Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

POCZĄTKUJACY PROSZE O POMOC

18 Jun 2006 18:51 1229 8
  • Level 9  
    Witam,

Chcialbym zajac sie elektronikia, aczkolwiek nigdy nie mialem z tym stycznosci. Tzn, obecnie na 1 roku studiow mam teorie z elektroniki i oczywiscie metody rozwiazywania obwodow ktore dobrze opanowalem. Jednak ze nie mam pojecia o konstruowaniu zadnych ukladow.

Chcialbym zaczac jakos moja przygode z elektronika, jestem dobrym programiasta jezeli chodzi o software pod procesory x86, wiem ze tutaj wszystko bazuje na prockach typu avr itp. aczkolwiek mysle ze z tym dam sobie rade.

Czy ktos moglby mi pomoc? Co musze kupic i od czego zaczac?
    Chcialbym na wstepie sprobowac stworzyc uniwersalny pilot do telewizora, wiem ze na bazarze pilot ten kosztuje grosze ale chcialbym stworzyc go od zera. Czy to za trudny projekt dla nowatora?

Pozdrawiam i dziekuje za inteligentne odpowiedzi!
  • TermopastyTermopasty
  • Level 24  
    jak nie miałeś jescze lutownicy to proponuje zakup właśnie tego podstawowego nażędzia. Porozmontowywać jakieś stare płytki np od starego tv. a nie odrazu na głęboką wode. Ale gratuluje zapału

Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Level 9  
    Hm czyli raczej pilot do TV to nie jest odpowiednia rzecz dla poczatkujacego?
  • Level 23  
    Witam

Popieram zdanie kolegi tyktyk. Najpierw powinieneś nauczyć się dobrze lutować. Tak jak kolega powiedział – rozlutuj kilka płytek ewentualnie możesz dla treningu kilka elementów wlutować z powrotem. Możesz także poćwiczyć robienie własnych płytek i potem na nich troszkę potrenować (takie 2 w 1 ;). Ja już widziałem dość dużo TV po naprawie elektroników rzeźników więc lutowanie wymaga poćwiczenia. A to kiedy będziesz mógł poskładać taki pilot zależy tylko od Ciebie bo to Ty wiesz czy czujesz się na siłach czy też nie.
  • Level 24  
    jak chcesz coś na początek budować to kup sobie jakiś prosty na początek kit z nord elektronik lub jabel'a. i zmontój. Potem oraz wyżej nie odrazu na głęboką wodę. Wiesz dziecko nie wysyła sie najpierw na studia tylko zaczuna ok zerówki
    zajżyj i wybież jakiś porosty zestaw do samodzielnego montażu. Jak zadziała bedzie kupa radochy. Potem coś trudniejszego .potem sam zrobisz płytkę itd. Dobrze że programujesz procki to ci się przyda
    http://www.jabel.com.pl/
  • Level 11  
    Witam
    Ja radziłbym Ci zacząć od budowy od podstaw prostych układów na bazie układów scalonych serii 74xx i CD40xx a jeżeli chodzi o analogi to dobre opanowanie działania tranzystorów. A potem już wszystko leci z górki :D
  • Level 9  
    Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.

Do kosiarza88:
    Wiesz moze gdzie moge nabyc takie zestawy "szkoleniowe" (najlepiej przez internet) ??

Z gory dzieki!
  • Level 11  
    Hmmm.... zestawy szkoleniowe powiadasz. Najlepiej zaopatrzyć się w mały katalog części 74xx i 40xx (schematy wewnętrzne), płytka uniwersalna (dość duży koszt ok 20 zł ale jak nie masz wprawy to polecam) troche rezystorków, kondensatorków kupowanych na bierząco a wszystko dostępne w sklepach elektronicznych.
    Najlepiej projektować układy na kartce lub w specjalnych programach, które potrafią symulować przebiegi (programy dostępne w dziale download elektrody) dopiero później realizować na płytce.
    A poprzez internet to są wszystkie sklepy z częściami elektronicznymi, np AVT itp. które proponują "zestawy dla początkujących" gdzie znajduje się kilka elementów na początek.
  • Level 16  
    Polecam zacząć od prostych zestawów do samodzielnego montażu, najlepiej Jabel'a. Na początek jakiś prosty Timer/Minutnik, wykrywacz wilgoci, potem może termometr (polecam na układzie ICL7106/ICL7107 ze względu na prostotę i funkcjonalność) lub jakieś mrygałki i świecidełka. Takie zestawy można kupić prawie wszędzie, np. w zwykłym sklepie elektronicznym, jak i w sklepach internetowych. Ja kilka zestawów zakupiłem na http://nikomp.pl/ i byłem bardzo zadowolony. Polecam zaopatrzeć się w:
    -Dość dobrą lutownicę najlepiej grzałkową/oporową
    -Trochę cyny
    -Kalafonię
    -nożyk, szczypczyki, kombinerki itp.
    -Topnik jako pasta
    -Odsysacz do cyny

Te dwa ostatnie dobrze jest używać do demontażu starych urządzeń. Nakładasz trochę topnika w paście na lut, rozgrzewasz lutownicą i odsysaczem eleganko odsysasz cynę.

Co do teorii to gorąco polecam lekturę artykułów Piotra Góreckiego z Elektroniki dla Wszystkich:
    http://www.edw.com.pl/index.php?module=ContentExpress&file=index&func=display&ceid=60&meid=13
    Dobrze jest również kupić jakąś książkę dla początkujących.

pozdrawiam i życzę sukcesów :)