Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dźwiękiem - TDA 7293

22 Cze 2006 16:05 2437 22
  • Poziom 13  
    Witam!
    Zrobiłem wzmacniacz wg tego schematu :arrow: http://www.mdcs.elektroda.net/arn312/arnamp.gif
    wszystko jest niby ok i działa ale w głośniku słychać delikatne charczenie, nie gra czysto ale potrafi nieźle zatrząść membraną głośnika, wygląda to tak jakby sam głośnik był spalony ale nie jest sprawdzałem go z innym wzmacniaczem...
    Układ zbudowałem na dwóch płytkach http://img211.imageshack.us/img211/5640/wzmacniacz9pz.gif i http://img211.imageshack.us/img211/8317/zasilanie7uu.gif wspólna mase zrobiłem na płytce zasilania na "0" w jednym punkcie, płytke wzmacniacza z zasilaniem połączyłem żyłą chyba 2,5mm2
    Pogrubiłem już wszystkie możliwe scieżki także nie wierze w jakiś zimny lut czy przerwe w obwodzie.
    Zasilania NE5532 +15 i -15,3V(układy te są różnych firm ale nie sądze zeby to miało jakiś wpływ) , napięcia do zasilania TDA mam idealne +/-49,5V.....nie wiem gdzie można by jeszcze szukać błędu?
  • Poziom 17  
    Cytat:
    napięcia do zasilania TDA mam idealne +/-49,5V.....nie wiem gdzie można by jeszcze szukać błędu?

Mysle ze wina takiego stanu rzeczy sa wlasnie zbyt wysokie napiecia. Sam mialem w swoim TDA 7294 takie napiecia bo zasugerowalem sie ze skoro one maja wytrzymac te +/- 50V to beda hulac i z wieksza moca. I wszystko dzialalo dopuki mialem kolumny 8 Ohm. Gdy zmienilem na 4 dopiero obnizenie napiecia az do +/- 37V !!! spowodowalo ustapienie charczenia. Wiec sprobuj i Ty zmniejszyc napiecia do tego poziomu zreszta nie wiem czy to przypadek czy nie ale w pdf wlasnie takie sa zalecane poziomy nap.
  • Poziom 13  
    petione napisał:

Mysle ze wina takiego stanu rzeczy sa wlasnie zbyt wysokie napiecia. Sam mialem w swoim TDA 7294 takie napiecia bo zasugerowalem sie ze skoro one maja wytrzymac te +/- 50V to beda hulac i z wieksza moca. I wszystko dzialalo dopuki mialem kolumny 8 Ohm. Gdy zmienilem na 4 dopiero obnizenie napiecia az do +/- 37V !!! spowodowalo ustapienie charczenia.

No tak ale przecież TDA7294 ma maks +/-40V a te +/-50 z datasheetu tj maks napięcie uruchomienia bez sygnału...czyż nie tak? Mowa w tym poście jest o 7293 który ma maks bez sygnału +/-60V a maks dla pracy +/-50V więc warunek jest spełniony z 0,5V zapasem.....Głosnik jest 8 ohm...
    btw....dla kostki 7294 i 4 ohm powinno byc maks napiecie +/- 30V tak wynika z dokumentacji....
    Zmniejszylem napiecie do 46V i dalej efekt ten sam :cry:
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Początkwo też tak myślałem wymieniłem na nowe i suprise...też charczy
  • Poziom 17  
    A jeszcze sie spytam. Czy charczenie pojawia sie od pewnego momentu czy dla malego wysterowania tez je slychac. I tak przy okazji, czy sprawdzieles czy na sygnal wchodzacy do TDA jest czysty, moze przedwzamcniacz cos chrzani. Uszkodzenie glosnika oczywiscie pomijam bo napewno sprawdziles.
  • Poziom 18  
    Koledzy, piszecie cały czas o 7294 a zwróćcie uwagę, że temat jest o 7293 który OIDP przystosowany jest do wyższych napięć.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Czy charczenie pojawia sie od pewnego momentu czy dla malego wysterowania tez je slychac. I tak przy okazji, czy sprawdzieles czy na sygnal wchodzacy do TDA jest czysty, moze przedwzamcniacz cos chrzani. Uszkodzenie glosnika oczywiscie pomijam bo napewno sprawdziles.

Tak zgadza się głośnik sprawdziłem na domowym wzmacniaczu na całym paśmie i gra czysto....natomiast jeśli chodzi o charczenie to od najniższych mocy już je słychać....

Dwie rzeczy mnie zastanawiają jeszcze :|

:arrow: Po pierwsze jak przekrocze na potencjometrze głośności połowe to membrana głośnika wpada w takie dziwne, dość szybkie drgania (jakby rezonans :?: ), wiekszej mocy nie dawałem na głośnik z obawy na jego uszkodzenie...
    :arrow: Druga sprawa - podłączyłem zwykłą kolumnę pod ten wzmacniacz i gra czysto tyle że kolumna ta jest 9 ohm :/
  • Poziom 13  
    Artur k. napisał:
    Witam

moze po prostu masz za słaby głośnik i dlatego charczy

Pozdrawiam

ARN 312 100W RMS...... za słaby? Nie jest to takie typowe harczenie, delikatne ale wkur...... denerwujace ;) Poza tym nie odkręciłem jeszcze volume na maks, powód w poście powyżej...
  • Poziom 15  
    [quote="sir-greg"]
    Cytat:

:arrow: Po pierwsze jak przekrocze na potencjometrze głośności połowe to membrana głośnika wpada w takie dziwne, dość szybkie drgania (jakby rezonans :?: ), wiekszej mocy nie dawałem na głośnik z obawy na jego uszkodzenie...
    :arrow: Druga sprawa - podłączyłem zwykłą kolumnę pod ten wzmacniacz i gra czysto tyle że kolumna ta jest 9 ohm :/

przester ?? ;/
  • Admin grupy audio
    Witam

Wracając do wypowiedzi kolegi wyżej:

przester ?? raczej nie.

Skąd wziąłeś kolumne 9 omów ?? to dość nietypowa impedancja, przestudiowałem jeszce raz wszystko i dochodze do wniosku ze może Cie sie wzmacniacz wzbudzać :(. Popatrz w note katalogową i zrób wszystko dokładnie tak jak tam jest, z tego co pamiętam producent zaleca zastosowanie kondensatora w pętli - SZ.

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Artur k. napisał:
    Witam
    Skąd wziąłeś kolumne 9 omów ?? to dość nietypowa impedancja, przestudiowałem jeszce raz wszystko i dochodze do wniosku ze może Cie sie wzmacniacz wzbudzać :(. Popatrz w note katalogową i zrób wszystko dokładnie tak jak tam jest, z tego co pamiętam producent zaleca zastosowanie kondensatora w pętli - SZ.

Pozdrawiam

9ohm, no szczerze powiedziawszy to zmierzyłem jej opór, pewnie dlatego 9ohm bo zwrotnica jakiś tam opór ma dodatkowo..
    z tym wzbudzaniem masz racje jak sądze z tym że układ jest dokładnie zbudowany wg schematu więc podejrzewam że twórca przewidział wszystko http://www.mdcs.elektroda.net/arn312/arnamp.gif ;)
    pętla sprzężenia zwrotnego? czy to między nóżką 2 a 14 ?
    jeśli chodzi o kondensator czy jego uszkodzenie nie jest czasami zawsze widoczne - wybrzuszenia opalona nóżka - w sumie ten w moim układzie to ceramik? możliwe że się wykończył bo jak składałem ten układ to zrobiłem zwarcie (niech żyje zgrabność) i spalił mi się TDA i oba przedwzmacniacze?
  • Admin grupy audio
    Witam

http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/STMicroelectronics/6744.pdf

Wyżej link do dokumentacji układu. Zrób wszystko tak jak zaleca producent.

Spróbuj ominać cały przedwzmacniacz i podać sygnał bezpośrednio na potencjometr głośności, zobaczymy co sie stanie. Może to wcale nie jest wina TDA.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Ja bym podał sygnał bezpośrednio na wejścia TDA. Podejrzewam, że będzie jednak tak samo. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ustalenie czy to się wzbudza, czy nie. Najlepiej bez sygnału do głośnika dać oscyloskop. Potem dzielnik od regulacji wzmonienia na maks i jak zobaczysz oscylacje (nie musisz ich słyszeć) to wyłączasz wszystko w cholere. Potem trzeba usunąć wzbudzanie. Ja bym najpierw odsprzęglił wejścia TDA do masy kondensatorami 100pF. Wprawdzie coś takiego ograniczy pasmo (zmiejszy się górna częstotliwość graniczna), ale powienno trochę pomóc. Zamiast oscyloskopu można próbować dać miernik częstotliwości.

P.S. Czy zrównoważyłeś wszystkie wzmacniacze operacyjne ? Bez zrónoważenia też może coś tam zniekształcać.
  • Poziom 41  
    czy mi sie wydaje? czy podpinasz głosnij bez obudowy?? bo pisałeś ze jak dasz zwykłą kolumnę to jest OK...
  • Poziom 34  
    Jak da głośnik bez obudowy to faktycznie przy tych mocach może dziać się dziwna sprawa. Jednak jak coś nie tak jest już od najniższych sygnałów to raczej nie to. Tym bardziej, że te objawy powinny ustąpić, gdy np. głośnik podniesiemy do góry, trzymamy w ręce itp.
  • Poziom 41  
    no jak wali cewką o nabiegunnik to raczej niebardzo :/

ale raczej to zeczywiście nie to... obstawiam napięcie jednak....

weź mu wstaw zarowki 230V 100W w kazdą gałąź zasilania.... może wtedy ruszy..
  • Poziom 13  
    Bez przesady panowie ;) Fakt podłączałem go na początku bez obudowy ale tylko po to zeby sprawdzic dzialanie ukladu i charczy od najnizszych mocy, szkoda bylo by mi glosnika zeby bardziej go obciazac, po wlozeniu w obudowe efekt dokladnie ten sam.... i to wzbudzanie jeszcze.
    Sprobuje zrobić jak jeden kolega tu wspomnial, zmodyfikuje ten uklad zgodnie z nota producenta TDA bo troche sie rozni od tego "mojego" no ale autorowi układu działa..hmm
    Za wysokie napięcia? Już mam 46V, wiec nie wydaje mi sie
  • Poziom 12  
    witam
    mam podobny problem jak kolega ./ próbowałem juz wszstkiego....dodam ze mam arn312 na 7294 ( +/-39v) ..filtr z regulacją odciecia i glosnosci (+/-15) ...zarówno wzmacniacz jak i filtr kupiłem juz gotowy (altron lublin) ...i przy połowiegłosnosci strasznie charczy ...az cewką wali o magnes ...mówiono mi ze to moze byc wada fabryczna tesli bo te modele tak podobno mają ...tyle ze jak podłącze wzmak bez filtra (regulacja glosnosci na dvd ) to glosnikgra ok na pełnej mocy wzmacniacza ....a jak tylko podłącze filtr to nawet połowy głosnosci nie wyciągne ....wydaje się ze wina lezy ewidentnie po stronie filtra .....ale nie wiem co mógłym wiecej z nim zrobic zeby to naprawic ..dodam ze zasilanie filtra biorę z trafa wzmaka przez zenerki 15 rezystory 2k2 i kondy po 1000 uf na gałąz ....czy taka stabilizacja wystarczy??....jets to filtr dwóch tlo72
    pozdro
  • Poziom 10  
    Mam ten sam problem z tda7293 i ARN312/8. Projekt mdcs. Wszystko ustąpiło po odlutowaniu kondensatora ze sprzężenia zwrotnego 22n. Zauważyłem też że stroda mdcs została usunięta z serwera. Czy ma ktoś ją załadowaną całą na dysku i chciałby ją udostęnić?
  • Poziom 13  
    Mój również był wzięty z mdcs.....na elektrodzie był również poruszany temat tego projektu i wynikało że lepiej z niego nie korzostać. Szkoda pieniędzy i nerw. Ja próbowałem z tym kondenstatorem o którym wspomina precedent102 bez rezultatu, obecnie dałem sobie z tym spokój. Dziękuje wszystkim za zaangażowanie. Pozdrawiam