Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xsara II (multiplex) i alarm

20 Cze 2006 14:41 4036 27
  • Poziom 11  
    Czesc.

Chcialem podlaczyc sobie alarm samochodowy w mojej Xsarze.
    Podlaczenie alarmu w samochodzie z normalna instalacja, to zaden problem, ale tutaj powiem szczerze, ze boje sie troche czy nie uszkodze czegos w BSI (komputerze sterujacym wszystkimi wazniejszymi funkcjami w samochodzie).

Mam nastepujace pytania:
    1. Jak podlaczyc sterowanie kierunkowskazow - z tego co mi sie wydaje, to z komputera wychodzi 6 kabli do kierunkowskazow (lewy przedni, lewy boczny, lewy tylny, prawy przedni, prawy srodkowy i prawy tylny). Czy kable od lewej i prawej strony sa zwarte w kompie ? (czy moge je zewrzec na zewnatrz?), czy steruje nimi przekaznik, czy cos bardziej skomplikowanego ? (bo jesli przekaznik, to moge bez problemu zewrzec kable i podlaczyc je do wyjscia alarmu i nic sie nie stanie).
    2. Jak podlaczyc czujniki drzwiowe? (jest 5 czujnikow: kazde drzwi i klapa tylna). Czy wejscie alarmu podlaczone przez 5 diod do kazdego z kabli rozwiazaloby sprawe?...

Bede wdzieczny za pomoc, pozdrawiam,
    Tomek
  • IT SerwisIT Serwis
  • Użytkownik usunął konto  
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 11  
    Centralnego nie bede podlaczal, bo mam go w pilocie od samochodu, wiec po co kombinowac.

Czy moglbys mi dokladniej napisac ktore piny sa od kierunkowskazow (kolory kabla), i jak podlaczyles czujniki drzwiowe ?......

Dzieki za pomoc,

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Xsara II 2001r. 2.0HDI.
  • Poziom 11  
    A po co mi sterowanie lampka wewnetrzna ?......

Sugerujesz zeby pod to podlaczyc czujnik drzwiowy alarmu ?
  • Poziom 11  
    OK, dzieki za pomoc.

Z tego co napisales to rozumiem, ze sterowanie kierunkowskazami podlaczyles po prostu pod te dwa piny a czyjnik drzwiowy pod lampke (u CIebie byl potrzebny inwerter, bo byla sterowana plusem) i juz. No i Ty podlaczales jeszcze zamek centralny....
    Dobrze a w takim razie skoro drzwi beda pod lampke, to co zrobic z czujnikiem otwarcia komory silnika ?
  • Poziom 33  
    Montujesz krańcówkę pod maską i spoko.Wiesz może jak zadajesz takie pytania to jedź do zakładu.
  • Poziom 11  
    Chodzilo mi o to, ze jak mam jedno wejscie do alarmu sterowane masa na otwarcie drzwi, albo czujnika klapy i podlacze to pod lampke, to lampka bedzie mi sie tez zapalala tez kiedy otworze pokrywe silnika.

Nie chodzilo mi o mechaniczny montaz.......

A poza tym to pomysl z lampka jest swietny ale nie w tym samochodzie. Moze on wejsc w tak zwany tryb ekonomiczny (na przyklad po 30 minutach sluchania radia) - tryb oszczedzania pradu.... i wtedy przy otwarciu drzwi lampka sie nie zapali.......

Dzieki za pomoc z kierunokwskazami.
  • Poziom 12  
    Stary temat ale bardzo mnie zainteresował. Mam Xsare I z 2000r i moje pytanie dotyczy podłączenia kierunkowskazów. Czy zasilenie ich z alarmu nie spowoduje uszkodzenia elektroniki samochodu.
    Gdzie je najlepiej podłączyc ?
  • Poziom 32  
    darek_op napisał:
    Stary temat ale bardzo mnie zainteresował. Mam Xsare I z 2000r i moje pytanie dotyczy podłączenia kierunkowskazów. Czy zasilenie ich z alarmu nie spowoduje uszkodzenia elektroniki samochodu.
    Gdzie je najlepiej podłączyc ?

Nie ma takiego ryzyka. Sterownik instalacji kontroluje prąd (przepalenie żarówki) i włącza przekaźniki. Nie uszkodzisz podając napięcie na żarówkę.
  • Poziom 12  
    dzięki za odpowiedz
    Ponieważ chcę podłączyć alarm do istniejącego CZ problem może wynikać z tego że po otwarciu CZ za pomocą kluczyka światła kierunkowskazów sygnalizują zamknięcie i otwarcie zamka. Jeżeli w tym samym czasie alarm poda swoje zasilanie na kierunkowskazy sygnalizując uzbrojenie lub rozbrojenie alrmu, obawiam sie że może to spowodować "gryzienie się" obu sygnałów.
  • Poziom 16  
    I masz rację, będzie dziwnie wyglądało,moze wyjście na światła z alarmu podaj na pozycje, robiłem tak w P307
  • Specjalista - Alarmy Samochodowe
    bebefirst napisał:
    I masz rację, będzie dziwnie wyglądało,moze wyjście na światła z alarmu podaj na pozycje, robiłem tak w P307

I jak złodziej się włamie to pierwsze, co zrobi to włącznikiem świateł zapali pozycje na stałe, odetnie syrenę i będzie miał spokój, bo nie będzie sygnalizacji.
  • Poziom 16  
    Światła alarmowe mają znaczenie tylko informacyjne (że to mój wyje , a nie sąsiada, jeśli złodziej zapali światła, to znaczy że coś się dzieje, bo nie ja je zapaliłem) Natomiast pokrywanie się sygnałów kierunków BSI z alarmowymi wygląda po prostu śmiesznie.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Natomiast pokrywanie się sygnałów kierunków BSI z alarmowymi wygląda po prostu śmiesznie.

Ale co wygląda śmiesznie bo nie rozumiem
  • Specjalista elektryk
    Witam

Po zamontowaniu alarmu w swoim aucie (xsara2) do istniejącego ZC odłączyłem baterię z kluczyka i używam tylko pilota od alarmu - może takie rozwiązanie Ci wystarczy?
    Pzdr
  • Poziom 12  
    W moim samochodzie po zamknięciu lub otworzeniu drzwi za pomocą kluczyka (samochód nie ma pilota w kluczyku) następuje sygnalizacja kierunkami. jeżeli podlącze alarm do centralnego zamka to uzbrojenie alarmu będize sygnalizowane mrugnięciem kierunków a jednocześnie ZC zasygnalizuje zamknięcie drzwi (tymi samymi kierunkami). I tutaj pojawia się pytanie czy zasilenie kierunków z dwóch źródeł jednocześnie nie będzie powodowało jakiś zakłóceń. Stąd też pomysł na odseparowanie zasilania kierunków tak jak na załączniku kila postów wyżej.
  • Specjalista elektryk
    Jeżeli pilot od alarmu przejmie funkcję centralnego - nie będziesz już otwierał kluczykiem tylko pilotem - ale oczywiście musisz podłączyć alarm pod centralny zamek.

Temat xsary jest skomplikowany - (przerabiałem ten temat niedawno - mam nadzieję, że pierwszy i ostatni raz) jest dużo wersji instalacji elektrycznych.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic744241.html

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic161816.html
  • Poziom 12  
    jak narazie nie udało mio sie uzyskac jednoznacznej odpowiedzi na sposób sterowania z alarmu kierunkowskazów.
    Wymyśłiłem inny patent, mianowicie zrobiłem układ opóźniający włączenie sygnalizacji kierunkowskazami alarmu.
    Opóźnienie powoduje że po uzbrojeniu/rozbrojeniu alarmu odłączane jest zasilanie kierunkowskazów na okres 6 sekund, dzięki temu to nie alarm ale BSI sygnalizuje otwieranie/zamykanie drzwi.
    Ten problem mam z głowy.:D
    Ale jest oczywiście następny.:cry:
    Jak podłączyć się pod lampkę oświetlenia wnętrza, jak wszystkim wiadomo wygaszanie lampki jest powolne więc jak i skąd złapać sygnał otwarcia drzwi. Rozebrałem dzisiaj lampkę wewnętrzną mając nadzieję że w niej jest jakiś układ opóźniający ale niestety jest to sterowane przez BSI.
    Z tego co sie zorientowałem ze schematu podłączenie pod wyłaczniki drzwiowe jest mało realne poniewaz od każdych drzwi idzie oddzielny przewód do BSI ( ciekawe dlaczego nie są połączone w szereg) i odnalezienie ich graniczy z cudem.:?:
    W jakimś poście wyczytalem że można to zrealizować za pomocą przekaźnika, ale brakuje mi pomysłu jak to wykonać. Do lampki dochodzą 4 przewody - dwa czerwone, zielony i żółto-zielony. Które z nich ewentualnie wykorzystać
  • Specjalista elektryk
    Witam

Sprawdź - u mnie lampka sterowana jest minusem - jeżeli jest tak u Ciebie - wyłap ten przewód (ja odnalazłem przewód pod uszczelką prawych drzwi - z tego miejsca już bezproblemowo ciągniesz przewód dalej) W szereg włączyłem diodę, alarm ustawiłem na 45sek opóźnienie (nie sygnalizuje o załączonej lampce, która wygasa po kilkudziesięciu sek)

Pzdr
  • Poziom 12  
    Cytat:
    norbert.s.

Trzeba korzystać z wyszukiwarki, czytać uważnie i wyciągać wnioski...

Dziękuję za pomoc naprawde pomogła. Tyle tylko że jak narazie w tym temacie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi. Może ty mając kilka tysięcy postów masz jakieś inne możliwości wyszukiwania bo ja nic nie znalazłem.

A wracając do tematu dzięki kasprzyk za podpowiedz , ale w moim alarmie nie mam takiej mozliwości.
  • Poziom 16  
    Z tego co pamiętam to przewód od krańcówki w drzwiach jest też wykorzystywany przez sterowanie zamkiem centralnym i jak zamek zamknie to masz na nim minus na stałe. Tak więc skupiłbym się na sterowaniu lampki , domyślam że czas świecenia jest za długi i pewnie trzeba będzie zrobić jakieś zmyślne partanko.