Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

termostat na triaku problem z podłączeniem

20 Jun 2006 15:22 2038 6
  • Level 21  
    Witam znalazłem opis myśle dobrego termostatu na triaku oto link:

http://www.elektroda.net/dla_domu/termostaty.html - 2 pozycja

pokusiłem się wykonać płytke ze schematu w eaglu ale jedno mnie zastanawia czy masa dolna końcówka triaka ma być podlączona do masy
    razem z 230V i masą układu zasilanym 12V, zamieszcze w załączniku moje pliki w eaglu, przy okazji prosiłbym o sprawdzenie poprawności wykonania ponieważ dopiero zaczynam się zajmować robieniem płytek w programie eagle uwagi są dla mnie nauką .

dziekuje
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 21  
    znalazłem materiały które powinny być już na 100% sprawdzone gdybym nie spytał się na forum o taką drobnostke układ spłonoł by jak zapałka narazie wstrzymam się z budową tego układu do puty nie bede pewnien że jest on sprawny a nie wadliwy jeżeli jakaś nie prwidłowość zakuje was w oczy piszcie .
  • Level 21  
    Możecie mi napisać co to znaczy załączany z zerze , co to za określenie?
    Dziekuje
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

To określenie dotyczy momentu wyzwolenia triaka. Oznacza ono, że załączenie następuje w chwili gdy napięcie sieci (sinus) jest bliskie 0. Takie sterowanie zapewnia małe zakłócenia elektromagnetyczne i małe odkształcenie przebiegu prądu na obciążeniu. Zastosowanie -> do obciążeń rezystancyjnych takich jak grzałki i żarówki.

Pzdr.
  • Level 21  
    czyli triak w moc 3041 zacznie przewodzić dopiero gdy napiecie sieci jest odłączone? wtedy zacznie przewodzić optoriak? i po ponownym załączeniu do sieci zaczyna przewodzić w moim rozumieniu moc 3041 zaczyna przewodzić dopiero gdy led w obudowie zaczyna świecić , złącze triaka nie podłączone do 230V zaczyna przewodzić dopiero po daniu na wyjście triaka w moc3041 napięcia 230 V triak zaczyna przewodzić,

czy dobrz to zrozumiałem?
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

W jednym się zgadzam. Optoizolator przewodzi wtedy i tylko wtedy, gdy wewnętrzna dioda LED świeci. Do przewodzenia wewnętrznego triaka wymagane jest podłączenie obwodu zewnętrznego i napięcia zasilania.

Resztę wyjaśni załącznik.

Pzdr.

Sposób podłączenia podałem w poprzednim poście. :D
pcbway logo