Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa generator ZOPAN POF-1 stała na wyjściu

20 Cze 2006 10:43 3298 2
  • Poziom 20  
    Od niepamiętnych czasów miałem generator zopana typ pof-1 rocznik 1977. zaczynał się na 0,1Hz kończył około 1MHz. Dawal calkiem niezła sinusoide potrafił także trójkąt i prostokąt.

Ale się zepsuł. Potencjometr amplituda nie służy (jak można się domyślać) do zmiany poziomu napięcia zmiennego lecz stałego na wyjściu. Wykluczam zniszczenie samego regulatora, bo podłączałem oscyla na wyjście i ta składowa (ba, zmienna gdzies znikła) stała płynnie zmienia swoją wartość przy kręceniu amplitudą i wynosiła 0 - 2,5V.

Otworzyłem obudowę, w środku dużo rezystorów małej tolerancji, potencjometry też te lepsze, ogółem niezła jakość. Nie chcę się dotykać na małpę bo sprzęt lubiłem i nie chcę się go pozbyć. Nie śmierdziało palonym krzmem czy rezystorami, bezpiecznik cały. Uszkodzenie nastąpiło pewnie w czasie przenoszenia go z biórka do szafki, po ustawianiu prądu spoczynkowego we wzmaku audio. Ale może również zapomniałem go wyłączyć przed odłączaniem kabli i zwarłem wyjście zdejmując krokodylki.

Podejrzewam, że jest to gen przestrajany napięciem st i owo napięcia stałe pojawia się na wyjściu po uszkodzeniu gen.

Mam nadzieję, że dokładnie opisałem usterkę, proszę o pomoc
  • Poziom 20  
    nikt nie widział takiej usterki?? mogę prosić o serwisówke??
  • Poziom 20  
    Genarator naprawiłem. Pomógł mi Borat. Uszkodzenie polegało na zniszczeniu tranzystora T9 BF245. Pan Andrzej napisał, że tam poiwinno siedzieć BFW11, zamienne z 2N4416. Jednak okazało się tam być wspomniane BF245. I to cała usterka.