bo jest tutaj wszystko opisane na temat tego miernika/skali :)
 • #43
  juniorK123
  Level 18  
  Witam. Pozwoliłem sobie odświeżyć nieco temat. Złożyłem sobie wczoraj miernik, kupiłem go jako kit do montażu (z Chin) Mam problem z jego uruchomieniem. Podczas włączenia mikrokontroler automatycznie wyświetla na wyświetlaczu napis ,,Prog'', wciskając przycisk następuje ponowne uruchomienie i jest dalej to samo. Na filmie ukazany jest problem. Sprawdziłem poprawność montażu 100 % jest dobrze napięcie mikrokontrolera 5V też ok, switch sprawdzony nie ma zwarcia, działa poprawnie, nie mogę sprawdzić kwarcu po przyłożeniu sond oscyloskopu widzę tylko szumy. Podejrzewam uszkodzony wsad kontrolera. W jaki sposób mogę to sprawdzić bez programatora? Ewentualnie może ktoś ma już zaprogramowany PIC16F628A na sprzedaż?


 • #44
  henry57
  Level 11  
  Prawdopodobnie źle wlutowałeś mikroprzycisk. Wylutuj go, włącz miernik i zobacz co pokazuje.
 • #45
  juniorK123
  Level 18  
  Witam. 100% jest dobrze wlutowany, zresztą bez switcha juz tez sprawdzałem i to samo. Myśle, że uszkodzil sie wsad procesora, lub od początku był źle zaprogramowany
 • #46
  fred114
  Level 12  
  Zrobiłem ten mierniczek.Mam pytanie związane z wyświetlaczem.Po załączeniu miernika i bez podania na wejście sygnału zaświeca mi sie 4 wyświetlacz.Popkazuje "0".Po podaniu na wejście sygnału pokazuje częstototliwość podaną.Czy ten świecący
  wyświetlacz 4 to normalne ?
 • #47
  lukasz_m
  Level 11  
  Tak, to właściwe zachowanie. Przy braku sygnału na wejściu, "0" jest wyświetlane na 4 pozycji od lewej, ze względu na fakt, że układ można wykonać w wersji "ekonomicznej" z 4 wyświetlaczami (bez ostatniego wyświetlacza po prawej).