Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizacja czestotliwosci

boboo 18 Cze 2003 18:23 13456 44
  • #31 18 Cze 2003 18:23
    boboo
    Poziom 12  

Nigdy nie wykorzystywalem tego wyjscia.Jezeli ten Czech tez nie bral go pod uwage moze ono na stale pracowac w innym trybie a wtedy nitki.Jezeli chodzi o modulacje to robilem to z mysla o odbiorniku na 3.5MHz.Mozesz zamiast procka podlaczyc kompa przez LPT .Jest program do sterowania tym syntezerem napisany przez SP1WSW dziala bardzo ladnie.Jest tam mozliwosc konfiguracji tego wyjscia.

• #32 18 Cze 2003 21:49
    dipol
    Poziom 33  

jest to doskonałA STABILIZACJA CZĘSTOTLIWOCI pod warunkiem bardzo dokładneo i przemyślanego montażu .bardz staranny montaż.,dławiki kondensatory przepustowe itd do odsprzegnięcia .poszczegulne bloki zamknięte w pudełka z blachy zasilania'kondensatory zbudowałem ok 10 lat temu i doskonale do tej pory pracuje kto nie ma wprawy propouje zaczac od or.dedektorowego hi.

• #33 19 Cze 2003 21:00
    Dykus
    Poziom 26  

majonezz napisał:
    Ten sklep mam 500m od siebie ;-). Mozna jeszcze wstawic CMOSy serii AC albo ACT.

No, w Katowicach raczej układów 74F... nie ma, po prostu słabo schodzą i tyle. Jak są to LS, HC, albo zwykłe CMOS, czasami zwykłe TTL.

majonezz napisał:
    Zaklocenia?? Hmm.... Wszystko sie da odfiltrowac. Trzeba blokowac kazde zasilanie ukladu logicznego pojemnoscia do masy. Jak jeszcze beda zaklocenia, to zaekranowac. Jak dalej beda, to dac separator, jak i to nie pomoze - osobne zasilanie, itd... :spoko:

Zgadzam się, niestety sam tego doświadczyłem. :)
    Przede wszystkim należy wziąć kalkulator do ręki i policzyć, czy w wyniku mieszania w intersującym nas zakresie częstotliwości nie pojawi się żaden sygnał zakłócający, powstały gdzieś "po drodze", np. w wyniku dzielenia, czy mieszania harmonicznych. Jeśli taki powstanie i będzie się porywał np. z zakresem odbieranym przez odbiornik w tymże urządzeniu to klapa - praktycznie nie da rady odfiltrować. To oczywiście bez różnicy czy LSy, CMOSy, czy co tam jeszcze... no chyba, że odbiornik tępy jak but. ;)

• #34 20 Cze 2003 14:13
    emarwwa
    Poziom 1  

Witam moich poprzedników..
    Hm.... zdania jak zwykle są podzielone..
    Powiem tak do generatora który właśnie opracowywuję będę stosował pętle FLL proszę nie mylić tego systemu z PLL, lub synezami, ect.
    Znam ludzi którzy to stosowali z pozytywnym skutkiem.
    To do czego będę wykorzystywał FLL ma mieć niewspółmiernie czystrzy sygnał od syntezy. Nadmieniam że nieposiadam profesjonalnych urządzeń pomiarowych i z tego powodu mój wybór padł na FLL.
    Pozdrawiam przedmówców Marek.

• #35 20 Cze 2003 15:25
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 21 Cze 2003 18:18
    Dykus
    Poziom 26  

janchar napisał:
    Podsumowujac, jakosc powstalego sygnalu w.cz. powinna byc podobna dla jednakowego typu generatora w.cz.

Chyba nie bardzo. Układy PLL wprowadzają więcej zakłóceń "do sygnału" generatora (słynne szumy fazowe...:) niż FLL mimo, że sterujemy tym samym generatorem VCO. Wynika to z sygnału zasilającego diody w VCO. W FLL VCO przestrajane jest w sposób ciągły (duża stała czasowa), a w PLL na diody leci sygnał piłokształtny (np. 1kHz) wygładzany w filtrze RC. To tak z pamięci i mogę się mylić, no i pewnie nie we wszystkich rozwiązaniach tak jest.

• #37 21 Cze 2003 23:00
    majonezz
    Poziom 18  

Dykus napisał:
    Chyba nie bardzo. Układy PLL wprowadzają więcej zakłóceń "do sygnału" generatora (słynne szumy fazowe...:) niż FLL mimo, że sterujemy tym samym generatorem VCO. Wynika to z sygnału zasilającego diody w VCO. W FLL VCO przestrajane jest w sposób ciągły (duża stała czasowa), a w PLL na diody leci sygnał piłokształtny (np. 1kHz) wygładzany w filtrze RC. To tak z pamięci i mogę się mylić, no i pewnie nie we wszystkich rozwiązaniach tak jest.

EE tam. Wszystko zalezy od sposobu filtrowania napiecia bledu. Przeciez w PLL tez mozesz zmieniac stala czasowa.

• #39 31 Sty 2004 15:49
    Jap
    Poziom 28  

BOBO - ja robiłem następny projekt w książce Janeczka. Śmiga wyśmienicie - częstotliwość stoi jak wryta. Używam to w "Antku" wg Janeczka. Gorąco polecam - tylko nie zapomnij dobrze zaekranować....

• #40 12 Lut 2004 18:58
    morph13
    Poziom 25  

Dykus napisał:
    majonezz napisał:
    Slyszales o 74F... ? :wink:

A widziałeś to w sklepach? Słyszeć to ja o wielu rzeczach słyszałem, ale nie mam zamiaru sprowadzać tego przez całą Polskę, czy z zagranicy.

a może wystarczy się lepiej przyjrzeć płytom głównym PC (troszke starszym) tak można znależć sporo 74F...

w kwestii DDS AD9832 to może nienajlepszy pomysł, polecam AD9835, 9850, 9851, 9852.
    http://hem.passagen.se/communication/dds.html
    http://www.f6blk.net/main_en.php?page=77
    http://www.qsl.net/pa3ckr/
    http://web.adriacom.it/adriacom3126/YAG/Yag.htm

• #41 19 Lut 2004 21:31
    boboo
    Poziom 12  

Jap czy pisząc następny projekt , masz na myśli ten DHFC ( nie wiem czy dobrze napisałem)

• #42 19 Lut 2004 21:41
    Nemo
    Poziom 31  

Jeśłi chodzi o TTL to są jeszcze szybkie serie AS i LVC (do 200 MHz). Seria F (Fairchild Advanced Shottky TTL) jest stara jak świat (lata 70-dziesiąte). Spotyka się takie scalaki w sprzedaży dość powszechnie. Seria AS jest szybka, niektóre układy szybsze od F, zaś LVC to po pierwsze niższe napięcie zasilania, po drugie obudowy SO-xx i po trzecie kiepska dostępność i wyższa cena. Ale może warte rozważenia.
    Pozdrawiam.

• #43 21 Lut 2004 15:42
    Jap
    Poziom 28  

Robiłem FLL ze strony 124-125 książki Janeczka "Konst...dla zaawansowanych".Sorry,chyba wczesniej się przejęzyczyłem.Brakuje kilku ścieżek na płytce (chyba 2 albo 3)ale dojdziesz po schemacie,który jest poprawny.Skok częstotliwości nie satysfakcjonował mnie - chyba coś około 72Hz, więc dodałem jescze jeden dzielnik (chyba przez 10) pomiędzy nóżkę 11 UCY7474 a bazę T4 Ogólnie działa bez zastrzeżeń od ok 4lat.

• #44 22 Lut 2004 17:13
    dipol
    Poziom 33  

fll jest to znakomite rozwiązanie bo proste- wada nalezy bardzo dokładnie wykonać montaz ekrany dławikiki kondensatory i włozyć w obudowę i dorze zaekranować uzywam tego ok 10 lat chodzi bez pudła elementy dostać tez moż na bez problemu

• #45 25 Lut 2004 09:22
    vaclavp
    Poziom 12  

Plenty of answers here, but I can give you another tip. It is called "Huff Puff stabiliser". Try to look here: www.hanssummers.com/radio/huffpuff/contents.htm

You can find it implemented in PIC16F84.

I am going to try it (anyway I have no free time now).

boboo napisał:
    Witam

Mam pytanie czy ktos robil moze stabilizacje czestotliwosci (chyba nazywalo to się FLL)?Schemat widzialem kiedys w konstrukcjach Janeczka.

Pozdrawiam Wojtek