logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Inteligentny potencjometr

zasoby 13 Cze 2003 20:37 11777 16
REKLAMA
  • Inteligentny potencjometr to nazwa wymyślona przeze mnie dla układu, który intrygował mnie od dłuższego czasu. Otóż pewnego dnia zetknąłem się z zestawem audio firmy PANASONIC, w którym regulacja głośności odbywała się w ciekawy sposób. Po prostu była tam tradycyjna gałka regulacyjna, którą jednak można było bez ograniczeń obracać zarówno w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, jak i w przeciwnym. Elektronika wieży rozpoznawała kierunek ruchu obrotowego gałki i reagowała odpowiednio do zaistniałej sytuacji, tzn. zmniejszała lub zwiększała siłę głosu. Nie wnikałem wtedy w szczegóły konstrukcyjne,
    ale teraz postanowiłem zaprojektować układ inteligentnego potencjometru. Warto zauważyć, że zdecydowana większość produkowanych obecnie zestawów audio typu wieża posiada właśnie taki układ regulacji głośności. Mój układ będzie regulował tylko jeden poziom sygnału (mono). Układ jest jednak na tyle uniwersalny, że bez większego problemu można przy pomocy jednego pokrętła przeprowadzić
    regulację poziomu praktycznie dowolnej ilości niezależnych sygnałów jednocześnie. O tym jak można mój projekt dostosować to takich wymagań napiszę później. Z założenia układ, który chcę zaprojektować, będzie pracował z sygnałami małej częstotliwości (do 20[kHz]). Chociaż z drugiej strony nie chcę sztucznie zaniżać górnej częstotliwości granicznej. Poziom sygnału wejściowego nie powinien przekraczać 2[V]. Wymagań klimatycznych nie narzucam. Moją realizację układu chcę oprzeć na potencjometrze cyfrowym firmy Analog Devices: AD5220. Kompletną dokumentację scalaka dołączyłem do projektu.

    Bardzo dobrze przygotowany kompletny projekt ze szczegółowym opisem, niestety nie wiadomo, kto jest autorem
    Załączniki:

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    zasoby
    Poziom 23  
    Offline 
    zasoby napisał 784 postów o ocenie 432, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
  • REKLAMA
  • #2 249370
    szczeslaw
    Poziom 12  
    Temat bardzi ciekawy - sam go ostatnio przerabiałem. Analogi są takie sobie. Polecam oprzeć tą konstrukcję na 2-kanałowym PGA2310 BurrBrowna (wysyłają darmowe próbki). Może to też być PGA2311 (ma mniejszy zakres napięć zasilania) lub 4-kanałowy PGA4311. Do tego "mały" Atmelek, czujnik RC5, impulsator (zwany też czasem enkoderem) i 2 wyświetlacze siedmiosegmentowe. Pozostaje tylko napisać program i... Układ działa rewelacyjnie. Na moje ucho różnica w jakości dźwięku między tym układem a zwykłym potencjometrem Telpodu jest olbrzymia. Nagle okazało się że moje głośniki potrafią nawet zagrać :) . Ale warunkiem jest zastosowanie dobregu układu potencjometru a tu w grę wchodzi wtedy tylko PGA2310 lub Crystal CS3310. Przy czym Crystal nie wysyła próbek a kosztuje w Polsce nawet do 100 zł. Obydwa układy są zgodne programowo i sprzętowo.
  • #3 249657
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #4 251180
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    Temat ciekawy, wszak robiłem coś takiego nieco inaczej tzn. 7442 przetwarzał impulsy przesunięte w fazie z impulsatora na pojedyncze na 2 wyjściach: góra, dół. Do tego 2 * 74192 i drabinka z rezystorów R2R.Z wyjść liczników sterowane jeszcze 2 *74247 i wyświetlacze. Na końcu LM 1036.
    Jak na razie działa bez zarzutu.
  • #5 317832
    candle
    Spec od monitorów
    http://www.web-ee.com/Schematics/Digital%20Knobs/Digital%20Knobs.htm
    mam nadzieje ze to nie ten sam projekt :)

    acha.. w monitorach eizo do regulacji jest jeden potencjometr, obraca sie bez ograniczen, kierunek obrotow jest analizowany przez mikroprocesor i a/d po czym zmieniany jest regulowany parametr o roznice napiecia poczatkowego i koncowego na tym potencjometrze - o tyle lepsze ze pozwala na bardziej naturalna regulacje
    nic nie pyka...
  • REKLAMA
  • #6 317888
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #7 525643
    koczko
    Poziom 12  
    mam takie pytanie co do tego potencjometra a w zasadzie do wykrywania regulacji galki czy mozliwe jest wykozystanie ukladu z myszki? bo wsumie wydaje mi sie ze mozna by bylo wykozystac ja wlasnie do regulacji jezeli jestem w bledzie to zchecia uslysze komentarze co do tego :)
  • #8 526457
    kafka
    Poziom 22  
    Ja właśnie zrobiłęm ze starej myski i chodzi bez zarzutu. Tzn. Wykorzystałem tylko diodę i fototranzystor.
  • #9 923250
    juzer
    Poziom 13  
    hmmm bardzo ciekawy projekt wrecz idealny do mojego wzmacniacza ale czy nie ma jakiegos prostrzego rozwiazania ??
  • #10 2683762
    Pap-Corp
    Poziom 13  
    no wlasnie a takie pytanie mam bo nie bardzo wszystko rozumiem.
    jesli mam wzmak w ktorym mam tradycyjna analogowa galke. moge to tak przebic zeby miec ta cyfrowa?
    A POTEM..
    podstawic do tego jakis prosty uklad pilota- zeby sterowac glosnoscia z pilota?
  • #11 2684018
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    Witam,
    Możesz przerobić wzmacniacz na sterowany cyfrowo pod warunkiem, że są produkowane sterowane cyfrowo potencjometry, które wytrzymają na swoich koncówkach napięcie jakie wystepuje w Twoim wzmacniaczu.

    Ja np. mam problem z WS-442 w którym na potencjometrze jest nap. stałe ok. 22V na co nakłada się napięcie zmienne rzędu 12V~ i nie znalazłem cyfrowego potencjometru który wytrzymałby +-25V.
  • #12 2684271
    Pap-Corp
    Poziom 13  
    hmm to znaczy ze ten tutaj nei bedzie sie nadawal?
  • #13 2684473
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    Witam,
    W temacie przewinęło sie kilka potencjometrów cyfrowych więc określ o który dokładnie Ci chodzi i napisz w jakim wzmacniaczu chcesz go zastosować.
    Oczywiście mozna zastosować potencjometr na wejściu przedwzmacniacza ale nie rozwiązuje to do końca problemu, gdyż usunięcie oryginalnego potencjometru wiązać się może ze wzrostem szumów, które wtedy już będą słyszalne.
  • #14 2685049
    Pap-Corp
    Poziom 13  
    mialem na mysli potencjometr ktory byl wymieniony na samym poczatku
  • #15 2685620
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    Witam,
    Spojrzałem na załącznik i dochodzę do wniosku iż odpowiedź na Twoje pytanie kryje się w poprzednim moim poscie aczkolwiek nadal nie wiem, gdzie chcesz ten potencjometr zastosować.
  • #16 2686256
    Pap-Corp
    Poziom 13  
    pytasz sie o konkretny model wzmaka? to TECHNICS SA-160
  • #17 3093086
    MEGUSMAN
    Poziom 14  
    Witam poszukuje potencjometru sterowanego cyfrowo np przez mikroprocesor, 10Kilowego,odp prosze kierowac na mojego emaila: megus(_at_)op.pl
REKLAMA