Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar Nixie całkowicie na lampach

gulson 17 Cze 2006 09:34 24888 36
  • Zegar Nixie całkowicie na lampach
    Ten projekt wykonany przez Friedhelm Bruegmann nie ma żadnego sensu ekonomicznego. Ogromnych rozmiarów zegar zużywa porównywalnie ilości prądu co mały kaloryfer. Cały cyfrowy zegar Nixie został zbudowany na lampach, diodach, rezystorach i kondensatorach Najwięcej lamp bo aż 36 jest E90CC. Większość lamp została pobrana z starych urządzeń.

Źródło

========= ============
    ========= ============
    ========= ============

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    gulson
    Administrator Systemowy
    Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
    gulson napisał 19243 postów o ocenie 1750, pomógł 65 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2001 roku.
    majster_15
    Poziom 23  
    Jak to zobaczyłem powiedziałem jedno - o k...a, aż mi się nogi pod taboretem ugieły :)
    Musiał to zrobić wielki pasjonat urządzeń lampowych.
    Ja sobie nie wyobrażam ile mogło to wszstko kosztować i ile pracy jest w to włożone.

Pozdrowienia w wielkim szoku ;) MAT.
    andrzej31-91
    Poziom 11  
    kiedy to zobaczyłem myślałem że z wrarzenia spadne z krzesła
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć .

Bardzo ładne wykonanie . Sporo włożonej pracy. Efekt -super.
    Tylko lampy dostają trochę "po zaworach" . Tak długo nie popracują ... :(
    Za wysokie napięcie ? Moce wydzielane na anodach chyba są stosunkowo małe w takim projekcie. A może za małe obciążenie ?
    romek77r
    Poziom 16  
    Tyle lamp w jednym urzadzeniu to jeszcze nie wiedzialem i pewnie nigdy nie zobacze :D Wszystko fajnie, tylko zastanawia mnie jedna rzecz... dokladnosc :)
    ro_beri
    Poziom 23  
    O matko boska.....WOOOW....to sie nazywa wziecie do lamp... Sporo ta pradu musi żreć...
    prez8s
    Poziom 33  
    To niech to teraz przerobi na wzmacniacz 5.1 do kina domowego :) Tyle lamp, pewnie by starczylo.
    lechoo
    Poziom 39  
    c2h5oh napisał:
    Tylko lampy dostają trochę "po zaworach" . Tak długo nie popracują ... :(
    Za wysokie napięcie ? Moce wydzielane na anodach chyba są stosunkowo małe w takim projekcie. A może za małe obciążenie ?

Te wyładowania lampkach to normalne zjawisko, są to lampy liczące, bodajże jakieś dekatrony.
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć .

Dekatrony ( lampy liczące / zliczające ) wyglądają trochę inaczej . Przede wszystkim, one same zazwyczaj zobrazowują swój stan . Nawet mam gdzieś jeszcze lampki, które zobrazowują swój stan w postaci kreski na luminoforze ( jak w "magicznym oku" ) przy jednej z 10 namalowanych cyferek.
    Poza tym, gdyby autor projektu zastosował lampy liczące, nie było by w projekcie tylu lamp.

O lampach liczących (dekatronach) można poczytać tutaj :
    http://www.nixie.tube-tester.com/
    zakładka "Dekatrons, Register- Röhren, Selectrons, Zählröhren"

To całkiem ciekawa strona o zegarach ( i nie tylko ) wykonanych w "starych" technikach . Wiele cennych informacji o lampach Nixie .

Z resztą, tu jest schemat tego zegara :

http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Bruegmann-Digital-Roehren-Clock/sheet001.pdf

A tu spis części ( na dole strony ) :

http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/B...oehren-Clock/Digital-Roehrenuhr.htm#schaltung

Nie widać tam dekatronów ...
    lechoo
    Poziom 39  
    Faktycznie, same dwójki liczące w całym układzie...
    pancypis
    Poziom 11  
    Kondensat mocy lamp, ogrzewanie w domu nie potrzebne, podziwiam, cos pięknego pozdrawiam miłośników Lamp
    bobski
    Poziom 11  
    I pomyslec ze teraz jaksi maly mikro -kontroler i wszystko zalatwone.
    Matejkos
    Poziom 20  
    Co tu wiele gadać cudo. Bardzo mi sie to podoba ale powiedz jak z dokładnością i jak jest taktowany ten zegar (z czego)?

Pozdrawiam Matejkos
    lechoo
    Poziom 39  
    Matejkos napisał:
    (...) jak jest taktowany ten zegar (z czego)?

Z sieci - 50Hz.
    marik_te
    Poziom 22  
    Zegar jest normalnie boski. Podziwiam autora tego projektu. Zegar ten pokazuje że na lampach można jednak zrobić niemal wszystko. Może to jest drogie zajmuje dużo miejsca i pobiera dużo prądu. Ale ten piękny widok jest wart tego wszystkiego i włozonej pracy.
    lechoo
    Poziom 39  
    Ciekawą alternatywą mógłby być podobny zegarek zrobiony na samych tranzystorach - bez żadnych układów scalonych. Może ktoś się podejmie? :)
    Trabi
    Poziom 36  
    Ło Matko Bosko! Ale ktoś miał pomysł :D . Fajne, ale chyba przerost treści nad formą ;)
    AlekZ
    Specjalista - lampy próżniowe
    Ja zrobiłem kiedyś zegar na dekatronach i garstce tranzystorów. Jest co prawda mneij pracochłonny od wcześniej w tym wątku przytoczonego, ale też fajny:)
    m_wojcik
    Poziom 25  
    lechoo napisał:
    Ciekawą alternatywą mógłby być podobny zegarek zrobiony na samych tranzystorach - bez żadnych układów scalonych. Może ktoś się podejmie? :)

Fajne wyzwanie. A jaki ma być wyświetlacz? Też NIXIE czy LED? A może z samych diod?
    marik_te
    Poziom 22  
    No ciekawe. Skoro tranzystory, to może juz wszystko na krzemie. Tak jak tamten był cały na lampach. Więc chyba wyswietlacz na ledach był by odpowiedni.
    m_wojcik
    Poziom 25  
    marik_te napisał:
    No ciekawe. Skoro tranzystory, to może juz wszystko na krzemie. Tak jak tamten był cały na lampach. Więc chyba wyswietlacz na ledach był by odpowiedni.

Wpadłem na jeszcze jeden pomysł: zamiast LEDów mógłby być zestaw klapek z cyferkami, na amerykańskich filmach często pokazują takie radiobudziki z takimi spadającymi klapkami zawierającymi cyfry. Coś jak na dworcach PKP z rozkładami jazdy pociągów...
    Czy ktoś gdzieś widział taki mechanizm od środka albo bawił się takim rozwiązaniem?
    marik_te
    Poziom 22  
    No sam też się zastanawiałem jak na PKP takie wyświetlacze drukują ten rozkład. Bo widać że jest troche skomplikowane mechanicznie. Prawdopodobnie jakieś elektromagnesy i sprężynki. Ale dokładnie to trzebaby było dorwać taki jeden i rozebrać.
    AlekZ
    Specjalista - lampy próżniowe
    Było takie polskie radio "Chronos". W tym radiu był właśnie zegar z takimi klapkami.
    bobeke
    Poziom 15  
    Aż mi gały wyszły.......................................pozostawie bez komentarza!
    Roman-Pila
    Poziom 15  
    Słyszałem że lampy (gazotrony, czy stabilitrony... dokładnie nie pamiętam... ) świecą tak zileonkawo lub niebieskawo...
    myślę że to są normalne objawy podzczes pracy... (mowię o tych lampach an fotografii powyrzej.
    Ale zegareczek przepiękny....
    bardzo przepiękny...
    i jaki pożyteczny zimą... ;)
    Ile człowiek na centralnym zaoszczędzi... no... dobra wiem... że za to energietyce zapłaci .... ale takie lampowe ciepełko... warto...
    lechoo
    Poziom 39  
    Tylko 36? Ja naliczyłem prawie 90 nie licząc nixie i neonówek...
    ENIAC miał 18 tys lamp i co 2..3 dni musieli szukać takiej usterki...
    ro_beri
    Poziom 23  
    Tak...103... i teraz weż człowieku sie połap w tych wszystkich lampach..:D...no ale cudo jest piekne...
    marik_te
    Poziom 22  
    No lampy też tak szybko się nie zużywaja jak pracują w prawidłowych warunkach. A to że ENIAC psuł się co 2 dni to tylko dlatego że jak jedna lampa padła to ją wymieniali i potem następna. Aż po koleii wymienili wszystkie i tak w kółko.
    Ale wracając do tematu, to uważam że taki zegar mógłby bardzo ładnie i długo pracować.