Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diodowy powielacz częstotliwości.

me_super 18 Cze 2006 16:06 5201 19
  • #1 18 Cze 2006 16:06
    me_super
    Poziom 29  

Cześć,

Chciałbym powielić 5 MHz dwa razy; doczytałem coś w "Poradniku ultrakrótkofalowca" o diodowych powielaczach, na początku z 4x diód BAT43 zrobiłem mostek graetza ale efekt był prawie żaden, tzn. na wyjściu była sinusoida. Czy pomysł zły czy diody nieodpowiednie? Drugie rozwiązanie to nawinięcie transformatora z odczepem i zrobienie prostownika dwupołówkowego z 2 diodach (a dalej obwód rez. zestrojony na 10 MHz) -- czy to zadziała? [/img]

0 19
  • #3 18 Cze 2006 17:17
    me_super
    Poziom 29  

pukury napisał:
    witam !! może myślisz o czymś takim ? - jak w zał. pozdrawiam !!

Bardzo podobne + obwód LC. Jakie diody nadają się do takiego podwajacz?
    Znalazłem mały rdzeń toroidalny na materiale U11, czy nada się on na taki transformator? Źródłem sygnału jest generator GWM-5-1.

0
  • #4 18 Cze 2006 19:00
    pukury
    Poziom 35  

witam !! myślę sobie że trzeba przeprowadzić próby . rdzeń powinien być ok. ( co prawda U11 jest na większą F ) . diody przy tej częstotliwości - też powinny być dobre . a czy musisz powielać , może dać normalny generator na 10MHz ? . układ jest dość prosty :D więc nie zajmie wiele czasu zrobienie go i zbadanie . pytanie też jak się bedzie zachowywał obwód rezonansowy . pozdrawiam !!

0
  • #5 18 Cze 2006 19:27
    me_super
    Poziom 29  

pukury napisał:
    witam !! myślę sobie że trzeba przeprowadzić próby . rdzeń powinien być ok. ( co prawda U11 jest na większą F ) . diody przy tej częstotliwości - też powinny być dobre . a czy musisz powielać , może dać normalny generator na 10MHz ? . układ jest dość prosty :D więc nie zajmie wiele czasu zrobienie go i zbadanie . pytanie też jak się bedzie zachowywał obwód rezonansowy . pozdrawiam !!

Generator ma stabilność conajmniej 10^-8 po nagrzaniu się, a zrobienie takiego na 10 MHz chyba będzie trudniejsze.

0
  • #6 18 Cze 2006 20:06
    pukury
    Poziom 35  

witam !! domyślam się - dlatego jestem ciekaw jaki będzie wpływ obwodu rezonansowego na częstotliwość wyjściową ( bo pewnie bedzie ) . czy to doczestościomierza ? , jeżeli tak to pewnie jakoś dzielona jest czestotliwość 10MHz zanim pójdzie na bramkę. może dałoby się jakoś " wpiąć " 5MHz zamiast powielać.? . pozdrawiam !!

0
  • #7 18 Cze 2006 22:15
    GREBSON
    Poziom 19  

Czy przypadkiem nie chodzi o generator do PFL 'a ? Ponieważ w niektórych wersjach był stosowany powielacz 5MHZ/10MHz.

0
  • #8 18 Cze 2006 22:28
    me_super
    Poziom 29  

pukury napisał:
    witam !! domyślam się - dlatego jestem ciekaw jaki będzie wpływ obwodu rezonansowego na częstotliwość wyjściową ( bo pewnie bedzie ) . czy to doczestościomierza ? , jeżeli tak to pewnie jakoś dzielona jest czestotliwość 10MHz zanim pójdzie na bramkę. może dałoby się jakoś " wpiąć " 5MHz zamiast powielać.? . pozdrawiam !!

Tak, to jest do częstościomierza HP5334B. Jest to opcja bez termostatu i ma dokładność ok. 5e-6. Nie chcę w nim grzebać, bo jeszcze coś popsuję a do tego to sprzęt uczelniany.

Zrobiłem sobię podwajanie w PLL na NE564 ale pętla dziwnie się zachowuje: po włączeniu nie chce się na 5 MHz zablokować, ale jeśli z sygnałem 5 MHz (zamiast GWM-5-1 generator funkcyjny) podjadę do ok. 5.6 - 6 MHz to pętla zaskakuje; jeśli teraz zjadę do 5 MHz to trzyma dalej i zrywa się poniżej 5 MHz.

Dodano po 1 [minuty]:

GREBSON napisał:
    Czy przypadkiem nie chodzi o generator do PFL 'a ? Ponieważ w niektórych wersjach był stosowany powielacz 5MHZ/10MHz.

Jest to generator (ten GWM) wyciągnięty zapewne z PFL'a Zopanu ale chcę go zastosować do innego częstościomierza (HP).

BTW: czy te PFL'e mają z tyłu wyjście 10 MHz?

0
  • #10 19 Cze 2006 09:51
    SP8JUX
    Poziom 30  

me_super napisał:
    Chciałbym powielić 5 MHz dwa razy...

...czy nie lepiej zastosować kwarc 10MHz?
    Diodowe powielacze na rdzeniu U11 (???) mogą nie dać dostatecznej energii do dalszych stopni.

0
    Załączniki:
  • #11 19 Cze 2006 10:58
    me_super
    Poziom 29  

SP8JUX napisał:
    me_super napisał:
    Chciałbym powielić 5 MHz dwa razy...

...czy nie lepiej zastosować kwarc 10MHz?
    Diodowe powielacze na rdzeniu U11 (???) mogą nie dać dostatecznej energii do dalszych stopni.

Napisałem już wcześniej :) Nie zrobię generatora o stabilności
    1e-8 (0,01 ppm); mam dobre 5 MHz z generatora kwarcowego OMIG GWM-5-1 a potrzebne mi jest 10 MHz. Chyba jedna zostanie mi pętla fazowa.

0
  • #12 19 Cze 2006 11:12
    Dykus
    Poziom 26  

me_super napisał:
    BTW: czy te PFL'e mają z tyłu wyjście 10 MHz?

Nie wiem jak PFL'e, ale KZ2026A (oczywiście też Zopan) posiada z tyłu wyjście sygnału 10MHz, oraz możesz klawiszem wybrać jego podział przez 10, tzn. 1MHz, 100kHz, 10kHz, 1kHz, itd. Przypuszczam, że w PFL'ach będzie podobnie.

Dlaczego nie zastosujesz typowego powielacza na tranzystorze z obwodem rezonansowym w kolektorze? Czy sygnał wejściowy (wzorcowy dla częstościomierza) ma być prostokątny w standardzie TTL/CMOS, czy też może być sinusoida? W tym pierwszym wypadku będziesz musiał zastosować układ ksztaltowania impulsów (może wystarczyć bramka Schmitta).

Zerknij, jak jest to rozwiązane w częstościomierzu KZ2026A (Zopan) - patrz załącznik. Sygnał 5MHz powielany jest x2 (uzyskuje się 10MHz).

me_super napisał:
    Nie zrobię generatora o stabilności 1e-8 (0,01 ppm); mam dobre 5 MHz z generatora kwarcowego OMIG GWM-5-1 (...)

Stabilność krótkoterminowa GWM-5-1 jest większa... :)

me_super napisał:
    Chyba jedna zostanie mi pętla fazowa.

W tym wypadku pętla PLL to chyba najgorsze rozwiązanie. Nie wiem jaką stabilność potrzebujesz, czy długo- czy krótkoterminową, ale PLL dać Ci może długoterminową, natomiast krótkoterminowa zależeć będzie wyłącznie od VCO. Wówczas jako VCO stosuje się również generator termostatyzowany (kwarcowy) o odpowiedniej stabilności krótkoterminowej, zaś samą PLL robi się z bardzo wąskim filtrem i zakres trzymania (w przybliżeniu równy zakresowi chwytania) wynosi nawet i kilka Hz! W Twoim wypadku bez sensu jest, by pętlą potrafiła zsynchronizować się przy odstrojeniu np. 100kHz (chcesz zsynchronizować generator LC?!). No chyba, że nie interesują Cię aż tak dokładne pomiary, ale wówczas - jak już ktoś wcześniej napisał - zbuduj sobie generator kwarcowy 10MHz...

0
  • #13 19 Cze 2006 15:42
    me_super
    Poziom 29  

Dykus napisał:

Dlaczego nie zastosujesz typowego powielacza na tranzystorze z obwodem rezonansowym w kolektorze? Czy sygnał wejściowy (wzorcowy dla częstościomierza) ma być prostokątny w standardzie TTL/CMOS, czy też może być sinusoida? W tym pierwszym wypadku będziesz musiał zastosować układ ksztaltowania impulsów (może wystarczyć bramka Schmitta).

Zerknij, jak jest to rozwiązane w częstościomierzu KZ2026A (Zopan) - patrz załącznik. Sygnał 5MHz powielany jest x2 (uzyskuje się 10MHz).

Czy masz może dane dot. cewek, diód i tranzystora (tj. elementów nieopisanych na schemacie)?

Dykus napisał:

me_super napisał:
    Chyba jedna zostanie mi pętla fazowa.

W tym wypadku pętla PLL to chyba najgorsze rozwiązanie. Nie wiem jaką stabilność potrzebujesz, czy długo- czy krótkoterminową, ale PLL dać Ci może długoterminową, natomiast krótkoterminowa zależeć będzie wyłącznie od VCO. Wówczas jako VCO stosuje się również generator termostatyzowany (kwarcowy) o odpowiedniej stabilności krótkoterminowej, zaś samą PLL robi się z bardzo wąskim filtrem i zakres trzymania (w przybliżeniu równy zakresowi chwytania) wynosi nawet i kilka Hz! W Twoim wypadku bez sensu jest, by pętlą potrafiła zsynchronizować się przy odstrojeniu np. 100kHz (chcesz zsynchronizować generator LC?!). No chyba, że nie interesują Cię aż tak dokładne pomiary, ale wówczas - jak już ktoś wcześniej napisał - zbuduj sobie generator kwarcowy 10MHz...

Do częstotliwościomierza potrzebne mi jest 10 MHz a do syntezy na SAA1057 sygnał 4 MHz, więc do pierwszego stabilność chyba długoterminowa (czas bramkowana 1 s) a do syntezy krótkoterminowa, ale chciałbym wycisnąć jaknajwięcej z tego co mam.

A może wpuścić do SAA1057 5 MHz licząc się ze zmianą restra? Docelowo SAA1057 nie będzie przestrajana.

Mam GWM-5-1, dziś udało mi się uruchomić PLL na NE564 z wewnętrznym VCO na 20 MHz. Stąd łatwa droga do 4 MHz i 10 MHz. Szumy fazowe, raczej małe, ale skoro nie jest to dobre rozwiązanie to muszę coś innego znaleźć. Jest tylko problem z zaskoczeniem pętli, po każdorazowym uruchomieniu układu muszę kręcić trymerem od VCO aby pętla zaskoczyła.

Zrobiłem też prosty VCXO ma 10 MHz wg. SP3PJ (kawałek artykułu z EP 7/2000) za dwa-trzy dni będę miał termostat ma kwarc, chciałem go użyć do PLL ale znów nie wiem jak go podłączyć do NE564 a nigdzie w sklepach nie widzę HCT4046.

A może filtrem pasmoprzepuszczalnym wyłowić 2gą harmoniczną z GWM-5-1 a później wzmocnić?

Jak stabilny musi być VCO, aby nadawał się do PLL? Docelowo chciałbym stabilizować VCO w pętli z użyciem SAA1057 ze stabilnością 1e-8, stąd potrzebny jest także sygnał 4 MHz.

0
  • #14 19 Cze 2006 22:19
    Dykus
    Poziom 26  

me_super napisał:
    Czy masz może dane dot. cewek, diód i tranzystora (tj. elementów nieopisanych na schemacie)?

Wg spisu elementów: D1, D2 - BAP795, T1 - BF245 lub 2N4416 (dobierany), T2 - BFP520 (gr. V), IC17 - 7413, L1 - E-72382 (cokolwiek to znaczy).

me_super napisał:
    Do częstotliwościomierza potrzebne mi jest 10 MHz a do syntezy na SAA1057 sygnał 4 MHz, więc do pierwszego stabilność chyba długoterminowa (czas bramkowana 1 s) a do syntezy krótkoterminowa, ale chciałbym wycisnąć jaknajwięcej z tego co mam.

Przy czasach 1s mówimy raczej o stabilności krótkoterminowej. :) Długoterminowa, to gdybyś np. planował napędzać tym generatorem zegarek.

Jeśli chcesz wycisnąć z tego najwięcej co się da, to tym bardziej nie pakowałbym się na Twoim miejscu w PLL.

BTW Czy Ty przypadkiem nie pytałeś o to na grupie 'pl.misc.elektronika'? Bo problem jest ten sam... :)

W każdym razie odpowiem podobnie:
    skoro z 5MHz chcesz uzyskać 4MHz i 10MHz, to weź powiel sygnał z GWM (5MHz) x4 co Ci da 20MHz, a następnie weź kostkę 7490, która ma wewnątrz dwa bloki realizujące podział :2 i :5, co da Ci: 20/2 = 10MHz i 20/5 = 4MHz. Przy takim rozwiązaniu nie stracisz stabilności ani krótkoterminowej, ani długoterminowej. Wada - przy podziale :5 nie uzyskasz wypełnienia 50%.

me_super napisał:
    A może wpuścić do SAA1057 5 MHz licząc się ze zmianą restra? Docelowo SAA1057 nie będzie przestrajana.

Jak uważasz. A jaką chcesz mieć częstotliwość odniesienia dla detektora?

me_super napisał:
    Mam GWM-5-1, dziś udało mi się uruchomić PLL na NE564 z wewnętrznym VCO na 20 MHz. Stąd łatwa droga do 4 MHz i 10 MHz. Szumy fazowe, raczej małe, ale skoro nie jest to dobre rozwiązanie to muszę coś innego znaleźć. Jest tylko problem z zaskoczeniem pętli, po każdorazowym uruchomieniu układu muszę kręcić trymerem od VCO aby pętla zaskoczyła.

Jestem jeszcze ciekaw, jak Ty te szumy zmierzyłeś... :)
    Problem z zaskoczeniem może wynikać ze źle dobranych czasów chwytania i trzymania. Powodem może być (poza detektorem) filtr - zły typ, zła charakterystyka... Otwórz pętlę i zobacz na jakiej częstotliwości pracuje VCO przy napięciu w połowie zakresu napięć wyjściowych detektora (i wejsciowych VCO) - pamiętaj o podaniu napięcia wejściowego dla VCO.

me_super napisał:
    A może filtrem pasmoprzepuszczalnym wyłowić 2gą harmoniczną z GWM-5-1 a później wzmocnić?

No to przecież pisałem, byś zrobił powielacz na tranzystorze... :)

me_super napisał:
    Jak stabilny musi być VCO, aby nadawał się do PLL? Docelowo chciałbym stabilizować VCO w pętli z użyciem SAA1057 ze stabilnością 1e-8, stąd potrzebny jest także sygnał 4 MHz.

Czyli jakby przy 100MHz chcesz mieć dokładność (i stabilność) 1Hz - wierzysz w to, że uda Ci się to zrobić na PLL? :) Oczywiście nie wiem jak bardzo się na tym znasz...
    Wg mnie stabilność krótkookresowa VCO powinna być conajmniej taka, jaką chcesz uzyskać w sygnale wyjściowym.

0
  • #15 19 Cze 2006 22:52
    me_super
    Poziom 29  

Dykus napisał:

Przy czasach 1s mówimy raczej o stabilności krótkoterminowej. :) Długoterminowa, to gdybyś np. planował napędzać tym generatorem zegarek.

Przy czasach rzędu femtosekund to jest wieczność :-)

Dykus napisał:

Jeśli chcesz wycisnąć z tego najwięcej co się da, to tym bardziej nie pakowałbym się na Twoim miejscu w PLL.

BTW Czy Ty przypadkiem nie pytałeś o to na grupie 'pl.misc.elektronika'? Bo problem jest ten sam... :)

Tak, to ja :)

Dykus napisał:

me_super napisał:

Jak uważasz. A jaką chcesz mieć częstotliwość odniesienia dla detektora?

Chciałbym wystabilizować generator na 80-88 MHz przestrajany napięciem. Tylko nie wiem jeszcze jak stabilny jest ten generator, wydaje mi się że mniej o rząd-dwa niż GWM-5-1.

Dykus napisał:

me_super napisał:

Jestem jeszcze ciekaw, jak Ty te szumy zmierzyłeś... :)

Na oko na oscyloskopie :) A masz pomysł jak można jeszcze zmierzyć szum fazowy?

Dykus napisał:

Problem z zaskoczeniem może wynikać ze źle dobranych czasów chwytania i trzymania. Powodem może być (poza detektorem) filtr - zły typ, zła charakterystyka... Otwórz pętlę i zobacz na jakiej częstotliwości pracuje VCO przy napięciu w połowie zakresu napięć wyjściowych detektora (i wejsciowych VCO) - pamiętaj o podaniu napięcia wejściowego dla VCO.

Problem jest taki, że chyba w tej kości (NE564) nie ma dostępu do napięcia detektora, tam mi się zdaje. A po drugie nie mam pojęcia jak liczony jest 'loop filter'; nie wygląda to dla mnie jak taki-zwykly-filtr.

Dykus napisał:

me_super napisał:

No to przecież pisałem, byś zrobił powielacz na tranzystorze... :)

A nada się do tego jakiś wzmacniacz operacyjny? Mam nadzieję, że ten generator Omigu nie ma filtrów na wyjściu.

Dykus napisał:

me_super napisał:

Czyli jakby przy 100MHz chcesz mieć dokładność (i stabilność) 1Hz - wierzysz w to, że uda Ci się to zrobić na PLL? :) Oczywiście nie wiem jak bardzo się na tym znasz...
    Wg mnie stabilność krótkookresowa VCO powinna być conajmniej taka, jaką chcesz uzyskać w sygnale wyjściowym.

No to pozostaje mi zmajstrowanie VCXO. Znasz może jakieś sprawdzone rozwiązanie? Albo gdzie szukać gotowych schematów?

0
  • #16 19 Cze 2006 23:24
    Dykus
    Poziom 26  

Zmienię nieco format cytowania, bo mnie cholera bierze. Cytowanie na forach dyskusyjnych to ich największa wada... :)

> Przy czasach rzędu femtosekund to jest wieczność :-)
    A co, planujesz przeprowadzać jakieś pomiary w fizyce jądrowej, albo kwantowej? ;) Jakieś czasy życia jąder atomowych? ;)

>> BTW Czy Ty przypadkiem nie pytałeś o to na grupie 'pl.misc.elektronika'?
    > Tak, to ja :)
    No to czemu się nie odzywałeś?

>> A jaką chcesz mieć częstotliwość odniesienia dla detektora?
    >> Chciałbym wystabilizować generator na 80-88 MHz przestrajany napięciem. Tylko nie wiem jeszcze jak stabilny jest ten generator, wydaje mi się że mniej o rząd-dwa niż GWM-5-1.
    A nie, nie.. Ja pytałem o częstotliwość porównania dla generatora fazy, tzn. jaki krok chcesz mieć w tej syntezie.
    A ten 80-88MHz to nie przypadkiem do nadajnika UKF? :)

> Na oko na oscyloskopie :) A masz pomysł jak można jeszcze zmierzyć szum fazowy?
    Na oko to jeden umarł... :)
    Jeśli masz odbiornik radiokomunikacyjny (transceiver) z wąskim filtrem dla CW to można (podobno) coś kombinować...

> Problem jest taki, że chyba w tej kości (NE564) nie ma dostępu do napięcia detektora, tam mi się zdaje. A po drugie nie mam pojęcia jak liczony jest 'loop filter'; nie wygląda to dla mnie jak taki-zwykly-filtr.
    Skoro układ może pracować jako demodulator FM, to musi być dostęp do napięcia detektora. W ogóle ten układ jakiś dziwny jest - poszukaj jakieś kości z typowymi blokami, najlepiej jak najmniej wewnątrz połączeń, by można było na wiele rzeczy wpływać. :) Np. zbudować swój własny filtr. :)
    A co do filtru w pętli to wiem, że samo dobranie i obliczenia są pracochłonne :), a i tak później trzeba optymalizować poprzez doświadczenia...

> A nada się do tego jakiś wzmacniacz operacyjny? Mam nadzieję, że ten generator Omigu nie ma filtrów na wyjściu.
    Nie, jako powielacz to raczej tranzystor. W typowym powielaczu tranzystorowym chodzi o to, by wykorzystać nieliniowość charakterystyk elementu wzmacniającego. Są sprawdzone konstrukcje - zajrzyj do 'Poradnika UKF'.
    Generator GWM nie ma na pewno filtrów na wyjściu, ale jaki ma kształt sygnał wyjściowy - nie wiem.

0
  • #17 19 Cze 2006 23:44
    me_super
    Poziom 29  

Dykus napisał:

> Przy czasach rzędu femtosekund to jest wieczność :-)
    A co, planujesz przeprowadzać jakieś pomiary w fizyce jądrowej, albo kwantowej? ;) Jakieś czasy życia jąder atomowych? ;)

Optyka, ale nie chcę wychodzić poza temat tego działu, jak coś namaluję to wyślę na PW.

Dykus napisał:

>> BTW Czy Ty przypadkiem nie pytałeś o to na grupie 'pl.misc.elektronika'?
    > Tak, to ja :)
    No to czemu się nie odzywałeś?

Urwał mi się wątek. :)

Dykus napisał:

>> A jaką chcesz mieć częstotliwość odniesienia dla detektora?
    >> Chciałbym wystabilizować generator na 80-88 MHz przestrajany napięciem. Tylko nie wiem jeszcze jak stabilny jest ten generator, wydaje mi się że mniej o rząd-dwa niż GWM-5-1.
    A nie, nie.. Ja pytałem o częstotliwość porównania dla generatora fazy, tzn. jaki krok chcesz mieć w tej syntezie.
    A ten 80-88MHz to nie przypadkiem do nadajnika UKF? :)

Mimo, że to bardzo blisko to jednak nie. Generator VCO jest czysto-optczny. Ale elektronika jest na częstotliwości radiowe, stąd forum radiowe. Przestrajać nie zamierzam, chodzi o stabilizację owego VCO w pętli fazowej, więc krok rzędu kHz.

Dykus napisał:

> A nada się do tego jakiś wzmacniacz operacyjny? Mam nadzieję, że ten generator Omigu nie ma filtrów na wyjściu.
    Nie, jako powielacz to raczej tranzystor. W typowym powielaczu tranzystorowym chodzi o to, by wykorzystać nieliniowość charakterystyk elementu wzmacniającego. Są sprawdzone konstrukcje - zajrzyj do 'Poradnika UKF'.
    Generator GWM nie ma na pewno filtrów na wyjściu, ale jaki ma kształt sygnał wyjściowy - nie wiem.

Spawdzę w przyszłym tygodniu na oscyloskopie z FFT co siedzi w widmie. Problemem konstrukcji w 'Poradnika...' jest ich mała szczegółowość -- jak się nie wie dokładnie co i jak to trudno to uruchomić.

0
  • #18 20 Cze 2006 18:32
    Dykus
    Poziom 26  

>> No to czemu się nie odzywałeś?
    > Urwał mi się wątek. :)
    Eee, coś słabe wytłumaczenie. :) A może to nie wątek się urwał? ;)

> Przestrajać nie zamierzam, chodzi o stabilizację owego VCO w pętli fazowej, więc krok rzędu kHz.
    Cóż, nieco się już pogubiłem. :) Najpierw chciałeś stabilizować GWM'em generator 20MHz (m.in. do częstościomierza), teraz jakieś VCO na 88-88MHz... :) Ono też kwarcowe będzie, czy LC, czy inne jakieś? Jeśli to ma pracować długo w takiej stabilizacji (po włączeniu), to wg mnie im krok przestrajania będzie mniejszy (a tym samym pasmo filtru), tym lepiej...

> Problemem konstrukcji w 'Poradnika...' jest ich mała szczegółowość -- jak się nie wie dokładnie co i jak to trudno to uruchomić.
    Nie przesadzaj. :) Na stronie 460 masz schemat powielacza, spróbuj zastosować jeden ze stopni na BC108 - osobiście wybrałbym ten drugi stopień, ale przed nim wstawił jeszcze wtórnik emiterowy, możesz też spróbować od razu dać stopień taki jak pierwszy (z lewej) na rysunku. Do tego dwa obwody LC i będzie działać, kwestia tylko jak mocny sygnał uzyskasz na wyjściu. Poniżej masz pokazany sposób obliczania wartości elementów (ze wzoru: C = 1 / 2*pi*f*Xc i L = 2*pi*f*Xc), przy czym brakuje tam jednej cewki (porównaj ze schematem powyżej)...

0
  • #19 20 Cze 2006 21:01
    me_super
    Poziom 29  

Cóż, nieco się już pogubiłem. :) Najpierw chciałeś stabilizować GWM'em
    generator 20MHz (m.in. do częstościomierza), teraz jakieś VCO na 88-88MHz... :) Ono też kwarcowe będzie, czy LC, czy inne jakieś?

GWM daje mi wzorzec do częstotliwościomierza, bo ten co siedzi w środku jest kiepski. Dotego potrzebny mi jest sygnał do SAA1057, która będzie stabilizowała częstotliwość pracy lasera impulsowego: częstość repetycji
    z lasera można zmieniać przesuwając jedno z lusterek (np. końcowe) piezoelementem, sygnał z fotodiody będzie wpuszczony do SAA1057 jako sygnał z VCO. Napięcie warikapowe będzie powielone np. 10-15 razy i puszczone na piezosiłownik. :-)

Jeśli to ma pracować długo w takiej stabilizacji (po włączeniu), to wg mnie im krok przestrajania będzie mniejszy (a tym samym pasmo filtru), tym lepiej...

Masz na myśli filtr na drodze synteza->VCO?

Nie przesadzaj. :) Na stronie 460 masz schemat powielacza, spróbuj zastosować jeden ze stopni na BC108 - osobiście wybrałbym ten drugi stopień, ale przed nim wstawił jeszcze wtórnik emiterowy, możesz też spróbować od razu dać stopień taki jak pierwszy (z lewej) na rysunku.

Chyba to będzie najlepsze rozwiązanie; znalazłem jeszcze coś na rys. 5.4b / str. 413.
    Oglądałem dziś widmo z GWM-5-1, prócz 5 MHz nie ma tam prawie wyższych harmonicznych a sinusoida jak z żurnala. :)

0
  • #20 20 Cze 2006 21:26
    Dykus
    Poziom 26  

> Masz na myśli filtr na drodze synteza->VCO?
    Tak właśnie. Od niego w zasadzie zależy zachowanie się PLL.

> Chyba to będzie najlepsze rozwiązanie; znalazłem jeszcze coś na rys. 5.4b / str. 413.
    Też dobre rozwiązanie, a nawet lepsze, bo powielacze przeciwsobnie dobrze nadają się do powielania x2, x4, itd. Wg zaleceń jako tranzystory można wykorzystać parę różnicową z układu UL1111 (identyczne ch-yki) - nawet separator + powielacz. Wszystko to jednak kosztem większej komplikacji. Na początek spróbowałbym na jednym tranzystorze.

Mógłby się jeszcze ktoś wypowiedzieć...

0