Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar napięcia w AVR, odczyt napięcia na atmega8

19 Cze 2006 09:22 3293 5
  • Poziom 10  
    Jestem poczatkujacym uzytkownikiem/"programista" mikrokontrolerow. Przeszukalem ten dzial, ale nigdzie nie znalazlem wyjasnienia mojego problemu w sposob lopatologiczny.

O co chodzi:

Czy ktos moze mi lopatologicznie wyjasnic jak odczytac napiecie, ktore podam na wejscie mikrokontrolera. Chodzi mi o wyjasnienie co z czym pospinac i jak ustawic mikro w tryb odczytu napiecia. Wiem ze jest to wyjasnione w dokumentacji mikro, ale jest to jezyk zbyt techniczny jak na moje skromne mozliwosci :(.

Potrzebuje:
    -prostego schematu;
    -kilku linijek kodu w ASM, przelaczajacego proca w odpowiedni tryb

Uzywam atmegi8

Zdaje sobie sprawe, ze podobne pytanie moglo byc juz zadane, wiec prosze sie nei wsciekac na mnie (mnie nei udalo sie znalesc dokaldnie tego czego szukam). Jezeli taki post juz byl - prosze mnie nakierowac na niego.
  • Poziom 10  
    Ok. Na razie dziekuje, musze sie przez to przegryzc, ale wyglada ze i tak bede musial walczyc z dokumentacja (jezeli chodzi o elektronike jestem na prawde na elementarnym poziomie - do tej pory pracowalem jako zawodowy programista)
  • Poziom 15  
    Od strony technicznej: napięcie możesz mierzyć na pinach które są podpięte do ADC. Musisz mieć napięcie referencyjne - albo wewnętrzne z procka (2.56V) albo takie jak zasilanie (5V) albo podane na nóżkę AREF. Badane napięcie musi się mieścić w przedziale od 0 do nieco poniżej napięcia referencyjnego. Jeśli chcesz mierzyć większe napięcia - musisz zastosować dzielnik napięcia.

Co do kodu to wyłuskaj z archiwum tego działu, trochę go już było :)
  • Poziom 12  
    Zanim zakupie czujnik wilgotności który sobie upartzyłem mam pytanko. Czy ktoś z Was próbował zastąpić taki czujnik potencjometrem i oszukać mikrokontroler. Czujnik który chce kupić pracuje w zakresie napięć od 0.7V do 3.9V, chce zmieniać napięcie potencjometrem i w ten sposób uzyskam wymagane napięcia. Czy taki pomiar będzie wmniarę odzwierciedlał działanie mojego czujniczka? Czy jest to głupi pomysł?
  • Poziom 39  
    ewsd75 napisał:
    ... Czy jest to głupi pomysł?

Adc potrafi zamienić/przełożyć napięcie , na liczbę binarną , natomiast co jest źródłem tego napięcia , na bank nie rozpozna.A może szkoda ... :D

Piotrek