Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie maszyny do kawy z akumulatora lub baterii

otucha 20 Cze 2006 11:10 2478 29
  • #1 20 Cze 2006 11:10
    otucha
    Poziom 9  

czesc wszystkim,na poczatku juz mowie,ze jestem totalnym laikiem jezeli chodzi o elektronike i temu pokrewne tematy.potrzebuje jedeynie odpowiedzina na 1 pytanie i bede za takowa bardzo wdzieczny:D :
    czy jest mozliwe zasilanie maszyny do kawy (takiej wiekszej jakie to teraz sa modne) za pomoca akumulatorow lub innego rodzaju baterii?wiem,ze pytanie dla wielu moze byc smieszne,ale wsrod moich znajomych nie ma niestety zadnych "elektronikow" i jestescie moja jedyna deska ratunku.jezeli jest to wogole mozliwe to w jaki sposob,jakich przerobek trzebaby bylo dokonac na maszynie do kawy zeby ja podlaczyc do baterii? z gory dzieki za odpowiedz!!!!

Moderowany przez LEM:

Trzy takie same tematy założone w trzech różnych działach forum scaliłem w jeden temat. Dlatego początek tak dziwnie wygląda.

0 29
  • #2 20 Cze 2006 11:12
    otucha
    Poziom 9  

czesc wszystkim,na poczatku juz mowie,ze jestem totalnym laikiem jezeli chodzi o elektronike i temu pokrewne tematy.potrzebuje jedeynie odpowiedzina na 1 pytanie i bede za takowa bardzo wdzieczny:D :
    czy jest mozliwe zasilanie maszyny do kawy (takiej wiekszej jakie to teraz sa modne) za pomoca akumulatorow lub innego rodzaju baterii?wiem,ze pytanie dla wielu moze byc smieszne,ale wsrod moich znajomych nie ma niestety zadnych "elektronikow" i jestescie moja jedyna deska ratunku.jezeli jest to wogole mozliwe to w jaki sposob,jakich przerobek trzebaby bylo dokonac na maszynie do kawy zeby ja podlaczyc do baterii? z gory dzieki za odpowiedz!!!!

Moderowany przez LEM:

Ta wypowiedź rozpoczynala kolejny nowy temat przed scaleniem

0
  • #3 20 Cze 2006 11:13
    otucha
    Poziom 9  

Moderowany przez LEM:

Ta wypowiedź rozpoczynala kolejny nowy temat przed scaleniem

Zgodnie z pkt 10.1 oraz 10.5 regulaminu, nakładam ostrzezenie

0
  • #5 20 Cze 2006 11:21
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

jest mozliwe.musisz załatwic sobie przetwornice z 12 na 220V i po sprawie.pozdro

0
  • #6 20 Cze 2006 11:23
    akajarz
    Poziom 23  

Zależy jaka to maszyna, czy ma samą grzałkę, czy jeszcze pompkę czy inne cuda. Generalnie taki ekspres pobiera dość dużą moc, powiedzmy 1500W co przy akumulatorze nawet 24V dało by prąd o natężeniu 64A. Z akumulatora samochodowego 42Ah, biorąc pod uwagę straty mocy na przewodach itp. taki ekspres pochodziłby z 10 do 15 minut. Nie wspomne o tym, że mógłbyć mieć problemy ze zdobyciem grzałki takiej mocy na małe napięcie.

--
    Pozdrawiam
    Artur

0
  • #7 20 Cze 2006 11:27
    artur.lubin
    Poziom 25  

Podzielę zdanie kolegów i dodam, że przy kupnie przetwornicy zwróć uwagę na jej moc (czy podoła zasileniu automatu).

0
  • #8 20 Cze 2006 11:28
    profesore
    Poziom 15  

Mślę ze taka przeróbka jest możliwa, ale bez elekronika to raczej sobie nieporadzisz, tzreba było by usunąć zasilacz z środka lub zrobić podłączenie za zasilaczem , takie jak maja tv samochodowe te małe sa na 220 i 12 v , bo myśle ze ma to działać na akumulator 12 v bo na mniejszym to chyba niepociagnie ,
    a po drugie trzeba było by się dowiedzieć jakiej mocy potrzebuje i jaka daje zasilacz wewnętrzny po przerobieniu 220v

0
  • #9 20 Cze 2006 11:53
    otucha
    Poziom 9  

hmmm,dzieki za odpowiedz. a masz jakis pomysl jakby mozna taki problem rozwiazac?czy sa jakies inne,wieksze,lepsze zrodla mocy niz akumulator samochodowy? w sumie to maszyna ta pobiera duzo pradu tylko w momencie zaparzania,reszte czasu nic sie nie dzieje,tylko sie mala diodka swieci ze sprzet jest aktywny.na innym forummi napisali,ze wystarczy przetwornica 12/220 i bedzie ok.moze mozliwe jest podlaczenie do wiekszej ilosci akumulatorow?z gory dziekuje:)

0
  • #10 20 Cze 2006 12:05
    akajarz
    Poziom 23  

Przetwornica jest OK, tylko musi być odpowiedniej mocy, kształt napięcia nie jest aż tak istotny przy obciążeniu rezystancyjnym.
    Sprawdź najpierw jaką moc pobiera ten ekspres bo bez tego niewiele więcej można powiedzieć.

--
    Pozdrawiam
    Artur

0
  • #11 20 Cze 2006 12:15
    otucha
    Poziom 9  

np przy poborze mocy 1350W,jeszcze tej maszyny nie mam ale wszedlem na stronke o takich maszynach i spisalem przykladowy pobor mocy:) myslisz,ze daloby rade cos takiego zrobic,zeby funkcjonowalo np 8 godzin dziennie?(mozliwa oczywiscie wymiana akumulatorow).znasz moze cos lepszego niz akumulatory samochodowe co zapewniloby funkcjonowanie takiego sprzetu?

0
  • #12 20 Cze 2006 12:29
    otucha
    Poziom 9  

myslisz,ze taka maszyna pochodzilaby na akumulatoach biorac po duwageze pobiera moc ok 1350W?oczywiscie akumulatory mozna wymienic,tylko nie moze to sie odbywac co 15 min:)znasz moze jakies lepsze metody zasilania niz akumulatory samochodowe?z gory dzieki ;)

0
  • #13 20 Cze 2006 12:35
    otucha
    Poziom 9  

automat pobiera moc od 1100-1350W.jeszcze nie mam konkretnego egzemplarza ,ale jak przegladalem stronki to w tych granicach siemiesci pobor mocy.jak myslicie,daloby rade jakos to zasilic zeby pochodzilo 8 godzin (oczywiscie mozliwa jest wymiana aku:))znacie moze jakies lepsze zrodla zasilania niz akumulator samochodowy?tzn lepsze,dluzej zywotne,pewniejsze,z gory dzieki za odpowiedz thx;)

0
  • #15 20 Cze 2006 12:57
    profesore
    Poziom 15  

a napisałeś choć prostą specyfikacje ile pobiera ? i ile ma chodzic i w jakich warunkach i ile potrzebuje mocy ? zanim zaczniesz tak pisać przeczytaj co napisałes , takich maszyn jest masa, ja brałem pod uwage maszynę typu express ciśnieniowy lub sam express,

0
  • #16 20 Cze 2006 13:02
    BolzZ
    Poziom 26  

otucha napisał:
    myslisz,ze taka maszyna pochodzilaby na akumulatoach biorac po duwageze pobiera moc ok 1350W?oczywiscie akumulatory mozna wymienic,tylko nie moze to sie odbywac co 15 min:)znasz moze jakies lepsze metody zasilania niz akumulatory samochodowe?z gory dzieki ;)

no brawo. najpierw zadajesz pytanie o zasilanie z "akumulatora lub innego rodzaju baterii", nie podajesz zadnych parametrow urzadzenia, a potem sie nabijasz z uzyskanej odpowiedzi... :roll:
    o jakie akumulatory w takim razie ci chodzilo? lub o baterie jakiego "rodzaju" jesli nie baterie akumulatorow? po co wlasciwie chcesz to przerabiac? i jakie sa dokladne parametry tej "maszyny"?

0
  • #17 20 Cze 2006 13:23
    otucha
    Poziom 9  

dlaczego uwazasz bolzz,ze sie nabijam.przeciez nic takiego nie napisalem.

0
  • #18 20 Cze 2006 13:25
    mietex
    Poziom 25  

Na pewno tylko agregat - jaka bateria wytrzyma 100A przez 8 godzin ?

Przepraszam, że się powtarzam - napisałem po czasie bez odświeżania.

0
  • #19 20 Cze 2006 13:26
    otucha
    Poziom 9  

a odnosnie tego agregatu...Jesta 19...czy wystarczylby taki maly?http://allegro.pl/item109555059_agregat_pradotworczy_950a_napiecie_12v_8a_fvat.html
    czy musialbym sie zaopatrzyc w wiekszy klamot?np taki:http://allegro.pl/item108704672_agregat_pradotworczy_2_3_kw_napiecie_12v_8a_fv.html
    dzieki,ze mi pomagacie,a jezeli ktos przyjal cos jako obraze to przykro mi z tego powodu.
    co do uzywania tego sprzetu to powinien chodzic jakies 8 godzin dziennie,przy kazdych warunkach pogodowych,pozdrawiam

0
  • #20 20 Cze 2006 13:35
    jesta19
    Poziom 24  

z tego co mi przyszlo do glowy to chcesz otworzyc punkt gastronomiczny gdzies przy drodze.Co do agregatow to te trzy pierwsze na podanej stronie,wydajnosc tego co podales jest prawie dwukrotnie za mala

0
  • #21 20 Cze 2006 13:38
    mietex
    Poziom 25  

Zdecydowanie ten drugi - nie będzie pracował z maksymalnym obciążeniem i przy okazji można to wykorzystać np. do oświetlenia.

0
  • #22 20 Cze 2006 14:08
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ten pierwszy jest za mały - moc generatora powinna być minimalnie większa niż moc odbiornika - poza tym możesz później podpiąć coś jeszcze, więc ten drugi jest w sam raz. Jak wklejasz linka to go zaznacz i kliknij URL.

0
  • #25 20 Cze 2006 14:22
    akajarz
    Poziom 23  

Jeżeli ma to chodzić 8 godzin to nawet nie myśl o akumulatorach. Tylko agregat prądotwórczy. Przeanalizuj jeszcze koszty, zakup agreagatu, policz ile beznyny zużyjesz na sezon, (1l/h to minimum pewnie pali ze dwa). Może w tej sytuacji będzie opłacało poprosić energetykę o podłączenie sieci.
    Musisz jeszcze wziąć pod uwagę hałas, jeżeli zdecydujesz się na agregat, te draństwa są dość głośne.

--
    Pozdrawiam
    Artur

0
  • #26 20 Cze 2006 14:27
    mietex
    Poziom 25  

Kolego <akajarz> nie żartuj z tą energetyką - tam dopiero są koszty i problemy.

0
  • #27 20 Cze 2006 15:08
    tarzan107
    Poziom 20  

Witam.
    100 amper przez 8 godzin wytrzyma akumulator nowy,w temperaturze dodatniej, o pojemności 800Ah.
    W autobusach są ekspresy na 24V.Wiadomo akumulatory ładowane w czasie pracy silnika alternatorem o mocy około 2kw.Zasilanie RTV i innych pierdół.
    Poza tym wiadomo że taki ekspres do napojów nie pobiera prądu w sposób ciągły. Trzeba by zbilansować pobór prądu zakładając na przykład ilość klientów, moc potrzebna na sporządzenie jednego napoju, temperaturę wody,itp.
    Skoro upierasz się przy akumulatorach, pomimo wad jak: ciężar,gazowanie elektrolitu, mała sprawność, trwałość około 3 lata, wysoka cena,spadek pojemności w funkcji czasu i temperatury, to polecam akumulatory od Melexa.
    Są lepsze, ale kawa parzona na nich, uwzględniając amortyzację, kosztowałaby około 30 PLN.

0
  • #29 20 Cze 2006 15:26
    jesta19
    Poziom 24  

2;3;10;11; i 12
    jeszcze 8 i 9

0
  • #30 27 Lip 2006 16:09
    212673
    Użytkownik usunął konto