Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zainsatalowanie WIN 95 wspólnie z XP

17 Cze 2006 20:23 4002 9
  • Poziom 20  
    Witam, na wstępie proszę o wyrozumiałość. Opisany problem jest pojmowany przezemnie na poziomie użytkownika a nie architekta opisanej przezemnie konfiguracji. Stąd też kolejna prośba o "zrozumiałe" słownictwo. W niektórych postach / tematach odnajdywałem wątki zbliżone do mojego problemu, ale w pewnym momencie zomk.

Laptop, 600MHz,ram 256M, napęd tylko CD,HDD 40G:
    - chcę zainstalować dwa sysytemy Win 95 i Win XP
    - posiadam oba programy ale win 95 ma dyskietkę startową którą nie zabardzo jest gdzie włożyć,

- czy jest różnica jaki format zastosuję do partycji pod 95, FAT czy FAT 32?
    jeżeli jest to ważne to chciałbym docelowo korzystać z DOS-a?
    - czy jest możliwa instalacja WIN 95 bez napędu dyskietek? jak tak to właśnie jak?

Bardzo proszę o wyrozumiałość, cierpliwość i pomoc.
    Pozdrawiam
    [/url]
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    sp9svn napisał:

Laptop, 600MHz,ram 256M, napęd tylko CD,HDD 40G:
    - chcę zainstalować dwa sysytemy Win 95 i Win XP
    - posiadam oba programy ale win 95 ma dyskietkę startową którą nie zabardzo jest gdzie włożyć,

Oryginalna płytka powinna także umożliwiać start.
    Ogólnie wystarczy uruchomić laptopa z jakiejś płytki startowej z sterownikami di CD.

Cytat:

- czy jest różnica jaki format zastosuję do partycji pod 95, FAT czy FAT 32?

Win 95 obsługuje FAT32, więc nie ma to znaczenia.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Cześć!!
    Jeśli chcesz zainstalować system WINDOWS 95 bez stacji dyskietek bedzie ci potrzebny napęd. Jeśli go posiadasz to "boot'ujesz" laptopa z płyty(najlepiej zeby to była płyta z "boot'em" z WINDOWSA 98. Wtedy po poprawnym zabootowaniu uruchamiasz instalke WIN 95. Jeśli nie masz napędu to musisz zkorzystać z uprzejmośsi kolegów i skorzystać z innego laptopa aby ten zabootował dyska. Co do spójności WIN 95 i WIN XP to ja osobiście odradzam taką kombinacje. Instalowałem takie dwa systemy operacyjne na jednym laptopie. Z systemu operacyjnego WIN95 skożystałem tylko raz. Potem pracowałem tylko na XP ( jest on o wiele lepszy)
    A co do wybierania partycji dysku to do systemu WIN 95 polecam FAT. Ten system moim zdaniem pracuje lepiej pod partycją FAT. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to pisz.
    POZDRAWIAM
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Podziel dysk na partycje.
    1. Dla Windows95 (nalepiej instalowac na pierwszej partycji) powinna wystarczyc taka 1GB - mniej lub wiecej. Zalezy od tego jak duze programy chcesz tam zainstalowac.
    2. Dla Windowsa XP przydziel reszte dysku, lub odpowiedniego rozmiaru partycje (np 10GB). Jezeli chcesz, zeby win95 mial do nich dostep zastosuj partycje FAT32, zamiast zalecanej partycji NTFS.
    3. Jezeli zostalo miejsce na dysku zaloz tam partycje na ntfs lub fat32 - zalezy cz win95 ma miec tam dostep.

Instalacja:
    1. Instalujesz windows95 (plyta jest bootowalna) z cdromu.
    2. Instalujesz WinXP na dysku D.

Windows95 jest plyta bootowalna. Jezeli nie jest, to zdabadz plytke bootowalna z DOS i obsluga CD (np tworzac ja z obrazu dyskietki startowej win95 ze strony http://www.bootdisk.com , uzywając Nero->create bootCd). Uruchom z niej komputer, umiesc plytke z win95 w napiedzie i skopiuj zawartosc instalatora X:\Win95 na dysk c: (musi byc juz sformatowany poleceniem "format c:"). Przejdz na dysk c:, i uruchom instalatora "win95\setup.exe".
  • Poziom 20  
    Witam, fajnie piszecie proszę jeszcze o wyjaśnienie co to znaczy bootowalna?
    Podziel dysk na partycje - wiem że przy instalacji XP jest opcja podziału na partycje czy przy instalacji 95 też tak jest?
    Jeżeli nie to jak najsprytniej to zrobić? Jeżeli chodzi o eksploatację win 95 niestety jest mi on konieczny do obsługi pewnego programu diagnostycznego który nie łazi pod xp. Ponadto inny program diagnostyczny do moich potrzeb wymaga DOS-a żeby było weselej xp potrzebuję ze względu na programy nazwijmy je programami wsparcia - bazy danych, katalogi których dostawcy niestety uczynili je działającymi jedynie pod xp lub nt. Dlaczego 95 a nie 98 bo właśnie 95 mam legalny. Niestety ze względu na konieczność mobilności (wyjazdy w teren) chciałbym aby było to wszystko w jednym laptopie.
    Pozdrawiam, dziękuję za już i proszę o dalej.
  • Spec od komputerów
    Plyta bootowalna - Plyta z ktorej mozna wystartowac system. Inaczej plyta startowa. W biosie trzeba ustawic, zeby komputer ładowal najpierw system z cd.
    Dla systemu Win95 podzial na partycje mozesz zrobic programem fdisk. Mozesz tez odpalic komputer z plyty WinXP, prowadzic instalacje az do momentu gdzie partycjonujesz dysk. Tworzysz wtedy partycje dla Win95 (od razu tez mozna dla XP), i wtedy przerywasz instalacje. Uruchamiasz komputer ponownie juz z plyty Win95 i partycje masz juz załozoną.
  • Poziom 17  
    Aby wgrać do Laptopa dwa systemy to proponuje win98 i windowsxp
    nie wgrywać win95 . WIN98 ma więcej sterowników i jest o wiele lepszy niż bardzo stary już win95. Jeśli chodzi o wgrywanie musisz użyć dyskietki startowej win98 możesz ją zrobić na jakimś innym komputerze tam gdzie jest windows98 wchodzisz w moj komputer utwórz dysk startowy potrzebna będzie płyta win98 w CDROM. Jak masz dyskietke startową uruchom kompa z niej, podziel programem fdisk partycje dysku na 2 dyski jeden np.1G a dugi reszta.
    Po podzieleniu formatuj dyski. Potem wgraj jako pierwszy windows98 startując system instalatora z dyskietki startowej lub z CDROM. Zmienić też musisz w Biosie z czego ma startować z dyskietki czy CDROMu.
    Po wgraniu win98 wgraj windowsxp.
    Pamiętaj jednak że 2systemy spowalniają laptopa.
    Powodzenia.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Pedro2003 - jezeli do laptopa w systemie win95 beda wszystkie sterowniki (mozna tez sciagnac z internetu), to chocby win98 mial ich 100 razy wiecej, to i tak sie one nie przydadza. Tak samo Win98 sie nie przyda, jezeli potrzeba akurat Win95 do jakiegos programu, i jest dodatkowo licencja na ten system.

Pedro2003 napisał:
    Pamiętaj jednak że 2systemy spowalniają laptopa.
    W żadnym razie nie jest to prawda.
  • Poziom 20  
    Witam, niedziela dobiega końca ja natomiast stoję dalej niż bliżej rozwiązania problemu. Pomimo Waszych starań, a zwłaszcza Platona którego wypowiedzi przybliżyły mi temat, zacinam się;
    - nie wiem jak zrobić perwszy krok w biosie (posiadam już płytę win 95 za pomocą której można zainstalować system bez dyskietki)
    - dysk podzialiłem na partycje, zrobiłem to w początkowym etapie instalacji xp i chyba w złym momencie przerwałem bo komputer chce ją dokończyć. Instalację w tym układzie dokończałem i rozpoczynałem od nowa próbując ją przerwać w innym momencie. Niestety bez efektu. Oczywiście za taki stan rzeczy mogę winić jedynie siebie, od początku popełniając błąd biorąc się za to sam.
    Na tym koniec, niewiem jak sobie z tym dalej radzić a ponadto tracę do tego cierpliwość.
    Dodatkowo zaczynam obawiać się o kondycję fizyczną laptopa :D .
    Jednym słowem poddaję się, mając prośbę do użytkowników z Krakowa którzy trafili na ten temat o bezpośrednią pomoc. Bardzo chętnie zlecę to komuś kto potrafi sobie z tym poradzić.
    Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    jeśli masz butowalną płytkę to wystartuj z niej ,powinna tam być możliwość wyboru :wiersz poleceń , i wpisz-fdisk tym programem załóż partycję ,tą z rozpoczętą instalacją xp sformatuj .
    bo ważne jest by 1 system był 95