Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z telefunken 415A2

Dareczek007 20 Jun 2006 08:49 1315 10
    Dareczek007
    Level 11  
    Witam

Niedawno dostałem do naprawy Tv Telefunken Chassis 415A2.
    Przyczyną uszkodzenia okazał się tranzystor BU208D i klika wyschniętych elektrolitów. Kolejnym problemem był brak foni, ale z tym sobie poradziłem. Kolejne uszkodzenie tyczy sie portu podczerwieni do pilota w odbiorniku.
    Zakupiłem pilota do tego tv i nie chodzi, stwiedziłem może nie ten typ poszedłem zamieniłem ale też nic z tego.Jestem przekonany że jest to wina telewizora gdyż żadna z kontrolek nic nie sygnalizuje.

Prosze o pomoc w tej sprawie ponieważ nie mogę się z tym uporać. Posiadam schemat od 415 ale są bardzo duże róznice i na niewiele mi się ten schemat przyda. Próbowałem odlaneźć 415A2 ale chyba graniczy to z cudem.

Pomocy może ktoś mi doradzi co robić :cry::cry:
    jasiek2010
    Level 25  
    Witam,odb.podczerwieni powinien być na małym oddzielnym module,
    sprawdź czy dochodzi tam 12V,pozatym miałem przypadek zimnego lutu na połączeniu takiego modułu z płytą gł. zresztą powinieneś przejrzeć całą drogę sygnału z odbiornika do procka.Pozdrawiam.
    grzejab
    Level 23  
    Może być też, odbiornik zintegrowany ze wzmacniaczem i demodulatorem na konkretną częstotliwość nośną, taki element ma trzy wyprowadzenia i jest zasilany z nap +5V. Najlepiej gdyby udało Ci sie dotrzeć do niego odczytać jego typ .
    Dareczek007
    Level 11  
    Dzienkuję za podpowiedzi tylko jak narazie tv znów odmówił posłuszeństwa i nie chce się uruchomić sądze że szybko sie z tym uporam o ile nie bęndzie to poważna usterka. Poźniej zajmę sie sprawą pilota.

Dodano po 8 [minuty]:

Co do podczerwieni zgadza się jest to małe zgrabne pudełeczko, gdy tv jeszcze chodził wymotowałem je i rozebrałem wymieniłem w tym urządząku dwa kondensatory elektrolityczne bo wyglądały na trochę spuchnietę, niestety nic to nie pomogło co napięcia to nie przywiązywałem do tego specjalnej uwagi. Ale trzeba to sprawdzić dam znać jak uruchomie Tv

Najlepiej by było jeżeli ktoś by mi użyczył schemat do tego własnie modelu.
    Dareczek007
    Level 11  
    No więc tak TV udało mi sie uruchomić, ale nie na długo. Objawy są następujące: Po załączeniu odbiornika słychać charakterysteczne bzyczenie mniej więcej co 2 sekundy. Napewno nie jest to przetwornica, a raczej trafopowielacz, nie sądze aby był uszkodzony ponieważ po kilku próbach załączenia telewizora działa on bez problemu, obraz jest bardzo dobry ostrość też jest dobra . Nie wydaje mi się aby przyczyną były kondensatory gdyż w układzie zasilania i trafo wyminiłem prawie wszystkie.
    Jedyną rzeczą która mnie zastanawia to cewka przy BU208D który znajduje sie przy trafopowielaczu. Powinna być a jej tam nie ma czy ma to znaczenie?? Jeżeli tak to w jaki sposób ją dobrać, na schemacie który posiadam nie ma podanej wartości tej cewki i co teraz :cry:
    grzejab
    Level 23  
    Ta cewka raczej nie ma znaczenia, czasami jest stosowana cewka w obwodzie bazy tranzystora żeby przyspieszyć jego wyłączanie (straty mocy w ciepło), Jeżelu BU w czasie pracy nie grzeje sie za mocno tzn max temp. 45°C to jest wszystko OK.

Co do tego załączanmie po kiloka razy to będzie spowodowane działaniem jakigoś zabezpieczenia w zasilaczu, które ma źle ustawiony próg zadziałania (moż eto być wina jakiegoś małego kond. elektrol. który ma za zadanie opóźnienie załączania zabezpieczenia w czasie załączania TV

Dodano po 47 [sekundy]:

Tylko nie sprawdzaj temp. BU w czasie pracy nap. 1200V!!!
    Dareczek007
    Level 11  
    Jeszcze raz sprawdze dokładnie przetwornice. Co do BU to temperatura jego pracy jest normalna, jest ciepły ale podczas dłuższej pracy tranzystora to normalne.
    Jeżeli cewka nie ma aż tak dużego znaczenia to w sumie dobrze bo bym miał mały problem z jej dobraniem.
    Posprawdzam jeszcze zimne luty ale jest to małoprawdopodobne.
    Tak jak napisałem sprawdze jeszcze raz obwód związany z startem przetwornicy.
    Dareczek007
    Level 11  
    Powracam do tematu Telefunkena 415 A2.

Telewizor udało mi sie uruchomić i chodzi bez zarzutu w 90%. Jednak nie moge sobie poradzić z portem podczerwieni. Przemierzyłem całą droogę od procka i niby wszystko jest ok. Na płytce portu pojawia sie 12VDC ale nic sie nie dzieje po otrzymaniu sygnału z pilota. Co robić,jak jest przyczyna braku odbiru sygnału?? A na dodatek schemat który posiadam (Telefunkaen 415) jest zupełnie inny i można nim sobie w piecu napalić.Posiada ktoś orginaly schemat??
    Model który posiadam to 415 A2 Ratujcie, doradźcie co z tym zrobić:cry:
    Zdzisław Osmulski
    Level 30  
    Spróbuj na eserviceinfo.com jest tam 8 modeli TFK 415 .
    Mirek Z.
    Moderator
    We wzmacniaczu sygnału IR wymieniałeś 2 elektrolity. Zdaje się, że jest ich tam więcej.
    Dareczek007
    Level 11  
    Tak zgadza sie. W (odbiorniku IR) są dwa elektrolity które wymieniełem. Nic nie pomogło. Nie wydaje mi sie aby była uszkodzona IR w tej małej blaszanej obudowie(Nie jestem pewien).
    Podejrzewam raczej coś tkwi na płytce która jest modułem. Niestety bez schematu to kicha!!
    Kolega podał mi stronke ale niestety tam też nie ma tego którego szukam. H E L P Kto ma schemat do tego modelu bardzo prosił bym o kontakt :|