Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor Lcd w laptopie FustsuSiemens bardzo ciemny obraz

16 Cze 2006 18:09 5835 12
  • Poziom 11  
    Witam

Mam problem mój brat potraktował matrycę LCD w laptopie magnesem i po tym zabiegu matryca jest bardzo ciemna. Obraz widać ale jest bardzo ciemny.

Czy da się coś z tym zrobić i co mogło się uszkodzić w tym laptopie.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

stachu_poznan
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 26  
    Czy działa podswietlenie ??? Jezeli obraz jest ledwo widoczny przebija w czarnym tle to padł inwerter

pozdr KN
  • Poziom 11  
    Dzięki za info KN

Tak obraz jest widoczny w czarnym tle.

Czy jest możliwość takiej naprawy i gdzie w laptopach montują inverter w matrycy LCD czy na płycie głównej komputera. I jak go poznać?

no i ewentualny koszt.

Zajmuję się serwisem urządzeń elektronicznych ale jeszcze nie przerabiałem matryc LCD.

Pozdrawiam
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 26  
    Inwerter to mała przetwornica impulsowa montowana typowo przy matrycy... gdy rozbierzesz obudowę matrycy znajdziesz cienką płytkę przymocowaną koło jednej z krawędzi LCD...to własnie to :)

Inwerter sam w sobie nie jest złozony, będzie tam transformator, tranzystory kluczujące i jakiś układ sterownika z otoczeniem typowe SMPS... na poczatek sprawdz tasmę łączącą inwerter z płytą głowną, złamana taśma bądz przewód to częsta przyczyna nieswiecenia w laptopach... no ale pisałes o magnesie więc...

Sprawdz napięcia zasilające iwerter i sam sterownik inwertera... znajdz karte katalogową sterownika i pomierz... dasz sobie radę :)

pozdr KN
  • Poziom 10  
    Muszę przyznać ,że twój brat zachował się bardzo nieodpowiedzialnie.Układ inwertera jast bardzo czuły na zawnętrzne pole magnetyczne.Samej matrycy to w niczym nie przeszkadza.Ale nieszczęśliwy inwerter naprawdę nie znosi silnych pól magnetycznych.W trakcie działania inwertera przyłożone pole magnetyczne do transformatora nasyca mu rdzeń co przestraja automatykę sprzężenia sterowania inwertera i powoduje zmianę w napięciu na wyjściu.Dlatego też pod znakiem zapytania stoi sama świetlówka matrycy.
    Dla przykładu przytoczę zdarzenie które miało miejsce 4 lata temu, kiedy w trakcie naprawy radia samochodowego korzystałem z laptopa firmy digital i podłączając głośnik do radia położyłem go na zasilaczu komputera.Nieszczęsny digital wyzionoł duch puszczając kłębek dymu spod klawiatury.W pużniejszym analizowaniu błedu jaki popełniłem. Zmierzyłem napiecie na wyjściu zasilacza , który pracował z leżącym na nim magnesem głośnika. Zamiast 15V było 21V, a w trakcie zciągania lub kładzenia głośnika napięcie podskakiwało chwilowo do 28V.Jak sam widzisz jest to stanowczo za dużo dla takiej elektroniki.Komp padł ale o dziwo zasilacz pozostał i działa do dziś.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Ok biore się za sprawdzanie jaki to jest inverter itp.

W razie czego będe informował

Dzięki za info
  • Poziom 11  
    Ponowne pytanie

Rozkręciłem Matrycę LCD w tym laptopie.
    Laptop jest firmy Fuitsu Siemens

na inverterze jest napisane

CP028001
    02 JD2003B
    ph-BLC61
    N263531

Nie mogę znależć schematu do tego invertera aby pomierzyć napięcia czy jest dobry inverter.

No i jak można sprawdzić Świetlówkę matrycy LCD.

Pozdrawiam proszę o pomoc
  • Poziom 26  
    sprawdz jaki jest tam sterownik przetwornicy i poszukaj do niego karty katalogowej... wtedy bedziesz wiedział jakich napięć tam się spodziewać.

Swietlówkę narazie zostaw... sprawdz czy SMPS pracuje itp... sterowniki posiadają układy sprzeżenia zwrotnego i się wyłączają przy odchyłce napięcia w górę i w dół... swietlówka jest zapewne OK

Uruchom komputer na baterii i sprawdz czy swietlówka mignie czy nie włącza się całkowicie... w inwerterze tez są typowo bezpieczniki wejściowe zasilania itp... tam tez na początek warto zajzeć poszukaj zwarc tranzystorów kluczujących i tych z układu error amp sprzęzenia zwrotnego.

pozdr KN
  • Poziom 11  
    KN sprawdziłem bezpiecznik był walnięty w inverterze i zrobiłem prowizoryczny bezpiecznik i padło zasilanie z płyty głównej.

Sprawdzałem miernikiem przed założeniem bezpiecznika było 12V.
    Po założeniu poszedł dymek z okolic transformatorka i już nie ma napięcia nie dochodzi do invertera sądzę że na płycie jest też bezpiecznik bo wszystko inne działa.

z tego wynika że inverter ma zwarcie i zastanawia mnie czy świetlówka może zrobić zwarcie.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    no to mizernie jak dymek... czy przed podłaczeniem prowizorycznego bezpiecznika sprawdziłeś stan tranzystorów kluczujących ?????? chyba nie zrobiłeś bezpiecznika drutem co ?? :)

swietlówka nie robi zwarcia, wina jest najprawdopodobniej w uszkodzeniu tranzystorow kluczujących i juz zapewne samego sterownika przetwornicy... jeżeli popłynął tak duży prąd na cewki że aż zadymiło to najprawdopodobniej doszło do przypalenia uzwojeń i z inwertera już nic nie będzie niestety.

Określ straty na płytce inwertera i sprawdz dokładnie miejsce dymienia może to nie był transformator ! Podeślij nazwę sterownika przetwornicy i zrób zdjęcie płytki inwertera !

pozdr KN
  • Poziom 11  
    Widzę że spalone są 2 tranzystory 1 dioda prostownicza i chyba transformatorek w jednym miejscu jest trochę przyciemniony.

Patrzyłem na allegro http://www.allegro.pl/item109528854_inverter_fujitsu_siemens_do_serii_s_okazja_.html

Płytka wręcz jest identyczna tylko że wtyczka wejściowa jest zamocowana w bok i jest innego typu. Czy szło by dopasować ten inverter do tego laptopa?

Transformatorek oraz inne elementy są zamocowane identycznie jak na moim inverterze.
  • Poziom 26  
    niestety w ciemno nie mogę jednoznacznie określic, czy da się ten inwerter zaadaptopwać ale... jeżeli PCB jest podobny oraz rozkład elementów jest taki sam to zapewne oba układy są zrobione na tym samym sterowniku i zapewne posiadają taki sam lub podobny sposób sterownia inwerterem.

Gdybyś przedstawił dobrej jakości zdjecie twojego inwertera (tak by było widać elementy i ich opisy) oraz gdyby sprzedawca zrobił Ci takie samo zdjęcie swojego inwertera to można by wtedy podumać nad adaptacją... bez tego nie ruszymy.

Przy okazji podaj model i serię twojego laptopa

pozdr KN
  • Poziom 11  
    Spawdziłem tranzsytory kluczujące 2 były uwalone.

Wymieniłem 2 bezpieczniki jeden na inverterze a drugi na płycie głównej który przez przypadek uwaliłem.

Smiga jak szalony.

Dzięki za porady knmp

Pozdrawiam

temat uważam za zamkniety.