Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dokładna zasada działania hallotronu.

atom1477 15 Cze 2006 18:47 8759 7
 • #1 15 Cze 2006 18:47
  atom1477
  Poziom 43  

  Zbudowałem sobie układ z hallotronem tak aby pokazywał natężenie pola magnetycznego Ziemi. Ten układ to oczywiście wzmacniacz różnicowy o wzmocnieniu około 1000x. Zawiera obwody zabezpieczające przed wzbudzeniem jakby co (kondensatory gdzie trzeba). Tylko że zachowanie czujnika halla jest bardzo dziwne. Mianowicie jeżeli obracam go w poziomie (kąt 0...360 wzgledem północy) to wskazuje napięcie normalnie, to znaczy na północy +ileśtam V, na południu -ileśtam V, na zachodzie i wschodzie 0V. Są też oczywiście wartości pośrednie. Ale problem pojawia się gdy odwrócę go do góry albo do dołu. Napięcie dawane przez układ jest wtedy prawie 2x większe niż maksymalne jakie udało się uzyskać przy pracy poziomej (+ileśtamx2 w górzee i -ileśtamx2 w dole). Dlaczego tak jest? Jeżeli dobrze rozumiem zasadę działania czujnika Halla to rozumiem że napięcie dawane przez taki czujnik powinno byc maksymalne dla ustawienia go przodem lub tyłem do linii pola magnetycznego. Po obracaniu go w każde inne położenie napięcie powinno maleć i osiągnąć 0 gdy będzie on tworzył kąt 90* z liniami pola magnetycznego. Tymczasem mój czyjnik reaguje na grawitację!!! Nie powinno mu robić różnicy jak będę go obracał wzdłóż osi jaką są linie pola magnetycznego. A tymczasem robi mu różnię! Jak umieszczę czujnik w ekranie (kilka garnków włóżonych jeden w drugi) to napięcie wynosi 0 niezależnie od położenia czujnika, czyli jest dobrze. Ale nie wyjaśnia to problemu, bo to oznacza że to nie grawitacja działa na czujnik. Z tym zachowaniem to bardzo dziwne i juz 2 miesiące nigdzie nie mogę zbależć odpowiedzi.
  Pomocy!!!

  Moderowany przez McRancor:

  Przeniosłem z Automatyka i Robotyka

 • #3 15 Cze 2006 20:23
  inkognito09
  Poziom 29  

  Halotron, jest to „idealny” mostek oporowy. Jak na rysunku. Wszystkie rezystory są o identycznej rezystancji, więc gdy puścimy prąd pomiędzy AB, to pomiędzy CD nie ma różnicy potencjałów (napięcia) i prąd nie płynie, gdy jest jakieś zakłócenie magnetyczne, zaczyna między nimi pojawiać się różnica potencjałów i płynąć prąd. Dlatego halotron reaguje na zmianę pola magnetycznego i jest wykożystywany min. w silnikach 3F z CD-ROM pokazując sterownikowi że wirnik z magnesem się porusza, i należy puścić prąd w inne kable.

 • #4 13 Lip 2006 20:27
  atom1477
  Poziom 43  

  Przeczytajcie sobie jeszcze raz moje pytanie i zastanówcie sie czy odpowiedzieliście mi na temat.
  Od dziecka znam zasadę działania takiego czujnika. I wiem że jest on wykożystywany w silnikach z CD-ROMu, bo sam go z tamtąd wyciągnąłem.

  Pytam dlaczego czujnik reaguje na grawitacje!!

  (Czy jest możliwe że w jednej obudowie są dwa czujniki obrócone o pewien kąt jeden względem drugiego co zmienia jego charakterystykę czułości w zależności od kąta padania pola grawitacyjnego?)

 • #5 14 Lip 2006 09:03
  Mariusz Ch.
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.


  Kolego atom 1477 to ty odpowiedz sobie sam na pytania: Czy miejsce eksperymentu jest układem odizolowanym od wpływu obcych pól magnetycznych? Czy jesteś pewny tego, co mierzysz? Dodatkowo ciekawy jestem, w jaki sposób zrealizowałeś wzmocnienie x1000. Może pojedynczy wzmacniacz i rezystory 1M/10k w pętli sprzężenia??  Pzdr.

 • #6 14 Lip 2006 21:18
  atom1477
  Poziom 43  

  3 wzmacniacze operacyjne w klasycznej konfiguracji wzmacniacza różnicowego.

 • Pomocny post
  #7 15 Lip 2006 18:57
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Odpowiedź jest w podręczniku fizyki: pole magnetyczne Ziemi ma składową pionową,
  większą od poziomej. W podręczniku znajdziesz konkretne wartości obu składowych.

 • #8 24 Sie 2006 17:12
  boczeklb
  Poziom 2  

  Witam!

  Panowie, może macie jakieś schematy do wykonania potencjometru na zasadzie efektu Halla?

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME