Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawne ustawienia - Dipol 50&#937

1arek1 22 Cze 2006 16:04 1206 7
  • #1 22 Cze 2006 16:04
    1arek1
    Poziom 9  

Witam

Pod jakim katem maja byc ramiona dipola prostego, aby jego impedancja wyniosla 50Ω. Czy wtedy bedzie to antena kierunkowa, jezeli tak to w ktorym kierunku. Chodzi mi o antene do skanera na okolice 140 Mhz.

Arek

0 7
  • #3 22 Cze 2006 19:35
    Piter K.
    Poziom 23  

temat i mnie zainteresowal :) w podanym linku niema odpowiedzi na zadane pytanie...
    a'propos google to moze zamkniemy forum? przeciez jest google.
    teraz powaznie, gdzies mialem materialy na temat takiego dipola, poszukam ale nie obiecuje ze znajde(artystyczny porzadek). czytalem gdzies ze jesli zastosujemy dipol 75Ω do instalacji 50Ω straty sa pomijalne ale charakterystyka z dookolnej zmienia sie na lekko kierunkowa, ile w tym prawdy nie wiem.
    faktem jest to ze jak zastosujesz dipol prosty 75Ω do odbiornika z wejsciem 50Ω to niczego nie zepsujesz, parametry odbioru nie powinny sie drastycznie zmienic, wydaje mi sie ze na ucho nie da sie zauwazyc zmiany(wiem bo probowalem)

0
  • #4 22 Cze 2006 19:40
    wkd
    Poziom 18  

Dipol półfalowy w wolnej (otwartej) przestrzeni zasilany w środku ma impedancję 73.13 Ohm , tak więc może być z powodzeniem zasilany kablem 75 Ohm. Wpływ na impedancję anteny ma wiele czynników jak np. bliskość innych przedmiotów. Jednak największy wpływ ma ziemia.
    Dipol półfalowy częto wykonuje się jako odwrócone “V” czyli punkt środkowy (zasilający) montowany jest na maszcie a ramiona anteny prowadzone są skośnie do ziemi. Dodatkową zaletą takiego wykonania jest to , że zmniejsza się wtedy impedancja anteny i można ją z powodzeniem zasilać kablem 50 Ohm.

pozdrawiam.

0
  • #5 22 Cze 2006 19:53
    Piter K.
    Poziom 23  

dobrze...ale tu chodzi o polaryzacje pionowa, jak rozumiem. w pozomej nikt w okolicy 140MHz nie nadaje. nastepnie takie wygiecie nawet w polaryzacji pionowej zmienia charakterystyke anteny na kierunkowa co przy radioscanningu nie zawsze jest powodem do radosci...

0
  • #6 22 Cze 2006 19:56
    c2h5oh
    Moderator

Cześć .

Piter K. napisał:

a'propos google to moze zamkniemy forum? przeciez jest google.

Jaki ma sens (poza złamaniem regulaminu Elektrody) miało by przepisanie tego, co jest dostępne w sieci ?
    Na temat dipola prostego jest sporo stron, odpowiadających zapytaniu autora postu. Np. tutaj są wszystkie odpowiedzi :

http://www.anex.pl/anteny/rozdzial_c3.htm

Więc po co przepisywać informacje tam zawarte i ogólnie dostępne ? Żeby postów i punktów nałapać ?
    Po co zadawać pytanie, na które odpowiedź w Googlach otrzymujemy w kilka sekund .

0
  • #7 22 Cze 2006 20:24
    Piter K.
    Poziom 23  

wszystko jest poto aby pomagac innym a nie splawiac"a lekcje odrobiles!?" nie kazdy musi wiedziec jak korzystac z wyszukiwarek, tak jest to pewna sztuka i trzeba umiec zadawac pytanie aby otrzymac satysfakcjonujaca odpowiedz. w sieci jest wszystko, doslownie wszystko...a ludzie pytaja, czemu pytaja? bo nie wiedza, ja jesli wiem to odpowiadam to chyba zrozumiale. a ciagle odsylanie ludzi gdzies i dokads zamiast pomoc kojarzy mi sie z polska biurokracja, tu bez przelania krwi nawet najprostrzej rzeczy nie mozna zalatwic...

0
  • #8 23 Cze 2006 08:07
    1arek1
    Poziom 9  

dzieki za odp. w linkach jest teoria dipoli, mi chodzi o praktyczne wykorzystanie dipola "ukosnego", gdzie znalezc wzor na wyliczenie tego kąta?
    Pozdr Arek

0