Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 21PT166A /ANUBIS A nie mogę znaleźć "zimnego lu

maryann 16 Cze 2006 12:08 1875 10
  • #1 16 Cze 2006 12:08
    maryann
    Poziom 37  

Wyłącza się przy określonym ułożeniu płyty, ale to na bardzo krótko, poniżej sekundy. Nic nie pali, efekt jest widoczny w postaci spadków wszystkich napięć po wtórnej przetwornicy, włącza sie na pr1. Przelutowałem wszystko od włącznika po HRa, wyjąłem nawet i przelutowalem trafo przetwornicy. Na kondensatorze sieciowym napięcie nie skaka. Moze ktoś mnie naprowadzi...

0 10
  • #2 16 Cze 2006 12:48
    marihires
    Poziom 29  

obawiam sie ze moze to byc trafo...ale nie kracze...mozliwe ze uzwojenie trafa oderwało sie od nozki...chyba ze podczas przelutowania za bardzo przegrzałeś i drucik sie sam odlutował (wewnątrz)...sprawdz trafo czy jest sprawne (strona pierwotna)...ale jesli zanikają wszystkie napiecia...
    "postukaj" lekko w elementy np kawałkiem patyka i zobacz ktory element dotkniety powoduje ten objaw. Byc moze ze nawet moze to byc przy gniezdzie kabla sieciowego na chassis.

0
  • #3 16 Cze 2006 13:08
    maryann
    Poziom 37  

podmieniłem trafo... Mostkuję masy(od kondensatora do emitera), sprawdziłem przez wyjęcie dławiki i opór w kolektorze.
    Na oscylu przed trafem nic nie widać, natomiast za trafem aż po kolektor widać zaniki oscylacji. Gdyby to bylo w bazie( a nic nie widać)- to tranzystor pewnie by padł- nie?.
    Na razie czary.

0
  • Pomocny post
    #4 16 Cze 2006 16:14
    mirex
    Poziom 43  

Niezupełnie. Odpocznij i zapomnij co robiłeś do tej pory.
    A teraz sprawdź czy na emiterze 7561 utrzymuje się 5V. Sprawdź co dzieje się z napięciami na 7571. Może odepnij sygnał stby z procesora.
    Zobaczymy co dalej. Mierz jak najwięcej skupiając się na konkretnych blokach a nie chaotycznie: układ regulacji 95V, stabilizacja 5V i reset, wreszcie zabezpieczenia na 7555/7556.
    Z twojego opisu powoli wychodzi, że problem możesz mieć jednak po wtórnej.

0
  • #5 16 Cze 2006 17:34
    coolfoot
    Poziom 15  

Przelutuj procka, pamięć i podmień kwarc.
    Maąc na uwadze wcześniejszą "gąbkę" sprawdź całą drogę zasilania procka, podmieniając podejrzane(wygrzane) elementy.
    Pozdr.

0
  • #6 16 Cze 2006 20:28
    na kozlowce
    Spec od TV

do podstawienia "sławne"BC337 i 327!!!czyli:7554,7552!!!,tak się lubią zachowywać, trafko sterujące linii do sprawdzenia!!!-nie będzie "biło" BUT-a brak sterowania - wyłączy się, tranz. też dawały w "d"(7440 i BUT11-7445),sprawdż tranz. smd w po wtórnej przetwornicy! powodzenia, pozdrawiam

0
  • #7 20 Cze 2006 11:19
    maryann
    Poziom 37  

Na +5V 7551 nic się nie dzieje, stoi pewnie 4.97.
    Zanikaja oscylacje na anodzie tyrystora(oczywiste- skoro zanikają po pierwotnej), spada napięcie na bramce i nieznacznie na katodzie(podczas STBY na bramce napięcie rośnie).
    W trybie STBY też widać nieprawidłowości(zaniki) w oscylacjach, chociaż łatwiej się maskują z powodu "pęczkowej" pracy przetwornicy.

Dodano po 5 [minuty]:

Odchylanie nie ma tu chyba wiele do rzeczy, bo jak je odłączę w ogóle to na żarówce jest tak samo. BC327/BC337 podmienione.

Dodano po 2 [minuty]:

O gąbce pisalem tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2730569#2730569, ale ten incydent nastąpił już podczas poszukiwań usterki, nad którą nadal teraz siedzę. Procek już dawno na wszelki wypadek przelutowany.

Dodano po 1 [godziny]:

Przez okolo sekundę na bazie BUT11AX , kiedy TV się wyłączył , przegieg miał ok 60% normalnej wysokości.

0
  • Pomocny post
    #8 22 Cze 2006 17:27
    pankracy 2
    Spec od TV

Może jakaś dioda ma oblużnione wyprowadzenie i po wygnięciu płyty następuje taki efekt .

0
  • #9 22 Cze 2006 18:25
    KaW
    Poziom 34  

Jesli napiecia sie zmniejszaja to cos w okolicy transoptora -trzeba sprawdzic czy sygnal z transoptora jakis czegos nie robi .
    gdzies czytalem ,ze byl wymieniany - w innej info-moze nie jest sprawny do konca ....

0
  • Pomocny post
    #10 22 Cze 2006 19:16
    mirex
    Poziom 43  

Witam.
    Nie pamietam dokładnie opisu z poprzedniego tematu, może to już było, ale wymień wzystkie diody smd i zastąp je zwykłymi. Wymień też 3518, 3520, 3514.
    Kiedyś miałem przypadek losowego startu - dwa dni siedzenia i do wymiany zostało tylko kilka elementów, reszta już nowa. Problem powodował albo 2511 albo 2514, nie pamiętam który, ale piko.

Wykluczyłeś już, że to nie procesor ci blokuje zasilacz?

0
  • #11 23 Cze 2006 11:33
    maryann
    Poziom 37  

mirex napisał:
    Wykluczyłeś już, że to nie procesor ci blokuje zasilacz?

Tak mi się wydaje
    maryann napisał:
    tyrystora(...), spada napięcie na bramce i nieznacznie na katodzie(podczas STBY na bramce napięcie rośnie).
    W trybie STBY też widać nieprawidłowości(zaniki) w oscylacjach.

Dodano po 16 [minuty]:

Walnięta byla któraś z diod smd( w tym zenerki) po wtórnej.
    Powstrzymuję się by nie kląc!
    Dzięki wszem, szczególnie mirex.

0