Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik OKC 2-2/12D podłączenie

19 Cze 2006 19:52 8241 5
  • Poziom 10  
    Witam mam pytanko do kogoś kto wie jak podłaczyć silnik
    typ OKC 2-2/12D.
    Padła mi kosiarka i chcę ją przerobić na ten silnik z pralki, ale producent "Predom EDA" owego silnika już nie istnieje, a wiec ciężko o schemat podłaczenia.
    Silnik ma przełożenie 2 rodzajów obrotów tj. 2775/425 obr/min.
    Chodzi mi tylko o to żeby go nie spalić, bo z niego wychodzą, aż 5 kolorów kabli, tj. bały, żółty, czerwony oraz zielony i wszystkie idą tylko od elektromagnesów stojana silnika.
    Mógłbym to sprawdzić metodą prób i błędów ale mogę spalić którąś z cewek elekromagnesa i boję się że potem nie będzie chodzić.
    Czy ktoś wie który kolor, a może które kolory razem i do jakiego przełożenia podłaczyć.
    Proszę opomoc.
    Ps. Na forym elektrody nie znalazłem schematy podłaączenia silnika.
    Dziekuję za pomoc.
    Pozdrawiam
  • PCBway

• Specjalista AGD
    Witam.
    Słabo szukałeś bo na pewno już temat podłączenia silnika był przerabiany, ale cóż mi też się nie chce teraz szukać gdzie to jest :cry:
    Do uzyskania obrotów wirowania podłączasz 230V do zacisku przewodu białego i czerwonego, a kondensator 16 µF do zacisków przewodów czerwonego i niebieskiego.
  • PCBway
  • Poziom 10  
    Dzięki za podpowiedź, pozdrawiam gorąco.
    Ps. A jak bym chciał uruchomić go w trybie niższych obrotów, czyli 425/min to do których kolorków mam podłączyć, bo nie wiem czy tryb 2775 nie będzie za szybki do kosiarki, poza tym więcej prądu mi wciągnie.
    Pozdrawiam jeszcze raz.

Dodano po 17 [minuty]:

Aha, jeszcze najważniejsze, czy da radę zrobić obroty w prawo/lewo, bo w pralce w trybie prania (czyli obroty 425/min) chodził w obie strony, natomiast w trybie wirowania (czyli 2775/min) to wiem że nie da rady bo wirówka chodzi tylko w jedną stronę.
    A pytam o to dlatego, że chodzi mi o ustawienie noża do cięcia trawy, bo w drugą stronę nie będzie cioł.
    Pozdrawiam.

• Specjalista AGD
    Witam.
    Jeśli zastosowanie ma mieć w kosiarce to zdecydowanie obroty wirowania (chociaż i to zbyt mało) prawo/lewo możesz zmienić zmieniając podłączenie przewodów kondensatora (ale tylko przy obrotach niskich nie wirowania). Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dzięki za podpowiedź.
    Przystapię niebawem do przebudowy mojej kosiarki.
    Pozdrawiam.
    Temat uważam za zamknięty.

Ps. Dam ci wkrótce Paw_el znać na priva jak efekty mojej pracy no i oczywiście twojej podpowiedzi.
    Pozdrawiam jeszcze raz, dzięki.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...