Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmocnienie sygnału z anteny

17 Cze 2006 13:18 3279 14
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam pytanie.
    Mam na działce telewizor i chciałbym aby ładnie mi odbierał TVN.
    Nie mogę dobrze ustawić anteny zawsze obraz mi śnieży.
    Można coś na to poradzić, czy zawsze na siatce TVN śnieży?
    Z góry dziękuję.
  • Poziom 17  
    Aby była dobra jakość obrazu sygnał na antenie powinien mieć przynajmniej 60dB.Nic nie piszesz jak daleko masz do nadajnika i jakiej jakości masz resztę programów z tego nadajnika!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Poziom 22  
    Ja proponuje jakąś antene typu yagi. Ilość elemętów i polaryzacja zależna oczywiście od odległości od nadjnika.

Pozdrawiam
    Damian
  • Poziom 15  
    Witam
    Antena siatkowa ma dość mały zysk, rekompensowane jest to zastosowanym w niej dość silnym wzmacniaczem. Ale on wzmacnia i sygnał użyteczny i zakłócenia. Proponuję antenę YAGI (kierunkowa) + ewentualnie jakiś wzmacniacz. Jeżeli byłbyś zainteresowany zbudowaniem takiej antenki to podaj odległość od nadajnika, polaryzację i kanał na którym nadają, może coś uda się znaleźć. Co do zakupu to : http://www.dipol.com.pl/market.php?sid=f88f539cd0b1753&page=1&addr=16&mode=

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    niebdę zakładał nowego postu więc napisze tutaj. mieszkam w przemkowie(woj.dolnośląskie) i gdzie jest najbliżej nadajnik TVN do mojej miejscowości??
  • Poziom 11  
    DO nadajnika mam ok 60-70 km..ponieważ jest on umieszczony na kominie w bełchatowie. Mam no standardowe kanały 1,2,3,tv4,polsat,puls i tvn tylko śnieży i niemoge anteny ustawić idealnie bo raz jest lepiej raz gorzej. A antena ma wzmacniacz i płytke 9.pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Też nie chce zakładać nowego tematu i przyłącze się do tego .
    Dziewczyna mieszka w okolicy kępna , a nadajnik tvn jest w Wrocławiu , czyli w lini prostej jakies 50 km .
    1,2,3,tv4 są dobre , ale TVN ledwo ledwo , a jak zła pogoda to niema wcale .
    Doradźcie jaką antene bym musiał zastosować .
    :)
  • Poziom 37  
    Przy tych odległościach tylko i wylącznie wieloelementowa Yagi i to najlepiej przygotowana dla danego pasma np kanały 21- 50 czy 35 - 60, zamontowana dostatecznie wysoko, i gdy wtedy będzie dość dobry obraz można zamontować wzmacniacz antenowy o wzmocnieniu 14 - 20 dB nie większym bo pojawią się szumy własne anteny i wzmacniacza. Jak takie anteny wyglądają i cenę można zobaczyć np na www.dipol.com.pl
    Antena siatkowa na takie odległości się nie nadaje, mały zysk mała kierunkowość podatność na zakłócenia. Żeby jako tako pracowała musi być odpowiednio uziemiona. Bez uziemienia jej kierunkowość jest mizerna.
  • Poziom 17  
    A da rade jakoś tak prosto zrobić konkretne uziemienie tej antenie , żeby chociaż sprawdzić czy coś to da ?
    A ten dipol będzie te pozostałe kanały też tak dobrze łapać , te kanały które łapie na siatce ?
    Jesli nie to jak potem połączyć sygnał dwóch anten na jedną wtyczke żeby nie przekładać ?
    :D
  • Poziom 17  
    TVN w Wrocławiu jest na kanale 6 , więc pewnie byłaby potrzebna antena Dipol 19/40-60 , koszt nawet nie drogi , 33,17 .
    Teraz kwestia tylko ile i jaki ten wzmacniacz , bo jakoś nie umie się doszukać takiego 14 dB , może być poprostu taki zwykły regulowany ?
    :)
    Może ktoś sprawdzić czy dobrze dobrałem ?
    :D
  • Poziom 37  
    To muszą być dwie anteny jedna na IV / V pasmo o której mówimy i prosta trzyelementowa Yagi na pasmo III połaczone przez zwrotnicę. Proponuję obejrzeć schematy instalacji na www.dipol.com.pl - tam pokazują jak to zrobić. Zwrotnica ma możliwość wykonania przejścia do zasilania wzmacniacza antenowego. To może być wzmacniacz regulowany i wskazane byłoby wybierać taki który ma najmniejsze szumy własne.Podstawą zawsze jest dobra antena - wtedy wzmacniacz wzmacnia sygnał użyteczny. Jeżeli z anteny przychodzi niewiele to wzmacniacz wzmacnia wszelkie "śmieci" i nie ma dobrego efektu.
    Co do uziemienia anteny siatkowej - dobre uziemienie powinno być podłączone trwale i pewnie do siatki na wysokości puszki z symetryzatorem ( wzmacniaczem) .
  • Poziom 15  
    TVN nadaje z Żórawiny koło wrocławia na kanale 56 i ma moc 1kW takż ema słąby zasięg i bedą występowac problemy z odbiorem poza wrocławiem a zresztą jak we wrocku jest go cięzko złąpać bez odbić i śnieżenia to samo powino za siebie powiedizec jaka tego jest jakosc .pozdrawiam przemek wrocław
  • Poziom 30  
    Ponieważ w naszej okolicy polsat nadaje w podobnym paśmie kanał 47 i 57 na małej mocy przy instalacji zawsze mamy problem z dobrym odbiorem i od pewnego czasu stosujemy yagi mdx11 lub 57 ma bardzo ciekawą charakterystyke bo przy górze pasma ma wieksze wzmocnienie.