Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostowniki, siec, transformator?

J_ros 16 Cze 2006 21:43 2489 5
  • #1 16 Cze 2006 21:43
    J_ros
    Poziom 20  

Mam metlik w glowie jesli chodzi o dzialanie ukladow prostowniczych - przy rozpatrywaniu ukladow zasilaczy beztransformatorowych (ale nie o nich chce tutaj rozwazac) z artykulu http://edw.com.pl/pdf/k04/57_13.pdf staralem sie dojsc tego jak pracuje mostek Gretza przy bezposrednim podlaczeniu z napieciem sieci. Z tego co mi wiadomo to wystepuje tam faza i zero wiec na jednym kablu wystepuje dodatnia i ujemna polowka napiecia. Patrzac na schemat tlumaczacy dzialanie mostka Gretza:

gdzie dodatnia polowke przewodzi D1 a ujemna D2 dochodze do wniosku, ze mostek Gretza przy podlaczeniu do sieci musi przewodzic dodatnia i ujemna polowke dioda D1 jesli to do niej doprowadzona jest faza, albo dioda D2 gdy tam jest faza. Dlatego potrzebne sa cztery diody a nie dwie - bo faza moze sie znales albo na diodzie D1 albo na D2 - zaleznie od tego jak wsadzimy wtyczke do gniadka. Jednak patrze na powyzszy uklad i zaczynam sie zastanawiac do czego on sie w takim razie ma - czy ma sie on odnoscic do napiecia z transformatora, ze tam polowki pojawija sie na przemian- jedna na D1 druga na D2. Lecz nie znajduje odpowiedzi - zdaje mi sie raczej, ze jest tak samo jak w sieci.
    Wiec do czego ten schemat sie ma odnosic? Musialem sie gdzies pomylic wiec prosze o sprostowanie...

Patrzac na uklad prostownika jednopolownkowego:

juz wogule nic nie rozumiem bo tam obydwie polowki wchodza na D z czego jedna jest nie przepuszczana.

Te rozwazania pewnie do niczego nie prowadza - mialy tlko uzmyslowic to jak bladze w tej sprawie i zakreslic zarys infomacji jakich potrzebuje. Szukalem i czytalem na ten temat, ale nigdzie nie znalazlem odpowiednich informacji. Licze na to, ze ktos z was sprobuje mi to wytlumaczyc lub przedstawi mi jakies materialy, ktore mogly by mnie naprowadzic na odpowiedz. Za kazda pomoc wielkie dzieki...

• Pomocny post
    #2 16 Cze 2006 22:22
    jony
    Specjalista elektronik

W układzie z mostkiem Gretza mamy do czynienia z prostownikiem pełnookresowym.
    Czyli wykorzystujemy dodatnią cześć sygnału jak i ujemną.
    Dla dodatniej połówki sygnału prąd płynie przez diodę D1 rezystor RL i diodę D3 do minusa.
    Dla połówki ujemnej prąd płynie od masy przez diodę D2 i rezystor RL i D4 do generatora.
    Wiec w tym prostowniku wykorzystujemy obydwie połówki sygnału wejściowego.
    A jeśli chodzi o prostownik jednopołówkowy dioda D1 przewodzi tylko dla dodatniej połówki sygnału wejściowego i to jest to różnica zresztą zobacz na rysunki i napięcia na RL a wszystko będzie jasne
    http://www.kpsec.freeuk.com/powersup.htm#bridgerectifier

I dodanie transformatora nic nie zmienia w działaniu tego układu. Bo transformator obniża tylko napięcie ale dalej mamy tam przebieg przemienny( czyli raz mamy plus raz minus) a my chcemy prąd stały

• #3 17 Cze 2006 15:49
    J_ros
    Poziom 20  

Rozplyw pradow wedlug schematu

jest mi znany i akceptowalem go do teraz kiedy pojawily sie watpliwosci.

Piszesz, ze napiecie z transformatora wyglada tak samo jak w sieci tylko jest pomniejszone. Jak to mozliwe skoro w gniazdku sieciowym sa 2 ( lub 3 - pomijam) zaciski - jeden z napieciem przemiennym - dodatnia i ujemna polowka i drugi - zero - palaczony z ziemia. Jak z potencjalu ziemi ma wyjc ujemna polowka tak jak to opisales (to chyba zero nazwalesz "masa"?) i czemu przejdzie przez D2 spolaryzowana w kierunku przewodzenia (tak samo jak dioda D1) ale juz przez D1 nie?
    Uzwojenie wtorne transformatora nie ma polczenia z ziemia tak jak napiecie sieciowe doprowadzone do gniazdka, ale rozumiem, ze skoro jest tak samo jak w sieci to na jednym zacisku bedzie podobnie jak przy polaczeniu z ziemia?

• #5 17 Cze 2006 16:24
    J_ros
    Poziom 20  

Zalapalem... :idea:
    Zero wzgledem +230V ma potencjal nizszy, natomiast wzgledem -230V wyzszy - o to mi chodzilo - dzieki panowie :)

• #6 22 Cze 2006 07:34
    romil
    Poziom 14  

Napisałeś:

Jak to mozliwe skoro w gniazdku sieciowym sa 2 ( lub 3 - pomijam) zaciski - jeden z napieciem przemiennym - dodatnia i ujemna polowka i drugi - zero - palaczony z ziemia.

Źle rozumiesz nazwę przewodu zerowego.
    Oba te przewody są źródłem prądu w stosunku do siebie.
    Fakt, że jeden z przewodów transformatora osiedlowego uziemiono nie ma znaczenia dla napięć na mostku.
    Mostek możnaby podłączyć do transformatora separacyjnego (bez uziemienia jednego z przewodów) i rozkład napięć byłby taki sam.
    Gdybyś mierzył napięcia między różnymi diodami mostka, a "ziemią" to wtedy miałoby znaczenie który przewód jest "zerowy". Jeśli mierzysz napięcie na wyjściu mostka to niema znaczenia który z przewodów zasilających jest uziemiony.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME