Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogniwa peltiera jak kontrolowac temperature

wader_669 21 Cze 2006 01:25 2022 8
  • #1 21 Cze 2006 01:25
    wader_669
    Poziom 28  

Chcialem zapytac czym mozna kontrolowac temperature ogniwa peltiera. Wiem ze moc decyduje o temperaturze, ale lepiej kontrolowac napiecie czy natezenie, chyba latwiej by bylo napieciem ale czy to tez jest lepiej.

2 pytanie jak szybko moze sie schlodzic takie ogniwo

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 21 Cze 2006 02:37
    Mariopi
    Poziom 34  

Termostatem z czujnikiem termistorowym lub półprzewodnikowym. Poza tym ogniwo Peltiera nie jest jakąś maszyną typu perypetum mobile jak z jednej strony chłodzi to z drugiej potrafi się grzać - i to bardzo... te ciepło też trzeba jakoś odprowadzić.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 21 Cze 2006 14:25
    wader_669
    Poziom 28  

ok dzieki Mishot wlasnie o to mi chodzilo, bo ja chce kontrolowac temperature manualnie czyli potencjometrem.

Teraz wie ktos moze jak szybko sie schlodzi takie ogniwo np do 15°C ?

0
  • Pomocny post
    #5 21 Cze 2006 21:16
    Mishot
    Poziom 22  

Miałem okazje bawić się ogniwem ale zamontowanym w lodówce samochodowej gdzie były 2 radiatory po podłączeniu(dość mały prąd-ale to było dawno) i po dotknięciu radiator był zimny
    pamiętaj ze czym bardziej będziesz studził ciepłą stronę tym chłodniejsza będzie zimna!

masz lekturę ;]
    http://www.edw.com.pl/pdf/K19/18_11a.pdf

0
  • Pomocny post
    #6 21 Cze 2006 21:51
    _jta_
    Specjalista elektronik

Chłodzenie takiego ogniwa (a dokładniej, pompowanie ciepła przez nie) jest proporcjonalne do prądu,
    straty które powodują wytwarzanie ciepła są proporcjonalne do jego kwadratu, więc do regulacji ma sens
    zastosowanie przetwornicy impulsowej dającej prąd jako tako wygładzony - choćby przy użyciu dławika.
    Chyba nie zamierzasz regulować prądu wprost potencjometrem? To nie takie prądy, które on wytrzyma. ;)

0
  • #7 21 Cze 2006 22:08
    wader_669
    Poziom 28  

oczywiscie ze nie bede tego regulowal samym potencjometrem. Myslalem o jakims ukladnie ale to niedlugo narazie planuje i czy wogule ogniwa peltiera sie do tego nadaja

Dodano po 31 [sekundy]:

dlatego tez pytalem jak szybko moga sie ochlodzic takie ogniwa

0
  • Pomocny post
    #8 21 Cze 2006 22:35
    _jta_
    Specjalista elektronik

A to, jak chłodzą, to zależy od konkretnego ogniwa - poszukaj jego danych katalogowych, tam będzie.

0
  • #9 24 Cze 2006 06:22
    wader_669
    Poziom 28  

ok dzieki

0