Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dlaczego napięcie w sieci wynosi 220V?

elektronik999 18 Jun 2006 12:23 12778 12
 • #1
  elektronik999
  Level 26  
  Dlaczego w gniazdkach jest 220V a nie np: 20 albo 12 ?
 • Helpful post
  #2
  mickemaster
  Level 27  
  ponieważ przy takim napięciu np. 12V aby uzyskać sensowną moc prądy sięgałyby bardzo dużych wartości, a co za tym idzie straty wzrosłyby, a kable musiałyby być kilkakrotnie grubsze(ze względu na prąd), zamiast przewodu przy suszarce do włosów o grubości O,75 mm miałbyś 5mm
 • #3
  Qbuś
  Level 38  
  W gniazdach jest 230V a nie 220V,a to dla tego że wszystkie użądzenia elektryczne są na to napięcie :D :D :D
 • #4
  elektronik999
  Level 26  
  co to za róznica ale dlaczego wszeszniej nie było np 12 volt tylko 230
 • #5
  mickemaster
  Level 27  
  już ci to chyba wytłumaczyłem, masz jeszce jakies obiekcje?
 • #6
  Qbuś
  Level 38  
  Tak jak napisał mickemaster jest to optymalne i tanie rozwiązanie przesyłu prądu :D
 • #7
  Mariusz Ch.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.

  Podczas przesyłu energii na rezystancji przewodów występują straty w postaci ciepła i spadek napięcia. Straty te są proporcjonalne do rezystancji przewodów i natężenia prądu przepływającego. Im mniejszy prąd tym mniejsze straty.

  Przykład: odbiornik ma moc 3000W -> 3kW

  przy napięciu 12V prąd w obwodzie wynosi 250A
  przy napięciu 230V prąd tylko 13A.

  Jeśli rezystancja przewodów będzie taka sama w obu przypadkach np. 1Ω to straty :
  dla pierwszego -> 62,5 kW
  dla drugiego -> 169W

  Spadek napięcia:
  pierwszy -> 250V
  drugi -> 13V

  Z tego powodu stosuje się prąd przemienny (możliwość transformowania) i linie przesyłowe na wysokie napięcia.


  Pzdr.:D
 • #8
  tyktyk
  Level 24  
  ELEKTONKI999 chyba zna prawo ohma????  elektronik999 wrote:
  co to za róznica ale dlaczego wszeszniej nie było np 12 volt tylko 230

  Wcześniej było 220V teraz jest a przynajmniej powinno być choć nie zawsze jest 230V

  Najlepsi byli domokrążcy którzy sprzedawali czajniki odkurzacze i Bóg sam wie co gdy w standard weszło 230V.
  A ludzie to ku[powali bo myśleli ze reszta urządzeń nie będzie działać przy nowym napięciu hihihihi. jak wiadomo napięcie w sieci zazwyczaj bardzo się różni od deklarowanych 230V nie mówiąc już o sinusoidzie :P ja mam to szczęście i mam 236V al niektórzy jak dojdą do 200V to jest impreza w chacie bo telewizor sie włączy.
  Pozdrawiam.
 • #9
  nowikzdw
  Level 22  
  a ja mam takie pytanie. Nie jestem pewny, dlatego pytam :P Jakie napięcie mają w USA? I czy jest to prąd stały czy zmienny? Bo gdzieś wyczytalem że 24 V stałego a gdzie inndziej że zmienny tak jak u nas tylko o częstotliwości 60 Hz. Jak to jest?
 • #12
  lechm56
  Moderator
  Zobzcz tu: Zmiana napięcia zasilania z 220/380V na 230/400V

  IDEA DOKONYWANEJ ZMIANY

  Polska, jako członek Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Elektrotechniki, zgodnie z obowiązującą normą PN-IEC 60038:1999 "Napięcie znormalizowane IEC", wprowadzoną do obowiązkowego stosowania Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 14.09.1999r. (Dz. U. Nr 80 poz. 911, ze zm.), prowadzi proces dostosowawczy w dziedzinie ujednolicenia:

  wartości napięć znamionowych w sieciach niskich napięć,
  napięć stosowanych przez producentów urządzeń i odbiorników pracujących w sieci odbiorczej,
  użytkowania urządzeń.


  W dobie starań naszego Państwa o wejście do Unii Europejskiej, konieczność dostosowania obowiązujących w Polsce standardów technicznych do wymagań międzynarodowych jest niezbędna, m.in. dla utrzymania się produktów krajowego przemysłu elektrotechnicznego na rynku europejskim.

  HISTORIA
  Norma PN-IEC 60038 z 1999r. pt. "Napięcia znormalizowane IEC" regulująca zmianę napięcia zasilania z 220/380 V na 230/400 V w Polsce stanowi, że czasokres przejścia na nowy poziom napięcia nie powinien przekroczyć roku 2003.
  Proces dostosowawczy w normalizacji napięć znamionowych rozpoczął się już w 1988r. wydaniem normy PN-88/E-2000. Problem ten jest więc znany w gronie dystrybutorów energii elektrycznej oraz producentów urządzeń i sprzętu elektrycznego od 14 lat lat. Znacznie wcześniej bo już w latach 60-tych ubiegłego wieku, producenci transformatorów elektroenergetycznych wykonywali je na podwyższone napięcie 400/230V, z możliwością regulacji ą5%. Praktycznie więc proces podwyższania napięcia w sieci elektroenergetycznej następował sukcesywnie w okresie wieloletnim, ale w dopuszczalnych przez przepisy granicach odnoszonych do umownego poziomu 220/230V

  ISTOTA TECHNICZNA ZMIANY
  Istota zmiany polega na podwyższeniu umownego poziomu napięcia w miejscu dostarczania energii elektrycznej, w którym określa się techniczne i handlowe warunki dostawy energii elektrycznej miedzy sprzedawcą i odbiorcą. Podniesienie poziomu umownego z dopuszczalnymi odchyleniami ą10% nie wymaga podejmowania działań technicznych, jeśli obecna rzeczywista wartość napięcia mieści się w nowych dopuszczalnych granicach.
  Na terenie działania Zakładu Energetycznego Łódź-Teren S.A. zmiana napięcia będzie wprowadzana sukcesywnie w taki sposób, aby do końca roku 2003 osiągnąć napięcie 230 V ą10%. Tak więc zakres dopuszczalnych zmian napięcia będzie mógł wynosić od 207V do 253 V. Od strony technicznej zmiana napięcia polegać będzie na przeprowadzeniu regulacji napięcia w transformatorach rozdzielczych lub w przypadkach, gdy konstrukcja transformatora nie pozwala na zmianę, na wymianie tego transformatora na inny - będą to jednak przypadki sporadyczne.

  POTENCJALNE SKUTKI
  Najczęściej stawiane jest pytanie:

  - Czy zmiana napięcia wpłynie na pracę urządzeń elektrycznych gospodarstw domowych, takich jak pralki, lodówki, kuchenki elektryczne, żelazka i spowoduje, że zaczną one pracować gorzej lub wcale nie będą pracowały?
  Klienci w przeważającej większości nie odczują żadnej zmiany, a jeżeli to tylko na lepsze. Producenci urządzeń elektrycznych przygotowali się do unifikacji poziomu napięcia i ich wyroby są przygotowane do zasilania podwyższonym napięciem. Natomiast urządzenia elektryczne wyprodukowane wcześniej na napięcie 220 V w znaczącej większości pracują poprawnie zarówno przy napięciu o 10% wyższym, jak i o 10% niższym.
  Podwyższenie napięcia zasilania z 220 V na 230 V dla takich urządzeń gospodarstwa domowego jak żelazka, pralki automatyczne, piece elektryczne, suszarki itp. powoduje niewielki wzrost poboru mocy, lecz nie ma praktycznie wpływu na wartość regulowanej temperatury, ani też na zużycie energii elektrycznej, gdyż czas pracy urządzeń (nagrzewania) ulega odpowiedniemu skróceniu.

  Przy zasilaniu podwyższonym napięciem odkurzaczy, robotów kuchennych itp. nie stwierdzono żadnych problemów, gdyż wzrost napięcia powoduje nieznaczne zwiększenie obrotów silnika. Równocześnie jednak zwiększa się chłodzenie powietrzem związane z prędkością obrotową, co sumarycznie nie powoduje wzrostu zużycia energii elektrycznej.

  W przypadku zamrażarek, lodówek i zmywarek do naczyń, cykle pracy (programy pracy) tych urządzeń ulegną nieznacznemu, praktycznie niezauważalnemu dla użytkownika skróceniu.
  Dostępne od dłuższego czasu w sprzedaży i użytkowaniu źródła światła (żarówki, świetlówki itd.) są zbudowane na napięcie 230 V.
  Komputery, urządzenia telekomunikacyjne oraz wszelkie urządzenia elektroniczne stosowane w biurach, urzędach jak również sprzęt RTV są wyposażone w wewnętrzne układy stabilizacji napięcia i podwyższenie napięcia zasilającego w przewidywanej wysokości nie ma wpływu na ich pracę.

  W obszarach, gdzie sieci elektroenergetyczne są słabe, np.: sieci na terenach wiejskich, podwyższenie napięcia może spowodować lepszą pracę urządzeń gospodarstw domowych, ze względu na podniesienie dolnej granicy napięcia z dotychczasowych 198 V na 207 V.
  Podwyższenie napięcia daje klientom korzyści w postaci możliwości większego wyboru urządzeń, kompatybilności urządzeń i ich części składowych z produkowanymi na świecie, a także powoduje konkurencyjność cenową urządzeń.

  - Na co należy zwracać uwagę przy zakupie nowych urządzeń gospodarstwa domowego?

  Przy zakupie urządzeń takich jak pralka, lodówka, robot kuchenny, odkurzacz, telewizor itp. powinniśmy upewniać się, czy urządzenie to jest faktycznie przystosowane do pracy przy napięciu 230 V. Natomiast przy zakupie urządzeń zasilanych trójfazowo (tzw. siła) np. kuchni elektrycznej z płytą ceramiczną, powinniśmy upewnić się czy jest ona zbudowana na napięcie 400 V. Każde urządzenie winno być oznakowane napięciem 230 V w przypadku odbiorników 1-fazowych lub napięciem 400 V w przypadku odbiorników 3-fazowych. Informacja o poziomie napięcia na jakie urządzenie zostało wyprodukowane znajduje się zawsze na tabliczce znamionowej każdego urządzenia. Dotyczy to zarówno urządzeń krajowych, jak i importowanych.


  Zdj. 1
  Przykłady tabliczek znamionowych (w czerwonym kole zaznaczono napięcie znamionowe urządzenia, na zdj. a) 230V, na zdj. b) od 220 do 240V)

  Stąd też zalecana jest szczególna rozwaga przy zakupach dokonywanych poza sieciami handlowymi (targowiska, stragany itp.), gdzie mogą pojawić się urządzenia tańsze, importowane, zbudowane wg starych wymagań, a nie znajdujące nabywców w krajach o wprowadzonym już napięciu zasilania 230/400V.
  Jak wynika z powyższych przykładów klienci energetyki w większości przypadków zmiany napięcia nie odczują. Jednak zmiana ta dla zakładów energetycznych oznacza dużo pracy.


  IDEA DOKONYWANEJ ZMIANY

  Łódź, 22.07.2002r.

  Informacja o zmianie napięcia i jej skutkach

  Zmiana napięcia zasilania z 220/380 V na 230/400 V

  Po co ta zmiana napięcia?
  Zmierzając do normalizacji krajowych standardów technicznych do wymogów międzynarodowych Polska, jako członek Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Elektrotechniki, zgodnie z obowiązującą normą PN-IEC 60038:1999 "Napięcie znormalizowane IEC", zobowiązana jest do wprowadzenia zmiany napięcia znamionowego w sieciach 1-fazowych z 220V na 230V, a w sieciach 3-fazowych z 380V na 400V. Norma ta stanowi, że czasokres przejścia na nowy poziom napięcia nie powinien przekroczyć roku 2003.

  Na czym ma polegać zmiana napięcia w sieci elektroenergetycznej (ogólnie)?
  Istota zmiany polega na podwyższeniu umownego poziomu napięcia w miejscu dostarczania energii elektrycznej, w którym określa się techniczne i handlowe warunki dostawy energii elektrycznej miedzy sprzedawcą i odbiorcą. Podniesienie poziomu umownego z dopuszczalnymi odchyleniami ą10% nie wymaga podejmowania działań technicznych, jeśli obecna rzeczywista wartość napięcia mieści się w nowych dopuszczalnych granicach.
  Na terenie działania Zakładu Energetycznego Łódź-Teren S.A. zmiana napięcia będzie wprowadzana sukcesywnie w taki sposób, aby do końca roku 2003 osiągnąć napięcie 230 V ą10%. Tak więc zakres dopuszczalnych zmian napięcia będzie mógł wynosić od 207V do 253 V. Od strony technicznej zmiana napięcia polegać będzie na przeprowadzeniu regulacji napięcia w transformatorach rozdzielczych lub w przypadkach, gdy konstrukcja transformatora nie pozwala na zmianę, na wymianie tego transformatora na inny - będą to jednak przypadki sporadyczne.

  Kiedy w sieci zasilającej (gniazdku elektrycznym) pojawi się wyższe napięcie?
  Przepisy normy PN-IEC 60038:1999 "Napięcie znormalizowane IEC" określają aby najpóźniej do 31 grudnia 2003 roku doprowadzić do zalecanej wartości napięcie znamionowe istniejących sieci. Zatem trudno wskazać konkretny dzień, w którym akurat dany odbiorca stwierdzi u siebie wyższe napięcie, z uwagi na rozpiętość sieci elektroenergetycznej i obszaru działań normalizacyjnych, ale na pewno będzie to 1 stycznia 2004 roku.

  Jak zareagują urządzenia elektryczne na wyższe napięcie zasilania (ogólnie)?
  Po przeprowadzeniu przeglądu obecnie stosowanych urządzeń (odbiorników) i ocenie ewentualnych skutków, jakie niesie ze sobą konieczność wprowadzenia podwyższonego napięcia w sieci niskiego napięcia, w zasadzie nie powinno być problemów z eksploatacją urządzeń wyprodukowanych na 220 V po zmianie napięcia do 230 V. Natomiast nowe urządzenia, których użytkowanie przewiduje się po roku 2003, muszą być wytwarzane z uwzględnieniem możliwości pracy przy napięciu zmieniającym się w zakresie od 207 do 253 V. Odbiorcy (użytkownicy) urządzeń przy zakupie nowych odbiorników elektrycznych dla swoich gospodarstw domowych i zakładów, powinni upewniać się, czy urządzenie jest faktycznie przystosowane do napięcia 230/400 V. Stąd też zalecana jest szczególna rozwaga przy zakupach dokonywanych poza sieciami handlowymi (targowiska, stragany itp.), gdzie mogą pojawić się urządzenia tańsze, importowane, zbudowane wg starych wymagań, a nie znajdujące nabywców w krajach o wprowadzonym już napięciu zasilania 230/400V.

  Jak dowiedzieć się czy dane urządzenie może pracować przy podwyższonym napięciu?
  Od kilku lat praktycznie nie spotyka się w ofercie handlowej urządzeń powszechnego użytku na napięcie znamionowe inne niż 230/400 V. Każde urządzenie na swojej tabliczce znamionowej (najczęściej umieszczonej lub nawet wytłoczonej na obudowie) winno być oznakowane napięciem 230 V w przypadku odbiorników 1-fazowych i napięciem 400 V w przypadku 3-fazowych. Wymóg ten dotyczy nie tylko urządzeń produkowanych w kraju.

  Jakie korzyści płyną dla odbiorców ze zmiany napięcia?
  Z punktu widzenia użytkowników wyższe napięcie pracy sieci oznacza:
  - możliwość większego wyboru urządzeń, aparatury i odbiorników,
  - kompatybilność urządzeń i ich części składowych z produkowanymi na świecie,
  - możliwość korzystania z urządzeń oferowanych w Polsce oraz za granicą,
  - konkurencja cenowa urządzeń i aparatów w aspekcie szerszej oferty produktów,
  - lepsze warunki napięciowe u odbiorców zasilanych obecnie zbyt niskim napięciem w sieci 220/380 V, a tym samym poprawa warunków pracy ich urządzeń - szczególnie ważne dla odbiorców z terenów wiejskich.

  Jakie mogą być skutki podwyższonego napięcia dla urządzeń wyprodukowanych na napięcie znamionowe 220/380V?
  Na podstawie dotychczasowych doświadczeń można przyjąć, że podwyższenie napięcia zasilania nie powinno pociągnąć za sobą ujemnych skutków dla już pracujących odbiorników. W wielu przypadkach polepszone zostaną warunki pracy tych urządzeń albowiem znacznemu skróceniu lub nawet likwidacji ulegnie czas pracy przy napięciu niższym niż znamionowe. Z drugiej strony, w obszarach charakteryzujących się spadkami napięć, obniżenie napięcia od poziomu 230V o np. 10V to nadal utrzymanie warunków znamionowych pracy tych urządzeń. Zauważmy jednakże, że dla znakomitej większości odbiorników energii będą to warunki pracy normalnej albowiem np. dostępne na polskim rynku żarówki produkowane są na napięcie 230V.

  Czy wzrośnie zużycie prądu elektrycznych urządzeń grzewczych?
  Podwyższenie napięcia zasilającego z 220 V na 230 V, czyli o 10 V, dla takich odbiorników jak żelazka, pralki automatyczne, piece elektryczne, suszarki itp. powoduje niewielki wzrost poboru mocy, lecz nie ma praktycznie wpływu na wartość regulowanej temperatury, ani też na zużycie energii elektrycznej, gdyż czas nagrzewania ulega odpowiedniemu skróceniu.

  A jak zareagują na wyższe napięcie sprzęty AGD (gospodarstwa domowego)?
  Jeśli chodzi o odkurzacze, roboty kuchenne itp. to przy zasilaniu podwyższonym napięciem nie stwierdzono żadnych problemów, gdyż wzrost napięcia powoduje nieznaczne zwiększenie obrotów silnika. Równocześnie jednak zwiększa się chłodzenie powietrzem związane z prędkością obrotową, co sumarycznie nie powoduje wzrostu zużycia energii elektrycznej.
  Natomiast w urządzeniach pracujących w cyklach, jak np. zamrażarki, lodówki, zmywarki do naczyń nieznacznemu skróceniu, praktycznie niezauważalnemu dla użytkownika, ulegną czasy cykli.

  A co z żarówkami i jarzeniówkami?
  Tu sprawa jest bardzo prosta. Dostępne od dłuższego czasu w sprzedaży i użytkowaniu źródła światła są zbudowane na napięcie 230 V.

  Czy wyższe napięcie nie zaszkodzi np. komputerom lub odbiornikom RTV?
  Komputery, urządzenia telekomunikacyjne oraz wszelkie urządzenia elektroniczne, jak również sprzęt RTV są wyposażone w wewnętrzne układy stabilizacji napięcia i podwyższenie napięcia zasilającego w przewidywanej wysokości nie ma wpływu na ich pracę.

  A co z pracą urządzeń elektrycznych starszych typów?
  Można bez większych obaw stwierdzić, że urządzenia wyprodukowane wcześniej na napięcie 220V w znaczącej większości będą pracowały poprawnie przy napięciu o 10% wyższym, jak i o 10% niższym. Nie ma również obaw o bezpieczeństwo pracy albowiem ich izolacja na podstawie odrębnych przepisów z pewnością została przystosowana do zapewnienia bezpiecznej pracy przy napięciach znacznie wyższych np. 500V
 • #13
  tyktyk
  Level 24  
  dlaczego w poście jest 2 razy to samo???