Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie podobno oszczędzające energię

04 Cze 2006 11:32 214921 180
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Są odbiorcy, którzy są rozliczani za pobór energii biernej z sieci. Niektóre taryfy (szczególnie dla odbiorców przemysłowych) posiadają rozliczenie za przekroczenie tangensa powyżej 0,4; za co naliczane są im kary. W tym przypadku taka bateria kondensatorów jest niezbędna, tak samo jak w przypadku drobnych wytwórców energi elektrycznej posiadających asynchroniczne prądnice.

Odbiorcy komunalni czyli wszyscy w prywatnych domach możemy tg fi mieć dowolny i nie wpływa to znacząco na wskazania licznika. Co prawda liczniki posiadają błąd zależny od tg i nie muszą zliczać dokładnie energii przy tg=0, ale błąd jest na tyle mały, żę koszt zakupu baterii C nie zwróci się tak szybko.

Z tym rachunkiem to trochę ściema, bo nie wiem, który ZE rozlicza za zużycie en. bi. W zasadzie rozlicza się za przekroczenie tg powyżej pewnego poziomu.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    maczek271 napisał:
    Mam pytanie,mianowicie czy (patrz link) to prawda:
    http://allegro.pl/item107272756_czy_wiesz_ze_twoje_rachunki_za_prad_.html

to nie jest żadna ściema, ale dotyczy to przemysłowych odbiorców energii elektrycznej.
    Na użytek domowy (zbyt mała moc dysponowana) nikt takiego czegoś nie instaluje, bo i energetyka tego nie wymaga.
    Sprawa jest oczywista dla znającego Prawa rządzące w elektrotechnice.
    Moc czynna P i związana z jej poborem w czasie energia użyteczna W, to jest ten rodzaj energii prądu przemiennego, którą możemy zamienić na inny rodzaj energii, np. mechaniczną (silnik elektr.), cieplną (grzejnik itp.).
    Nieodłącznie z poborem mocy (energii) czynnej P przez silnik elektryczny indukcyjny (a w zakładach produkcyjnych takich silników jest wiele) jest pobór mocy (energii) bierniej Q, ten rodzaj energii (mocy) jest dwojakiego rodzaju, może to być moc o charakterze indukcyjnym, lub moc o charakterze pojemnościowym. W większości zakładów jest to pobór mocy biernej o charakterze indukcyjnym, co jest równoznaczne z oddawaniem mocy biernej pojemnościowej.
    Tak, jak to wynika ze wzoru na admitancję Y (w zapisie symbolicznym, zespolonym) dla równoleglego obwodu R, L, C.
    Y=G+j(BC-BL), gdzie;
    G - konduktancja obwodu, związana z zamianą energii czynnej na inny jej rodzaj,
    BC - susceptancja pojemnościowa, związana z przepływem prądu przez idealny kondensator,
    BL - susceptancja indukcyjna, związana z przepływem prądu przez idealny induktor (cewką indukcyjną).
    Pobierany prąd I przez taki odbiornik ze źródła o napięciu U wynosi:
    I=UY= U•[G+j(BC-BL)],
    natomiast jego moduł (to co płynie w przewodzie i można zmierzyć amperomierzem) wyraża się wzorem:
    I=√{(U^2)•[G^2+(Bc-BL)^2]}=√(Iw^2+Ib^2), (1)
    gdzie:
    Iw - składowa czynna prądu obciążenia (zwana też watową),
    Ib - składowa bierna prądu obciążenia (zwana też bezwatową).
    Z zależności (1) jednoznacznie wynika, iż prąd I płynący przewodami ze źródła (rozdzielnii, czy stacji transformatorowej), przy danej wartości prądu użytecznego Iw będzie najmniejszy wtedy, kiedy wartość składowej biernej Ib prądu I będzie równa zero (I=Iw).
    Skoro odbiornik pobiera, również, moc bierną indukcyjną, to można (należy) to jak najbliżej takiego odbiornika skompensować poborem mocy biernej pojemnościowej.
    Cel tego jest oczywisty; przewody doprawadzjące energię do odbiornika mają pewną rezystancję Rp i przy przepływie przezeń prądu I tracona jest (bezpowrotnie, bo na ciepło) moc:
    Pp=I^2•Rp, stąd jednoznacznie widać cel stosowania poprawy współczynnika mocy, bo tak to się fachowo nazywa.
    Dlatego też dostawcy energii elektrycznej instalują w zakładach produkcyjnych, nie tylko liczniki energi czynnej (jak w mieszkaniach), ale również liczniki energi biernej i za pobór tej energii (nie wykonującej żadnej pracy) również zakłady płacą, i to jednostkowo, przeważnie, więcej za jedną kilovarogodzinę od jednej kilowatogodziny.
    Cel tej "frycowej" opłaty jest chyba oczywisty; pobór energii czynnej mierzony jest przeważnie na terenie zakładu (na drugim końcu linii zasilającej), a straty mocy na dostawę (w rezystancji przewodów) idą w straty dostawcy.
    Nie muszę chyba dodawać, iż w wyniku istnienia rezystancji przewódów Rp napięcie na zaciskach odbiornika jest mniejsze od napięcia na źródle (choć nie zawsze :D ), ale co i jak, to już byłoby poza zasadniczą częścią zagadnienia.

Pozdrawiam
    Greg

Dodano po 15 [minuty]:

P.S. do powyższego; to co wyżej napisałem, jest to moje opracowanie, napisane ad hoc z "kapelusza" i roszczę sobie do powyższego tekstu Prawa Autorskie (C) by Gregba. :D
  • IGE-XAO
  • Poziom 12  
    Dziekuje wam za wyczerpujace informacje.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Mnie się wydaje że to jakaś lipa. Nie kupił bym tego. A poza tym jeżeli ktoś pisze że magnesy neodymowe są hitem i są legalne to już wyobrażam sobie to urządzenie....
  • Poziom 29  
    Ciekawe na jakiej zasadzie to działa....
  • Poziom 32  
    8 kW stabilizator napięcia w dodatku zmiennego w tak małym pudełku :D powinni za to nobla dostać.
    A tak w ogóle to od kiedy stabilizacja napięcia jest powodem mniejszego zużycia energii?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Wydaje mi się, że są wykorzystywane magnesy neodymowe. A one zakłócają (Spowalniają) pracę takich liczników. Jest to oczywiście nielegalne, a jak Cię złapią możesz mieć spore problemy (Były już osoby, które bawiły się takimi miernikami...). Mogę się mylić... :)
  • Poziom 40  
    mnie to wieje niestety kolejnym "hitem" z allegro
  • Poziom 39  
    Mi to wygląda na kompensator energii biernej, a ponieważ liczniki energii elektrycznej zliczają tylko energię czynną, więc oszczędność będzie "pozorna" :)
  • Poziom 13  
    Czyli lipa.. zreszto jak może być inaczej a przez chwilę chciałem sobie wytłumaczyć działanie tego...:D
  • Poziom 2  
    Wydaje mi się, że urządzenie kompensuje tzw cosfi. W obwodzie gdzie jest włączony amperomierz może faktycznie płynąć mniejszy prąd. Jednak skłądowa odpowiedzialna za energię czynną pozostaje bez zmiany, a tą właśnie energię powinien zliczać licznik energii zaiinstalowany w domu. Efekt namacalny może być taki:
    zużycie energii na liczniku zostało takie samo jak przed zakupem.
    Jednak w skali kraju może się to opłcać bo mniejszy prąd płynący w sieci energetycznej powoduje mniejsze starty. Trzeba pamietać, że sieć nie może być przekompensowana. .........
  • Poziom 26  
    Ja w ogóle nie wyobrażam sobie "stabilizacji" (cokolwiek to oznacza w przypadku sieci energetycznej) napięcia przemiennego 230V/50Hz (a już na pewno w tak małym pudełku) ;)
  • Poziom 15  
    Na zdięciu pokazali 4 świetlówki a one nie sa obciązeniem rezystancyjnym tylko indukcyjnym.Poprawili cos-fi.Prąd był ok 1.0 A .Do jakiego prądu urządzenie działa?.Czy przy zwykłych żarówkach też zadziała?.
  • Poziom 13  
    czyli chodzi tu o tzw. moc "bierną" ale czy diodka + rezystorek załatwią sprawę?
  • Specjalista elektronik
    Sprzedający twierdzi: "Wszystkie Państwa urządzenia elektryczne tracą z czasem swoją wydajność
    - czasami już po trzech miesiącach użytkowania pobierają więcej mocy niż powinny co powoduje iż
    Państwa rachunki za energię są niewspółmiernie wysokie." - co jest nonsensem.

Z drugiej strony sporo kupujących pisze, że to działa, sprzedający ma same pozytywy...
    Może by popytać tych, co to kupili, w jaki sposób sprawdzili, że to działa?

Czy stwierdzenie, że to daje oszczędność, opiera się tylko na pomiarze prądu?
    Dla świetlówek o tego wystarczy porządny kondensator - tak z 10uF byłby w sam raz, a może i za duży.
  • Poziom 15  
    dostalem taka odpowiedz od sprzedajacego:

ZASADA DZIAŁANIA JEST PODOBNA DO POPULARNYCH FILTRÓW SIECIOWYCH "ACAR" ZABEZPIECZAJĄCYCH URZĄDZENIA DO NICH PODŁĄCZONE PRZED SKOKAMI NAPIĘCIA W SIECI - Z TĄ RÓŻNICĄ ŻE EPOWERSAVER "FILTRUJE" I STABILIZUJE CAŁĄ SIEĆ ELEKTRYCZNĄ - DO LICZNIKA GŁÓWNEGO W PAŃSTWA MIESZKANIU.
  • Poziom 2  
    Może sprzedający wyjaśni skąd to urządzenie jest tak genialne i wie jaki kawałek sieci ma "..stabilizować.." Cytat: STABILIZUJE CAŁĄ SIEĆ ELEKTRYCZNĄ - DO LICZNIKA GŁÓWNEGO W PAŃSTWA MIESZKANIU dodatkowo wie który jest to Państwa licznik a nie sąsiada.
  • Poziom 12  
    A mnie się wydaje, że ta "oszczędność" to odpowiednia obróbka napięcia, tak by domowy licznik wolniej się kręcił...
    Gdzieś kiedyś widziałem podobne urządzenie, które właśnie tak działało.
    (Ale nie z wszystkimi rodzajami odbiorników energii).
  • Poziom 15  
    Ja tez cos podobnego widzialem. Tylko ze to bylo cos bardziej przypominajacego lampke i zarowka swiecila. Raczej urzadzenie wlasnej roboty.
  • Poziom 26  
    Czasem żałuję, że nie jestem taki "pomysłowy"(albo po prostu bezczelny)...
    Świetna sprawa z tym "urządzeniem" - gość tłucze kasę na frajerach.
    :D Choć to może zbyt ostre słowa...to po prostu niewiedza ludzka.

Niby nie każdy musi się znać na elektrotechnice - ale wypada wiedzieć co to jest prąd przemienny, 3 fazy, moc czynna/bierna, jak działa licznik(w końcu całe życie bulimy za jego wskazania!), itp.

Trzeba tych ludzi uprzejmie powiadomić, że dali się wydymać. :D
  • Poziom 21  
    to w takim razie nie krecac przy liczniku i nie wylaczajac urzadzen jest jakis sposob by zmniejszyc pobor??