Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny na głośniku Tonsil GDN 25/60 - Pytania

17 Cze 2006 21:48 1688 5
  • Poziom 18  
    Chcę zbudować subwoofer aktywny na głośniku Tonsil GDN 25/60.Mam kilka pytań:
    1.Jaki filtr zastosować w takim subie?
    2.Jaki wzmacniacz?
    3.Jaka obudowa?
  • Poziom 16  
    proponuje zamknieta obudowe:)
    Glosnik do ziemi..cala kolumna stoi na podstawkach.
    Sam ostanio takie cos zrobilem tylko ze nie aktywny i gra swietnie. Zwrotnice subuferowa wrzucilem;)
    Tobie proponuje kupic cos do zlozenia(KIT) aktywnego;)
  • Poziom 17  
    Witam.

Ad.1. Filtrów do suba mozna zastosowac wiele..
    a) Podstawa to filtr dolno przepustowy odcinajacy pasmo okolo 120 - 150Hz. Moze byc z regulowana czestotliwością odciecia bo granica zalezy od gustu . Ja swoje suby tne na 300hz:)
    b) Filtr SubSoniczny czyli filt górno przepustowy o bardzo stromej charakterystyce min 24dB/oct. Odciaza on wznacniacz i głosnik z pasma ponizej czestotliwosci przenosenia suba czyli okolo 20-30Hz.
    c) Mozna jeszcze sastosowac układ płynnego przesówania fazy dzwieku w celu zestrojenia z pozostałymi kolumnami.

Ad.2. Wzmacniacz... jesli to "tylko" 60W to proponuje niesmierteknego TDA7294, banalny układ , o dobrych parametrach a conajwazniejsze .. tani:D do tego trafko 2x 25V dla obciazenia 4 ohm lub 2x30V dla 8 ohm. i zestawik kondensatorków 2 x 10000uf/50V. Mozna by tez pokusic sie tez o ukłąd auomatycznego załączania suba po podaniu sygnału na wejscie.

Ad.3. Co do obudowy to sie nie bede spierał.. ja osobiscie preferuje obudowe bas-reflex, ale róznierz mozna zastosowac zamknieta. To zalezy nam na szybkim i ciut cichszym basie czy na podbicu lekko niskich tonów kosztem szybkosci impulsu:)
  • Poziom 23  
    A ja się przyczepie obudowy... A zatem, zamknięta głośnikiem w dół - to trochę nienormelne rozwiązanie i nie będzie dorze grało.
    Na subwoofer tylko bas reflex.
    A tak wogóle to ten głośnik na suba sie nie nadaje. Zejścia (basu) z niego nie będzie. On może i zagra głośno, ale nie nisko niestety :(
  • Poziom 33  
    glosnik jak najbardziej dobry na subwoofer. Nie wiem na jakiej podstawie andrzejek12! polecasz zamknieta do tego glosnika - miales z nim do czynienia kiedykolwiek, albo patrzyles na jego TS chociaz? Zrob BR 65 litrow zestrojona na 40hz i bedzie bardzo ladnie gralo.
    Cytat:
    Ad.1. Filtrów do suba mozna zastosowac wiele..
    a) Podstawa to filtr dolno przepustowy odcinajacy pasmo okolo 120 - 150Hz. Moze byc z regulowana czestotliwością odciecia bo granica zalezy od gustu . Ja swoje suby tne na 300hz:)
    podstawa to odcinanie subwooferow ponizej 100hz i na pewno nie wyzej. Odciecie suba zalezy od mozliwosci glownych kolumn. Zawsze lepiej jest nizej odciac, ale niekoniecznie pozwola nam na to kolumny glowne. Odciecie koniecznie aktywne i autonomiczny wzmacniacz do tego. Najprosciej mostek TDA7294, albo mostek LM3886 (zalezy od gustu) - podobno TDA "ociepla" bas, ale staje sie on bardziej mulowaty, a LM daje bardziej "suchy", chociaz niekoniecznie gorzej schodzacy. Filtr musi byc aktywny (odpowiedni pasywny wyniesie wiecej niz cala reszta elementow).

Na koniec pytanko: ten glosnik jest na oryginalnych czesciach czy byle jaki regenerat?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Proponuje lekture tego forum (szczegolnie tematy wyszczegolnione) jak i www.diyadio.pl .

Dodatkowo o samym glosniku pisano juz tutaj chyba wszystko co mozliwe...

Zamykam.