Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyć filtr do zasilacza impulsowego ?

marslod 21 Cze 2006 00:29 3923 5
  • #1 21 Cze 2006 00:29
    marslod
    Poziom 15  

Jak prosto obliczać proste filtry wyjściowe dla zasilaczy impulsowych ? Np w zasilaczu impulsowym mam na wyjściu zakłócenia 10 kHz jak tu zbudować odpowiedni flitr LC by filtrował dla takich częstotliwosci jako dolnoprzepustowy. Nie chcę gotowych wartosci, prosił bym o jikiś wzór ktory pomoże mi dobrać wartości C i L

dzieki
    Marcin

0 5
  • #2 21 Cze 2006 01:40
    gebus24
    Poziom 12  

witam
    wydaje mi sie ze to nalezy postepowac w nastepujacy sposob. Szeregowe polaczenie cewka kondensator -> rezonans zaporowy dla w=sqrt(1/LC )
    masz jeden wezel swobody. Wzor zaklada idealnosc elementow ale chyba nie powinno buc duzych odstepstw od rzeczywistosci pozdraiwam

0
  • Pomocny post
    #3 21 Cze 2006 20:16
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

gebus24 napisał:
    witam
    wydaje mi sie ze to nalezy postepowac w nastepujacy sposob. Szeregowe polaczenie cewka kondensator -> rezonans zaporowy dla w=sqrt(1/LC )

tylko szeregowe połączenie cewki i kondensatora, trudno jest nazwać: "rezonansem zaporowym" ? !
    Zawsze, jak dotąd, był to rezonans napięć (szeregowy).

gebus24 napisał:
    masz jeden wezel swobody. Wzor zaklada idealnosc elementow ale chyba nie powinno buc duzych odstepstw od rzeczywistosci pozdraiwam

Chyba kiepskie kryterium doboru tych elementów, moim skromnym zdaniem.
    Powinno zacząć się od doboru wartości pojemności kondensatora C, jako poprzecznej i wyjściowej gałęzi filtru typu Γ (gamma odwrócone) ze względu na dopuszczalną wartość tętnień przy danym (maksymalnym) poborze prądu (a tego jak na razie nie wiemy), lub minimalnej rezystancji obciążenia Rmin przy danej wartości napięcia wyjściowego Uwy, następnie można już sformułować kryterium odnośnie doboru wartości indukcyjności L, znając już uprzednio wymienione parametry.
    W książce B. Pałczyńskiego i W. Stefańskiego; "Projektowanie układów z przyrządami połprzewodnikowymi", WKiŁ 1969 podane jest takie kryterium:
    C≥796000/(f1•Rmin), gdzie
    C - pojemność kondensatora filtru w mikrofarafach [µF],
    f1 - częstotliwość pierwszej harmonicznej wyprostowanego przebiegu (tu zwracam uwagę, iż w przypadku prostownika dwupulsowego - dwupołówkowego, jest to podwojona wartość częstotliwości napięcia wyprostowanego),
    Rmin - minimalna rezystancja obciążenia w ohmach [Ω].

Nastepnym krokiem jest wybór wartości współczynnika redukcji tętnień kf=Utwe/Utwy, gdzie oczywiście;
    Utwe - napięcie tętnień na wejsciu filtru,
    Utwy - napięcie tętnień na wyjściu filtru.
    Teraz w zależności od wartości kf=(1÷20), stosujemy jedno ogniwo filtru, dla kf=(20÷200) dwa ogniwa filtru, a dla kf=(200÷2000) trzy ogniwa filtru.
    Dla wybranej wartości współczynnika redukcji tętnień kf należy z wykresu na Rys. 16-11a w/w książki, odczytać wartość pomocniczego iloczynu; A=f1^2•L•C i z niego znaleźć wartość indukcyjności filtru jednoogniwowego L. W przypadku filtrów wieloogniwowych należy ów pomocniczy iloczyn odczytać z Rys. 16-11a w/w książki w zależności od ilości ogniw filtru, przy czym tu autorzy zakładaja, iż ogniwa filtru są identyczne.
    W przypadku przyjęcia różnych wartości współczynnika redukcji tętnień dla poszczególnych ogniw filtru, należy skorzystać wielokrotnie z zależności dla jednego ogniwa filtru, definiując za każdym razem wartość kf.
    Problemem dla mnie na chwilę obecną, jest fakt nie dysponowania w domu skanerem, by owe wykresy zeskanować i tu je zamieścić, ale to kwestia jednego, czy dwóch dni, a będą one tu zamieszczone.

Pozdrawiam
    Greg

0
  • #4 22 Cze 2006 09:43
    marslod
    Poziom 15  

Dziekuję za pomoc, rysunki bardzo sie przydadzą :)

Pozdrawiam
    Marcin

0
  • Pomocny post
    #5 22 Cze 2006 10:30
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

marslod napisał:
    Dziekuję za pomoc, rysunki bardzo sie przydadzą :)

Pozdrawiam
    Marcin

jednak odczytać wartość A z wykresu mogę w każdej chwili, tylko muszę znać wartość kf
    Lepiej późno, niż wcale, oto rzeczony wykres:

Jak obliczyć filtr do zasilacza impulsowego ?

Również pozdrawiam
    Greg

0
  • #6 30 Cze 2006 23:51
    marslod
    Poziom 15  

Wciąż jestem zainteresowany wykresem do filtrów, Greg jezeli bedzie taka możliwość to zrob scan :)

Dzieki
    Marcin

0