Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości na PIC (minimum elementów)

zasoby 15 Cze 2006 17:26 36610 46
  • Miernik częstotliwości na PIC (minimum elementów)
    Jest to miernik częstotliwości w zakresie od 0-50MHz z dokładnością x.xxx kHz, x.xxx MHz, lub xx.xx MHz z automatycznym przełączaniem zakresów. Wynik prezentowany jest na wyświetlaczu LED 4 lub 5 segmentowym. Najważniejszą cechą rozwiązania jest bardzo mała ilość dodatkowych elementów zewnętrznych.

Układ zbudowano na dwa sposoby. Pierwszy wariant jest bardzo prosty pod względem wykonania jednak okrojono o jeden segment prezentowane wyniki pomiaru - 4 segmenty wyświetlacza.

Drugi wariant jest już dokładniejszy - 5 segmentowy

COUNTER1.HEX
    jest to wsad dla I wariantu
    COUNTER2.HEX
    jest to wsad dla II wariantu z wyświetlaczem wspólna katoda
    COUNTER3.HEX
    jest to wsad dla II wariantu z wyświetlaczem wspólna anoda

Schematy oraz wsady w załączniku
    Źródło:
    http://www.qsl.net/dl4yhf/freq_counter/freq_counter.html
    Na stronie można znaleźć dodatkowe opcje dla miernika częstotliwości jak np. przedwzmacniacz sygnału.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zasoby
    Poziom 23  
    dddddd
    zasoby napisał 785 postów o ocenie 324, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
    ic_735
    Poziom 15  
    Witam

Prosty i łatwy w wykonaniu.
    Przedwzmacniacz praktycznie niezbędny !!! - na stronie autora w podanym linku jest przykładowe rozwiązanie na jednym tranzystorze. (przy zasilaniu 5V - dla tranzystora 2N3904 - rezystor R2 ma około 51 K - tak aby uzyskać na kolektorze 1/2 napięcia zasilania)

Miernik ten dzięki możliwości odejmowania lub dodawania częstotliwości od częstotliwości pomiarowej można zastosować jako odczyt w transceiverach.

http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=18

Łukasz - SQ2DYL rozprowadzał minikity do tego miernika (płytki + zaprogramowany PIC16F628)

Pozdrawiam
    milik
    Poziom 23  
    Witam
    Czy ten miernik będzie działał na PIC16F648A ? Z tego co widziałem różnią się tylko ilością pamięci.
    Gienek
    Poziom 35  
    Gdyby to było późno w nocy, to bym się nie dziwił, ale to już 11.00.
    Pierwszy post tego wątku zawiera plik freq_counter.zip (podany przez Gulsona), w którym są pliki (różne wersje) do zaprogramowania PICa.
    mertens
    Poziom 12  
    Mam pytanie dało by się do tego układu podłączyć zamiast wyświetlaczy LED wyświetlacz LCD np. 1x16 albo 2x16 ???
    Marko121
    Poziom 17  
    Witam
    Pewnie by się dało ale wtedy trzeba by było zmienić lub napisać program od nowa.
    Pozdrawiam
    Gienek
    Poziom 35  
    Jeżeli procesor w obudowie DIP, to tylko ten będzie spełniał warunki : PIC16F628-20/P
    DJ Davi
    Poziom 21  
    Czy dobrze zrozumiałem artykół że jeśli dla wariantu II z wspólna anodą mam dać tranzystor T1 jako PNP?
    DJ Davi
    Poziom 21  
    Do czego służy ten przełącznik nazwany jako ,,prg.'' ?
    mertens
    Poziom 12  
    Dzięki zastosowaniu mikrokontrolera możemy programować nasz układ w miarę potrzeb.
    Autor (DL4YHF) przewidział dwa tryby pracy: miernik częstotliwości oraz skala cyfrowa.
    Domyślnie układ pracuje w trybie pierwszym.
    Do programowania układu służy pin PR, do którego możemy podłączyć przycisk i zwierać
    PR do masy (GND).
    Aby przejść do trybu programowania należy przytrzymać przycisk PR. Na wyświetlaczach
    pojawi się napis „Prog”. Zasada poruszania się po menu jest bardzo prosta: krótkie naciśnięcie
    przycisku powoduje przejście do następnej opcji, a długie to akceptacja. Poszczególne kroki w
    menu: „Quit”, „Add”, „Sub”, „Zero”.
    Quit - wyjście z menu,
    Add – tryb skali cyfrowej – mierzona częstotliwość jest dodawana do offsetu,
    Sub – tryb skali cyfrowej – mierzona częstotliwość jest odejmowana od offsetu,
    Zero – przełączenie układu w tryb miernika – zerowanie offsetu.
    DJ Davi
    Poziom 21  
    Zbudowałem ten miernik i wszystko jest ok tylko nie świeci ostatni wyświetlacz. Załadowałem wsad 3. co może być tego przyczyną?
    slajdolot
    Poziom 12  
    Witam, czy mógłby ktoś podac wymiary płytek bo jakoś nigdzie nie mogę znaleźc a te co są to wydaje mi się że są za duże. Pozdrawaim
    papiok80
    Poziom 12  
    Zbudowałem wersje nr 2 odpalił bez problemu ale częstotliwość mierzona jest inna od częstotliwości podanej
    np. zamiast 100Hz ma 83Hz;zamiast 500Hz podaje 248Hz zmieniałem PICe na inne i na wszystkich mam to samo. Wie ktoś jak ten problem rozwiązać?
    Ricardo573
    Poziom 13  
    Sprawdź czy częstotliwośc zegara jest prawidłowa (np. u kolegi który ma wiarygodny miernik freq.), bo może się okazać że masz felerny kwarc i takie jaja się mogą dziać!.
    Hamster_71
    Poziom 13  
    Zrób przedwzmacniacz, tak jak jest tam opisany i daj przez niego sygnał. Poza tym podciągnij kabelek pod swój kwarc 20 MHz i zobacz czy na mierniku będzie 20 MHz. Pozdrawiam.
    marcin_oizo
    Poziom 28  
    DJ Davi napisał:
    Zbudowałem ten miernik i wszystko jest ok tylko nie świeci ostatni wyświetlacz. Załadowałem wsad 3. co może być tego przyczyną?

Mam pytanie do Ciebie. W sklepie mieli tylko wyświetlacze ze wspólną anodą, z artykułu wynika że trzeba zastosować tranzystor PNP, zmienić polaryzację diod i załadować 3 wsad. Co jeszcze trzeba zmienić?
    kamil22011
    Poziom 18  
    Witam,

Po zmontowaniu z pięcioma wyświetlaczami świeci mi się tylko pierwszy z lewej cały czas ósemka i ciągnie 40mA. Co może być przyczyną?

Okazało się że była to wina nie dostrojenia trymeru przy kwarcu. Po jego dostrojeniu i zrobieniu stabilnego zasilacza na 12V uzyskałem stabilny i dobrze pracujący mierniczek.

Pozdrawiam
    hanzi17
    Poziom 15  
    Witam.
    Mam zmontowany wyżej opisywany miernik. Wszystko działa ok. Tylko jasność świecenia wyświetlaczy jest trochę mała. Jak można to zmienić? Wystarczy tylko zmniejszyć wartości rezystorów segmentów wyświetlaczy?
    Pozdrowienia Grzegorz
    kamil22011
    Poziom 18  
    Witam,

Rezystory R1...R8 proponuję dać z przedziału 670-820 wtedy jasność zadowalająca.

Pozdrawiam
    nexia
    Poziom 18  
    Witam kolegów, ja zbudowałem miernik z sześcioma cyframi który zmodyfikował F8FII, po dużych trudach (błędy w opisie) działa bardzo ładnie, ale trochę słabo świeci chociaż mam rezystory 550om(autor zaleca 1kom). Ile mogę je jeszcze obniżyć aby zbytnio nie obciążyć wyjść procesora ? Jaki prąd max może popłynąć z PIC-a na segment wyświetlacza ? Przeglądałem pdf-a tego PIC-a ale nic z niego się nie dowiedziałem.

Miernik częstotliwości na PIC (minimum elementów)
    Nie mogę jeszcze dostroić kwarcu trymerem, to znaczy przy pomiarze 16.0000MHz pokazuje 15.9990. Czy trymer dać mniejszy niż 22p, czy pojemność zwiększyć ?
    Przy problemach z dostrojeniem kwarcu napotkałem na taki egzemplarz który miał napis 20MHz a faktycznie chodził na 6,666MHz i miernik z nim pokazywał trzy razy większą wartość niż była faktycznie. Więc uważajcie na kwarce które wkładacie.
    domino20
    Poziom 11  
    kolego nexia musisz zwiększyć pojemność i wtedy bez problemu dostroisz na żądaną częstotliwość
    prezes505
    Poziom 11  
    witam wykonałem tę konstrukcje i w zwiazku z tym mam pytanie , otuż w Menu mam dodatkową opcje (oprusz add sub zero quit)-tabl. Na stronie autora wyczytałem że wybiera sie tam wartość offsetu mam wartości do wyboru 455kHz, 4,194Mhz, 4,433Mhz 16,72Mhz.
    Miernik ma dzialac jako skala do trx 80m i 20m jaki ustawic offset dla poszczególnych pasm i sub czy add?
    Ustawiając vfo dajmy na to na pasmo 80m 3,5-3,8Mhz przy cz. posredniej 10Mhz (10-3,5=6,5) ustawiam miernik na zero i ustawiam czestotliwość vfo na 6,5-6,2Mhz?
    Daniel_GSM
    Poziom 25  
    Ja też mam pytanie odnośnie tego miernika - konstrukcja tak prosta, że warto się w takim miernik wyposażyć.

Chciałbym wykorzystywać ten miernik głównie do strojenia RX i TX w radiach CB.

Czy istnieje możliwość "wpięcia" się tym miernikiem w tor odbiorczy CB tak, żeby pokazywał realną częstotliwość odbioru?

Proszę o jakaś konkretną odpowiedź najlepiej z jakimiś konkretnym przykładem