Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gitara basowa - bzyczenie

Mizy 22 Cze 2006 18:31 2357 5
  • #1 22 Cze 2006 18:31
    Mizy
    Poziom 2  

Mam pewien problem z moją gitarą basową.

Ten problemy to bzyczenie gitary przy jej nagłośnieniu.

Poczytałem nieco na ten temat i wiem, że może być szereg tego powodów. Jednym z powódów może być nie uziemienie gitary.

Na tym i na ew. innych problemach z elektroniką chciałbym się skoncentrować (luty i kable wymienie jeśli będzie to ostatnia rzecz nie sprawdzona). Chodzi mi o to czy nie jest to trywialna kwestia przylutowania czegoś do czegoś, a ja nie posiadam wiedzy, która pozwoliłaby mi to ocenić.

Gitara basowa - bzyczenie
    To samo zdjęcie w powiększeniu

Pokrętło najbardziej od lewej to głośność podwójnego przetwornika (patrz tutaj.
    Środkowe pokrętło to TONE czyli swoisty "balans" przetworników.
    Trzecie pokrętło to głośność pojedyńczego przełącznika.

• Kilka uwag i co już sprawdziłem:
    • Spróbowałem złączyć luźne kabelki 1 i 2, sądząc, że się rozłączyły. Spowodowało to poważne zakłocenia w funkcjonowaniu jednego z dwóch przetworników (nr 1 przy podwójnym - zobacz)
    • Pokrętło od prawej nie działa. NIe wiem czy jest to defekt mechaniczny (prawdopodobnie) czy może ma to coś wspólnego z wolnym stykiem 4.
    • Szary kabel 3 jest dosyć długi więc wyjąłem go żeby nie zasłaniał niczego

Będe wdzięczny za pomoc, gdyż za parę dni gram koncert.

PS. Czy przypadkiem wolny styk 4 nie powiniem być połączony z pokrętłem tak jak pozostałe pokrętła?

0 5
  • #2 22 Cze 2006 20:01
    karlos79
    Poziom 33  

Witam
    Napisz co to za gitara, moze da się gdzieś wykopać schemat połączeń.
    Sprawdź kable łączące gitare ze wzmacniaczem, jak sa złej jakości to będa zakłócenia.
    Jak się zachowyje wzmacniacz gdy wypniesz gitare?
    Może to on generuje szumy.
    Przewód oznaczony jako 2 to jest sygnał z przetwornika, 1 to jest masa gitary.
    Pozdrawiam

P.S
    Nie ten dział.....

0
  • #3 22 Cze 2006 23:43
    Mizy
    Poziom 2  

karlos79 napisał:
    Witam
    Napisz co to za gitara, moze da się gdzieś wykopać schemat połączeń.

Mensfeld Special bass. Szukałem - nie znalazłem.

karlos79 napisał:
    Sprawdź kable łączące gitare ze wzmacniaczem, jak sa złej jakości to będa zakłócenia.
    Jak się zachowyje wzmacniacz gdy wypniesz gitare?
    Może to on generuje szumy.

Nie jest to kwestia ani kabli, ani wzmacniacza. Testowane na różnych. Ponadto gdy przyciszę pokrętłami to bzyk znika.

karlos79 napisał:

Przewód oznaczony jako 2 to jest sygnał z przetwornika, 1 to jest masa gitary.

Chyba jednak 2 nie jest sygnałem, bo sygnał idzie bez przeszkód i gra ładnie.

Jeśli natomiast 1 jest masą, to gdzieżbym miał to podłączyć, aby uziemić gitarkę?

karlos79 napisał:

P.S
    Nie ten dział.....

Nie znalazłem odpowiedniejszego. W audio nie chciałem tego pchać. Jeśli moderator uzna tamto miejsce za odpowiedniejsze to proszę bardzo.

0
  • #4 24 Cze 2006 13:16
    _jta_
    Specjalista elektronik

Znika od nacisku, czy od dotknięcia ręką? Można spróbować nacisnąć izolatorem, np. kawałkiem plastiku.
    Czy to jest zasilane z sieci, przez jakiś zasilacz, czy z baterii? Jeśli z sieci, możesz spróbować z baterii?

0
  • #6 05 Mar 2007 12:23
    symphony
    Poziom 11  

Witam , ja mam podobny problem , tylko trochę inny . Mój bas nie daje zakłóceń na próbie czy jak gram u siebie. Problem pojawia się na scenach . Podejrzewam że winę za te zakłócenia ponosi oświetlenie , bo kiedyś czytałem że źle ekranowana elektronika w basie doprowadza do tego. Może wskazówką będzie fakt że siła zakłóceń zależy od tego gdzie stoję i jak stoję. Trochę to śmieszne ale czasami moja ustawienie na scenie zależy od zakłóceń :))
    Owinąłem przetworniki folią aluminiową i podłączyłem pod masę , potencjometry i przełącznik są w przestrzeni też ekranowanej ale to nic nie daje.
    Nie wiem jakiej firmy jest mój bas bo kupiłem go przemalowanego. Byłem u kolegi który mi go sprzedawał wziąłem wypróbowałem i spodobał się.
    Nie wiem może jest jakiś układ elektroniczny który gasi takie zakłócenia?

0