Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie dysku Samsung Spinpoint 40GB

psychoarti 19 Cze 2006 01:22 1728 7
  • #1 19 Cze 2006 01:22
    psychoarti
    Poziom 15  

Witam!

Pierwszy raz się z czymś takimspotkałem może ktos z Was będzie wiedział co jest grane.

Mam dysk Samsunga Spin Point 40GB. Teoretycznie w 100% sprawny. Bez problemu detekowany w BIOSie i Windowsie, bez bad-sectorów. Przeskanowałem go dokładnie HDTunem i wszystko niby jest OK. Test powierzchni przeszedł bez błedów, w zakładce Health wszystko jest OK.

No ale dzieje się jedna dziwna rzecz. Na dysku nie da się zainstalować Windowsa XP :-(. jak wiadomo na początku instaluje się on w trybie tekstowym, a potem oczywiście powinien nastąpić reset komputera, aby dalsza część windy zainstalowała się w trybie graficznym. Niestety po takim resecie wyświetla się komu nikat błąd systemu operacyjnego :-( i system nie bootuje się z dysku. Nie mam pojęcia dlaczego. Próbowałem robić to samo na kilku innych dyskach, gdyż podejrzewałem że moze to problem płyty/kontrolera (próbowałem na: Samsung 2,16GB, Quantum Fireball 8,4GB, nawet Samsung Spinpoint 80GB!) i wszystko jest OK. Na każdym innym dysku windows instaluje się bez problemu. Tylko na tym jednym nie. O co chodzi? Jaka może byc tego przyczyna? Próbowałem ustawiać go zarówno jako master, slave, zarówno z primary jak i secondary IDE i nic kurcze nie pomaga :-(. Wie ktoś może co jest grane?

Aha; płyta jakiej używałem to ABIT BE6. Trochę stara ale na pewno widzi większe dyski (Samsung 80GB bez problemu z nią współpracuje!)

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze mały dodatek: oczywiście z partycjami też kombinowałem. Próbowałem robić mniejsze, instalować bądź to system plików FAT32 bądź NTFS ... i cały czas to samo :/

0 7
  • #2 19 Cze 2006 09:09
    andrzejek12!
    Poziom 16  

W biosie ustawienia dysku nalezy ustawic na LARGE.

0
  • #3 19 Cze 2006 09:10
    fi15
    Poziom 14  

Moze Pan jeszcze sprawdzic czy inny windows sie instaluje np 98 badz jakas edycja linuxa.

0
  • #4 19 Cze 2006 21:02
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

psychoarti napisał:
    wyświetla się komunikat błąd systemu operacyjnego

Przecież tylko kolega widzi ten błąd! Proszę podać informacje zawarte w tym komunikacie.

0
  • #5 19 Cze 2006 21:14
    psychoarti
    Poziom 15  

Cytat:
    Przecież tylko kolega widzi ten błąd! Proszę podać informacje zawarte w tym komunikacie.

Sorry, ale nie bardzo rozumiem pytanie.
    Komunikat brzmi dokładnie: "Błąd systemu operacyjnego". I nic więcej! Nie wiem o jakie inne informacje chodzi.

0
  • #6 19 Cze 2006 21:22
    satgal
    Poziom 40  

Kiedyś miałem partię dysków które przechodziły wszystkie testy OK a instalacja Windowsa się wykładała okazało się że przyczyną było powstawanie croslinków prawdopodobnie przez elektronikę zawartą wewnątrz
    dysku bo wymiana elektroniki dokładnie z takiego samego sprawnego nie pomagała. Przyczyną może być również przetaktowana magistrala na płycie.

0
  • #7 19 Cze 2006 21:48
    mat_ed
    Poziom 43  

Cytat:
    ... w zakładce Health wszystko jest OK...

To o niczym nie swiadczy! Prosze wkleic tutaj screen z tej zakladki.
    Przeskanuj dysk programem diagnostycznym dostepnym na stronie producenta dysku.
    Dysk oczywiscie podpiety na master?

0
  • #8 21 Lut 2007 13:09
    psychoarti
    Poziom 15  

Ponieważ moderator prosi o zakończenie tematu i poinformowanie o rozwiązaniu, informuję:

Problem udało się rozwiązać upgrade'ując BIOS płyty głównej. Na pomysł wpadłem przypadkowo, ale okazał się on o dziwo skuteczny :)
    Nie mam pojęcia czemu z poprzednim BIOSem płyta nie współpracowala akurat z tym dyskiem, ale po wgraniu nowego wszystko poszło :)

0