Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Li-Ion

wojtek999 12 Jun 2003 21:28 2069 11
 • #1
  wojtek999
  Level 16  
  Czy jeśli ładuje się aku Li-Ion przed ich całkowitym rozładowaniem to tracą one pojemność?
 • #2
  smoczyslaw
  Level 12  
  witam, podobno nie, mam przed sobą właśnie artykuł gdzie jest napisane tak: przyczyną uszkodzeń baterii Li-Ion jest nadmierne rozładowanie (czyli nawet nie można niby rozładowywać) ale dopisane jest też: podobne efekty (czyli zniszczenie) wywołuje przekroczenie prądu ładowania i doładowywanie naładowanego ogniwa - ale kiedy to jest to już sam nie wiem, być może odpowiedź jest prosta ale ja już sie też gubie :)
  pozdrowionka
 • #3
  SIEKIERA_666
  Level 21  
  Witam

  Słyszałem że baterie Li-ion po przeładowaniu są dość niebezpieczne (coś z elektrolitem - extremely flammable).
  Moje pytanie natomiast dotyczy sposobu ładowania. Jakie ładowarki są najlepsze do tego typu ogniw. Czy należy stosowac wolne ładowarki czy szybkie (podróżne).

  :sm19:
 • #4
  Krzysi0
  VIP Meritorious for electroda.pl
  :arrow: wojtek999
  Można je spokojnie doładowywać.

  :arrow: SIEKIER'A
  Mogą być szybkie. Teraz mam Nokie 7650 z baterią li-ion i jest w zestawie ładowarka impulsowa która łąduje baterie około godziny.
 • #5
  SzymCzas
  Level 14  
  Miałem kiedyś Nokie 6150 z li-ion bateryjką
  Jak ją ładowałem ładowarką samochodową naładowało w momencie około jednej godziny ale za to trzymła około dwa do trzech dni,
  a ładując normalną sieciową ładowarką( transwormatorówka ) ładowła znacznie dłużej ale za to trzymała cztery do pięciu dni.
 • #6
  elektryk
  Level 42  
  Ja słyszałem taki rys historyczny aku Lion. Podobno nie wprowadzali ich bardzo długo do urządzeń ponieważ był problem z odpowiednio precyzyjnymi ładowarkami. CHodzi o to że jeśli napięcie ładowania jest niewiele niższe niż napięcie progowe to akumulator ma 50-60% pojemnoście a jeśli nieco większe od progowego to może eksplodować. Przy napięciu "progowym" wszystko jest OK, ale musi być ono dostarczane z dokłądnością do 0.1V
 • #7
  Maggot
  Level 12  
  Najlepiej zdać się na elektronikę w telefonie i w samej baterii. Faktem jest, że drobne niedoładowanie litówki zmniejsza pojemność, a minimalne przeładowanie może zniszczyć ogniwo. Dlatego w procesie ładowania ogniw Li-jon najważniejsza jest precyzyjna kontrola przez elektronikę zawartą w samej baterii.
  Ładowanie w początkowym etapie może odbywać się dużym prądem lecz później musi maleć i wyłączyć się w idealnym punkcie maksymalnego napięcia ogniwa. Dla bezpieczeństwa producenci stosują pewien minimalny zapas.
  I stąd mogą pojawić się problemy np. z bateriami nieoryginalnymi lub słabych firm - tam zapas może być większy i pojemność może być mniejsza w okolicy 80% albo nawet 60%.
  A co do ładowarek samochodowych, to słyszałem, że w zasadzie wszystkie nie doładowują baterii w telefonach.
 • #8
  duck
  Level 11  
  Witam na wstępie mówie że z elektroniką nie mam prawie nic wspólnego (domowe zabawy) ale z życia musze wszystkim powiedzieć że nie ma co się bać litówek zapakowałem do starej 3310 nówke litóweczkę oczywiście nie orginalną podłączyłem do ładowania na standardowej ładowarce do niklówek orginał nokia i wszystko było ok no, prawie wszystko pierwsze 3 formatowania były dziwne komórka po włożeniu idealne pustejpaterii zachowywała się jakby jej wogóle nie było ale po odłączeniu i ponownym podłączeniu do prądu wszystko było ok oczywiście jedna żecz jest cały czas ładowarka od niklówek strasznie się grzeje ale pozatym wszystko jest w najleprzym porządku bateria wytrzymuje 6-8 dni 1200mah
  Ja od siebie polecam zdrowy umiar formatować raz na miesiąc / 2 miesiące a ładować wtedy kiedy już naprawdę trzeba
  Pozdrawiam wszystkich elektroników szczeże was podziwiam może kiedyś będę miał większą wiedzę z tej dziedziny :-)
 • #9
  pawelradomsko
  Automation specialist
  Akumulatory tego typu jak i każde inne nie lubią ładowania nadmiernym prądem oraz przekroczenia progu napięciowego. Jeżeli używasz ładowarki lub zasilacza innego niz fabryczny to musisz do parametrów max. dojść powoli (w wielu cyklach ładowań).
  Wstępnie zakładamy iż napięcie maksymalne, które może dostarczyć zasilacz nie powinno przekroczyć 105% opisanego (następny krok:110%) napięcia znamionowego akumulatora, ograniczenie prądowe proponuję ustawic tak aby osiągnąć pojemność (w Ah) akumulatora po ok. 5h.
  Dla osób, które nie posiadają zasilaczy laboratoryjnych istnieje inne rozwiązanie : zasilacz bez podłączenia akumulatora ma napięcie wyjściowe o 10% wyższe od nominalnego akumulatora a prąd ładowania ustalamy rezystorem włączonym szregowo w obwód i dobranym tak aby zapewnić warunek
  pojemność ak.(Ah)/prąd ładowania(A)= 5(jest to minimum)
  Dalej po kolejnych próbach ładowania(przy zmniejszaniu rezystora szeregowego) dochodzimy do max. poziomu prądowego dla danego akumulatora - powyżej następuje zmniejszanie jego żywotności czyli czasu użytkowania - zauważ że zuzycie energi np w telefonach kom. jest zależne głównie od czasu rozmów) oraz oczekiwania, i wtórnie - regionu czyli odległości od najbliższego przekażnika.
  Proponuję abyś korekcję ładowania dla danej baterii przeprowadzał w możliwie jednym miejscu i tylko na RX(odbiorze)
  Takie potępowanie zaleca się dla wszystkich akumulatorów, należy jednak zwracać uwagę na ich rozładowanie.
  Niklowo - kadmowe rozładowujmy do minimum (ale nie zera)-sam telefon zadba o poziom -faktycznie zwiększy to ich żywotność.
  Litowo -jonowe są w/g firm wytwarzających je odporne na efekt pamięciowy, czyli zapamiętywania napięcia doładowania jako max. nap. roboczego i właściwie nie jest ważne kiedy je doładujesz, sądźmy jednak w/g krytetrium minimum i od czasu do czasu rozładujmy baterię do cna.
  Jest pewne, że taka opracja nie zaszkodzi, a raczej pomaga.
  Powodzenia !
 • #10
  wojtek999
  Level 16  
  Dzięki All! 8)
 • #11
  dziur
  Level 32  
  do wojtek999, traca, ale jest na to sposob: przez niewielki (pare ohm)rezystor zrob zwore + i -. Rozłąduj ja do poziomu 95% napiecia jakie ma podane i załacz ładowanie.
 • #12
  waldem67
  Level 12  
  Ja baterie Li Ion od nokii 6510 ładowałem bezpośrednio zasilaczem od komputera 5V 20A i ani nie wybuchla ani nic sie dla niej nie stalo :) Bylo to oczywiscie tylko raz bo kolega chcial szybko naladowac :)