Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz SANYO JA400 wymiana koncowek mocy i mostka

15 Cze 2006 21:14 3797 23
  • Poziom 10  
    Z tego co mój kolega mówil to mam spalone koncówki mocy i mostek. Problem jest taki ze sie nie znam (nie wiem gdzie sie znajdują w moim sprzęcie) a chciałem je wymienic samemu. Nie wiem gdzie je zamowic. Wiem ze Polak potrafi i przy małej pomocy napewno uda sie wymienic bez problemu.
  • Poziom 13  
    końcówka mocy to taka kostka przymocowana do radiatora a mostek(jeśli prostowniczy) to jest albo 4 diody prostownicze albo jest zrobiony na układzie scalonym 2 wyprowadzenia podłączone są do transformatora i drugie dwa do wzmcniacza
  • Poziom 10  
    No tak przy radiatorze sa takie kostki. Jest ich 6 czyli mam je wszystkie wymienic? A z tym mostkiem to nie wiem nadal
  • Poziom 13  
    czyli wzmacniacz jest na tranzystorach 2 kostki to pewnie układy sterujące tranzystorami a reszta to tranzystory wszystkie należy wymienić najlepiej zrób foto to Ci zaznacze co trzeba wymienić i gdzie jest mostek :)
  • Poziom 10  
    Mam juz zdjecie troszke jakosc slaba ale mam nadzieje ze uda ci sie pokazac na nim cos jak cos to mam jeszcze inne zdjecia calego wzmacniacza
  • Poziom 22  
    Witam. Podaj co pisze na tych kostkach wszystkich i sprawdź czy które elementy nie są spalone na płycie postaram się pomóc.
  • Poziom 13  
    mostka nie moge zlokalizować na tym zdjęciu wymieniasz wszystko co Ci zaznzczyłem chyba że umiesz sprawdzić który tranzystor jest sprawny te układy koło tranzystorów które zaznaczyłem na czerwono ale nie podpisałem też trzeba wymienić. i jak możesz to podaj to co pisze na tych układach które zaznaczyłem
    ps.na tym zdjęciu nie widać mostka zrób dokładne zdjęcie w okolicach transformatora
  • Poziom 10  
    Na tranzystorach jest napisane:
    -C1827 nizej 200
    -D612K nizej E 2J
    -A769 nizej 290
    -BD912
    -D882-Y
    -BD911
    Wygladaja na dobre. Gdzie mozna kupic przez internet takie?
  • Poziom 13  
    jeśli to są 4 diody to, to jest mostek

-C1827 nizej 200 - nie znalazłem
    -D612K nizej E 2J - chyba nie ma czegoś takiego może być jedynie 2SD612K
    -A769 nizej 290 - wogóle nie znalazłem
    -BD912 -standardowy tranzystor dostępny w pierwszym lepszym sklepie
    -D882-Y -nie znalazłem
    -BD911 - też standard :)

na tych których nie znalazłem musiały się wypalić napisy albo ja poprostu gdzieś je przegapiłem :D może popatrz pod lupą czy czegoś jeszcze się nie da odczytać
    przydał by się service manual ja niestety nie posiadam
  • Poziom 22  
    Witam. Te tranzystory są w sprzedaży, czy posiadasz jakiś miernik i czy potrafisz je wymontować zaznaczając gdzie który się znajdował?
  • Poziom 10  
    Nie posiadam zadnego miernika. Na moje oko to co zaznaczone na zdjeciu to nie sa diody. Z wymontowaniem nie bedzie problemu Przejde sie jakos do sklepu i zobacze czy sa takie najwyzej sie rusze gdzies dalej albo w ostatecznosci internet zostanie
  • Poziom 36  
  • Poziom 22  
    Bez miernika to trochę problem, 2SC1827 i A769 są to tranzystory końcowe powinna być para przy zakupie pytaj o parowane a D612K sterujący i jest to jeden kanał a na drugi kanał ktoś pozakładał zamienniki BD i możesz je wyrzucić, należy zakupić dwa komplety tz;sześć sztuk najlepiej idź do jakiego warsztatu niech ci pomierzą te orginalne bo mogą być dobre, jeżeli chodzi o mostek to patrz po przewodach od transformatora z jednej strony 230V a z drugiej powinno być trzy grube przewody przeważnie dwa czerwone i czarny masa powinno łączyć się z dużymi kondensatorami i mostkiem, mostki mają cztery nogi i na nich są znaki + dwa wejścia napięcia zmiennego i -,
    tranzystory możesz zakupić;http://www.klar-elektronics.com.pl/ jak coś nie jasne pytaj.
  • Poziom 36  
    mostek to moga byc rowniez 4 lub wiecej diod prostowniczych w ukladzie gretza (nie wiem jak to sie pisze)
  • Poziom 10  
    Od transformatora idzie 5 kabelkow (2 niebieskie, 2 zolte, bialy) Ida one do plytki na ktorej napisane jest przy dwoch zoltych YL, bialym WH, 2 niebieskich TU ale jeden niebieski jest podlaczony razem z czarnym ale ten czarny kabelek jest do podlaczenia radia. A te tranzystory to mam kupic 2 komplety czyli razem 6 sztuk. Jakie to maja byc??
  • Poziom 22  
    Witam. Masz kupić 2sc 1827 szt. 2
    2sa 769 szt. 2
    2sd 612k szt. 2
    w miejsce bd 912 wstawisz 2sa769
    w miejsce bd 911 wstawisz 2sc 1827
    w miejsce d 882 wstawisz 2sd 612k
    mostka lub diod szukaj od strony dużych kondensatorów jeden przewód jest minusowy a drugi plusowy a środkowy masa kondensatory powinne być połączone plus z minusem i tam jest masa a tamte dwa przewody idą bezpośrednio do mostka.
  • Poziom 10  
    No jakos nie bardzo moge sie polapac w tym mostku ale mam cos wymienic w nim czy zrobic nowy bo nie wiem?
  • Poziom 19  
    cztery diody tworzace mostek sa po lewej stronie duzych stojacych dwoch elektrolitow na zdjeciu wygladaja jak ciemne rezystory z jasnymi poziomymi paskami pozdr audio
  • Poziom 22  
    Trudno coś ci wyjaśnić jak nie masz nawet miernika, o ile kolega wyżej zlokalizował je to mogą być cztery diody dość grube z namalowanym paskiem trzeba by je wymontować wziąść jakiś zasilacz 9 lub 12V i małą żarówkę 12V 5W żarówkę połączyć z diodą połączyć przewody od zasilacza do diody i żarówki zamieniając te przewody miejscami żarówka powinna się raz świecić raz nie, albo wymienić te diody na nowe, jeżeli nie rozumiesz to ci narysuję.
  • Poziom 10  
    Wymontowalem jedna jest na niej napisane:
    GP15D
    GI 8115
    w necie nie moge znalezc takich oznaczen Mozna tam jakies inne diody wladowac zeby chodzilo?
  • Poziom 19  
    Witam.Mozna je zamienic na dowolne prostownicze na min 2A a najlepiej 5A.Proponuje jednak zakupic chocby najprostszy miernik za 20-39 zl.Trudno jest naprawic wzmacniacz bez miernika.Wymiana elementow na "na slepo" jest bez sensu a ponadto dosc kosztowna.Pozdr
  • Poziom 13  
    popieram miernik trzeba mieć :) wymień te tranzystory i mostek i się odezwij zobaczymy co dalej :)
  • Poziom 10  
    postaram sie jak najszybciej to zrobic narazie szukam tych tranzystorow po sklepach bo jak mam kupic kilka tu kilka tam i zaplacic za przesylke to sie raczej nie oplaca ale dzieki za pomoc jeszcze sie odezwe