Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lakierowanie p³ytki, sitodruk w domowych warunkach

Jogesh 13 Jun 2003 13:20 23603 26
Altium Designer Computer Controls
  • #1
    Jogesh
    Level 28  
    Czy ktos moze wie czym sie lakieruje plytki drukowane po trawieniu. Nie chodzi mi o kalafonie, tylko o kolorowy lakier ktorym sa lakierowane fabryczne plytki. Czy mozna tak polakierowac w warunkach amatorskich? A jak po stronie elementow nadrukowac napisy i symbole?
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    Lukasz
    Level 27  
    Witam
    Nie wiem czy siê nie mylê ,ale p³ytka jest zabezpieczana lakierem termoutwardzalnym . Weg³ug mnie da siê to wykonaæ w domowych warunkach przy u¿yciu wirówki do rozprowadziania lakieru.
    A co do nadruku napisów na p³ytce - te¿ siê da np. przy u¿yciu emulsji ¶wiat³oczu³ej(tak jak Positiv 20).A je¶li masz p³ytkê w Protelu to mo¿na wydrukowaæ oznaczenia elementów , symbole oraz napisy
  • #3
    gretzky
    Level 21  
    ja to robie przy pomcy ploteru
    ale du¿o roboty przy tym jest :D
  • #4
    midas78
    Level 19  
    Kolega koci±tko ma chyba na mysli maske, ktora zabezpiecza plytke. Pomysl z wirowka moze by wypalil ale na stronie bez sciezek (ale po co ja zabezpieczac), na stronie ze sciezkami potrzeba zostawic wolne miejsca w masce na punkty.
    Maska ta ma za zadanie zapobiec przypadkowym polaczeniom miedzy punktami lutowniczymi (jest odporna na palenie lutownica i odpycha cyne).

    W warunkach domowych raczej ciezko bedzie to tak ladnie pomalowac, a poza tym pewnie problemem bedzie zdobycie odpowiedniego lakieru.

    Opisy elementow robilem kiedys za pomoca folii TES, albo takiego papieru do wprasowywanek.
  • #5
    SPiotr
    Level 23  
    Lakier izolacyjny najpro¶ciej mo¿na za³atwiæ w warsztacie przezwajaj±cym silniki elektryczne najczê¶ciej czerwony i czarny, rzadziej zielony.Napisy na p³ytkach ma³o zagêszczonych od lat wykonujê odrêcznie przy pomocy strzykawki lekarskiej i igie³ 0,5 do 1mm z zeszlifowanym ostrzem.W/w lakier do tego siê nie nadaje bo jes transparentny, ja stosujê emaliê do skór "WILBRA EXTRA"do nabycia w sklepach Chemii Gospodarczej lub u Szewca - ró¿ne kolory od bieli po czerñ
  • #6
    serwis
    Level 37  
    Solder maska, bo taka jest prawid³owa nazwa pokrycia, wykonuje siê specjalnym lakierem ¿ywicznym, dwusk³adnikowym.Lakier ten kiedy¶ by³ dostêpny w Instytucie Radiotechniki na ul.Ratuszowej w W-wie.
    Nak³adanie tylko wy³±cznie za pomoc± sita(klisza np. z protela lub innego edytora)
    W/g nowszej technologii stosuje siê folie ¶wiat³oczu³e Laminar (DuPont), bardzo podobne jak do na¶wietlania ¶cie¿ek;i równie¿ technologia nak³adania taka sama(nawalcowywanie na gor±co,120*C)
    Mo¿na te folie stosowac równiez do amatorskich pokryæ (w produkcji stosowane s± w automatach nawalcowuj±cych), ale niestety,koszt jest dosyæ wysoki(ze wzglêdu na konieczno¶c zakupu ca³ego opakowania, tj.4 rolki 230m/m X 5mb)
  • Altium Designer Computer Controls
  • #8
    silvvester
    Level 24  
    wszystko siê da ale na jedn± p³ytke nie wiem czy siê op³aca jak bêdziesz mia³ ze 20 czy 100 tego samego wzoru to zastanów siê nad sitodrukiem to nie jest takie sk±plikowane jak siê wydaje jak by¶ siê zdecydowa³ to call
    me
  • #9
    gretzky
    Level 21  
    wogóle jak ta metoda sitodruku wygl±da na czym to polega i jak mo¿na t± metod± zrobiæ górn± nawierzchnie p³ytki (elementy)
  • #10
    Jogesh
    Level 28  
    Ja jak robiê p³ytki to w³a¶nie do drukowania ¶cie¿ek u¿ywam sitodruku, czy czego¶ w tym rodzaju. JEst to drewniana rama nieco wiêksza od kartki A4 na której jest naci±gniêta, czy raczej przyczepiona b³ona z jakiego¶ rodzaju foli, czy tkaniny bardzo cienka. Metod± fotochemiczna wytrawia siê w niej rysunki ¶cie¿ek. W³a¶ciwie to wytrawia siê substancjê wype³niaj±ca przestrzenie miedzy dziurkami tej tkaniny. Drukuje siê k³ad±c na p³ytkê ow± ramê, a na b³onê nak³adaj±c trochê specjalnej farby przesje¿d¿a siê kawa³kiem twardej gumy. Farba przechodzi przez dziurki p zostaje na p³ytce. Mo¿na robiæ ca³kiem niez³e p³ytki i to w wielu egzempla¿ach.
    Pozdrawiam
  • #12
    ACULA
    Level 34  
    Opisy elementów zawsze mo¿na wydrukowaæ na folii samoprzylepnej. Nawet nie¼le wygl±da i chyba najtañsza metoda 0,50z³/A4

    Najwa¿niejsze to zabezpieczyæ po lutowaniu np PLASTIC 70
  • #13
    obi997
    Level 27  
    Je¿eli chodzi o nanoszenie napisów, to proponujê wykorzystaæ metodê drukarka laserowa+papier kredowy.
    :arrow: Drukujesz opis p³ytki laserówk± na papierze kredowym, potem przyk³adasz stron± z tonerem do lamiantu, podgrzewasz ¿elazkiem, moczysz papier w wodzie i po pewnym czasie delikatnie go zrywasz. Robiê tak od d³u¿szego czasu i wychodzi swietnie.
    :arrow: P.S. Napisy nanoszê zawsze przed wykonaniem otworów.
  • #14
    czarutek
    Level 34  
    obi997 wrote:
    Je¿eli chodzi o nanoszenie napisów, to proponujê wykorzystaæ metodê drukarka laserowa+papier kredowy.
    :arrow: Drukujesz opis p³ytki laserówk± na papierze kredowym, potem przyk³adasz stron± z tonerem do lamiantu, podgrzewasz ¿elazkiem, moczysz papier w wodzie i po pewnym czasie delikatnie go zrywasz. Robiê tak od d³u¿szego czasu i wychodzi swietnie.
    :arrow: P.S. Napisy nanoszê zawsze przed wykonaniem otworów.

    Czym to na koniec polakierowaæ? Tylko nie termoutwardzalnym, bo chyba popsuj± siê napisy.
    Sorki za odgrzebanie tematu, ale mêczê domow± metodê szybkiego nak³adania soldermaski i napisów, i nigdzie nie mogê siê doszukaæ tej ³atwodostêpnej chemii... :(
  • #15
    elektronik8
    Level 19  
    Hmmm ja zawsze górê z napisami lakierujê sprayem bezbarwnym do samochodu , ¶cie¿ki pokrywam past± lutownicz± przed lutowaniem , potem zmywam pastê denaturaxem , a nastêpnie lakieruje tym samym sprayem.
    Pozdro
  • #16
    czarutek
    Level 34  
    Ten spray zanim wyschnie nie rospuszcza tonera?
  • #17
    elektronik8
    Level 19  
    Nie , jest elegancki , tylko taka jedna uwaga , napisy robione kred± s± szare , wiêc lepiej jest plytke namoczyæ w farbie plakatowej czarnej (rozcienczone) a gdy wyschn± napisy bed± bardziej czarne i mo¿na je lakierowaæ , po lakierowaniu jeszcze trochê ¶ciemniej±.
  • #18
    czarutek
    Level 34  
    Bardzo cenna uwaga i porada dla kredowiczów.
    Ja akurat u¿ywam papieru powlekanego do atramentówek, wiêc w tonerze 'nic' nie zostaje. Zreszt± chcia³bym mieæ mo¿liwo¶æ drukowania koloru, mam akurat dostêp.
    Jednak ca³y czas nie daje mi spokoju dobry materia³ na domow± soldermaskê. Wymy¶lcie co¶, to poradzê jak j± robiæ, no... ;)
    10 otworów = 10 sekund, tylko czym i jak pokryæ...?
  • #20
    czarutek
    Level 34  
    Czy ta farba wysycha sama? Ile jest czasu od zmieszania do na³o¿enia? Sk±d j± wzi±æ?
  • #21
    elektronik8
    Level 19  
    czarutek wrote:

    Ja akurat u¿ywam papieru powlekanego do atramentówek, wiêc w tonerze 'nic' nie zostaje.

    Hmmm rozumiem ¿e na tym papierze drukujesz laserówk± , a sk±d wzi±¶æ taki papier? ile on kosztuje?
  • #22
    czarutek
    Level 34  
    Tak.
    U¿ywam teraz jeszcze "HP Premium Inkjet Coated Paper" (HP 51634Z) 200szt. w paczce, który kupi³em w sklepie HP. Nie by³ tani, bo je¶li dobrze pamiêtam co¶ 150z³ za paczkê, ale, nie przegrzaæ tonera, docisn±æ przez 5..10 sekund - efekt murowany 100 na 100.
  • #23
    Jogesh
    Level 28  
    czarutek wrote:
    Czy ta farba wysycha sama? Ile jest czasu od zmieszania do na³o¿enia? Sk±d j± wzi±æ?


    Farba najpierw sama wysycha. Ja zostawia³em na noc, a nastêpnie trzeba by³o wypiec w temperaturze 120°C przez 10-15 min. Po zmieszaniu od razu nak³adam. Nie wiem gdzie w Polsce mo¿na kupic.
    Pozdr.
  • #25
    djpeterek
    Level 23  
    bomba tylko jakby mo¿na by³o ten preparat dostaæ w elektronicznym to bym siê pokusi³
  • #26
    korneliuszo
    Level 17  
    No jest sposób (teoria)
    Kto¶ s³ysza³ o ¿ywicach fomalaldehydowych?
    S± dwa rodzaje lana i druga(o t± mio chodzi)
    Po wykonaniu jej mo¿na j± rozpu¶ciæ.
    Po podgrzaniu ju¿ jest na rozpuszczalniki odporna.

    Czyta³em to w Ksi±¿ce S.Sêkowskiego, lecz jej nie mam przed oczami, wiêc podajê to co pamiêtam.

    PS: Szkoda ¿e nie ma zielonego koloru

    PS2: No ona sk³ada siê z (aldehydu lub kwasu) mrówkowego, formaliny i (kwasu siarkowego lub wodorotlenku sodu(pewny nie jestem)