Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny za małe i za duże jakie różnice w odsłuchu?

19 Cze 2006 11:56 1449 7
 • Poziom 13  
  Chciałbym się dowiedzieć jak charakteryzuje się dźwięk przy kolumnach za małych lub za dużych, przy płaskich lub głębokich czy są to wyraźne różnice w odsłuchu jak się charakteryzuje bass czy ciepły czy mocny pukliwy itp.

  aha i jeszcze myślicie, że opłaca mi się budować kolumny do głośników współosiowych, 2-drożnych samochodowych? Bo słyszałem opinie, że tego typu głośniki nie są raczej kontruowane pod kolumny?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  chyba chodzi o zbyt duże lub zbyt małe obudowy to danych głośników?
  To pytanie jest tak ogulne, że nie można odpowiedzieć jednoznacznie.
  W zależności od głośników, i rodzaju obudów możesz spotkać się z różnymi efektami.
  Generaslnie obudowy powinny być możliwie najwęższe, a budy i b-r źle dobrane powodują złe strojenie. Proponuję zadobyć program do symulacji i zmieniając obiętości paczek, obserwować jak zachowują się wykresy spl i odpowiedzi impulsowej. Będziesz miał jako takie pojęcie o zachowywaniu się danego przetwornika a raczej dźwięku jaki będzie się z niego wydobywał.
  Jeśli chodzi o budowę kolumn z głośników caraudio, to moim zdaniem nie jest to dobry pomysł. przedewszystkim chodzi o niskie tony. Głośniki samochodowe mają dużo słabsze zejście
 • Poziom 13  
  niestety zupełnie się nie znam na tych wykresach i dane z tych programów mi nic nie mówią ,a o głosniku wiem tylko ile ohm moc rms i skutecznośc dlatego zapytałem mniej wiecej jak ten dźwięk brzmi przy tych 4 sytuacjach.

  Rozumiem, że najlepiej kiedy kolumna ma wielkość obrzeży głośnika i jest możliwie długa odpowiednio do parametrów głośnika?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  znaczenie ma szerokość. Pozostałe wymiary wyliczasz birąc pod uwagę szerokość głośników i długość b-r(przy paczkach otwartych) odległość ścianki od b-r powinna być conajmniej równa jego średnicy, a niektóży piszą że dwa razy większa. Czyli głębokść i wysokość poniekąd dobierasz ze względów estetycznych.
  Do wyliczenia obudowy a w szczególności do dobrania odpowiedniej potrzebne są parametry Thiell'a - Smalla'a.
  Masz dwiw możliwości:
  Jeśli chcesz się czegoś nauczyć, to poddam ci kilka linków
  Jeśli nie to skopiuj coś z "własne konstrukcje"
 • Poziom 13  
  Ale we "własnych konstrukcjach" są kolumny giganty z głośnikami dużymi ja szukam małych do 50 W

  a długość b-r to która?

  -edit-

  rozumiem, że chodziło o bass reflex. Jeżeli obudowy są zamknięte to ich objętośc powinna być mniejsza tak?
 • Poziom 43  
  Do kazdego głośnika powinna byc odpowiednia obudowa, zdarzy się głośnik mały, który wymaga obudowy dużej i odwrotnie duży łosnik w obudowie małej są inne myki odnosnie zmneijszania obudowy ale to wnioski z umiejetnego posługiwania się wzorami lub programami do symulacji głosników.

  Dla kilku głośników powiedzmy 4 takich samych w jednej obudowie potrzeba 4x większej obudowy jak dla jednego najlepiej tak samo lub troszkę niżej zestrojonych.

  W przypadku obudowy zamknietej objętośc to tak do okolic parametru Vas. W przypadku glośników typu samochodowego do półki najlepiej zrobić obudowy z otwartym tyłem.

  Przećwicz obsługe programów do symulacji na podstawie parametrów T_S, są opisy doklejone na górze forum.

  Do domu najlepiej zrobić tradycyjne głośniki, zdania odnośnie wielkości głośników do pokoju sa podzielone, wszyskto zalezy od skutecznosci, przeznaczenia preferencji, chęci uzyskania danej charakterystyki kierunkowej. Jak ktos chce miec ładne stereo dto do pokoju 10m2 nie będzie robił kolumn na 4 głośnikach 15-calowych. Zrobi prawdopodobnie dwa małe monitory 13-18cm z małymi kopułkami. Lub układ pionowy głośników po dwa basy +wysokotonowe. I mu wystarczy.

  Samochodówki w domu generalnie grają dziadowsko lepiej sobie kupic zestaw dwóch głosników a wysoki odciążyć kondensatorem podobnie jak w tych tanich zestawach koncentrycznych.
 • Poziom 13  
  w samochodzie samochodówki muszę powiedzieć też grają dziadosko

  No nic dziękuję czegoś się dowiedziałem ale widzę, że muszę sporo się dowiedzieć bo nie do końca rozumiem te zależności
 • VIP Zasłużony dla elektroda