Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornik 24bit (AD7730).

23 Cze 2006 10:09 4596 10
 • Poziom 33  
  Witam.

  Zaprojektowałem i wykonałem układ pomiarowy (20mV) na '51 i w/w przetworniku AC. Wszystko chodzi pięknie tylko......
  Od czasu do czasu w sterowni, w szafie elektrycznej nastąpi zakłócenie (kilka zakłóceń naraz) i AC się wysypuje. Wtedy procek odczytuje z niego bardzo dziwne wartości (AC szaleje w górę i w dół), że trzeba przetwornik AC resetować i inicjalizować jeszcze raz. Da się to jakoś ominąć ? Czy najlepszym sposobem będzie profilaktyczny reset AC co np: 1s.

  A dodam, że układ się wykrzacza nieregularnie. Potrafi pracować nawet 24godziny bez zawieszenia i nagle bach.
 • Spec od samochodów
  Szczerze mówiąc to prawdopodobnie masz skopane zasilanie i dlatego masz problemy.
 • Poziom 33  
  Raczej nie bardzo bo AC jest zasilany trzema napięciami (-2,5V + 2,5V i 3V na cyfrówkę i wszystko na osobnych stabilizatorach) aplikacja jest żywcem wzięta z fabrycznego układu pomiarowego.
  I dlaczego jak resetuję sam AC to powraca on do poprawnej pracy?
 • Poziom 36  
  Cykliczny reset z pewnością zwiększy pewność odczytów, chociaż niekoniecznie do 100%. Faktycznie układ jest skopany, chociaż niekoniecznie po Twojej stronie. Cóś nie spełnia norm kompatybilności EM. Ja bym popatrzył jeszcze w obwody zasilania i pomiarowe przetwornika oraz do samej szafy (jeśli jest taka możliwość). Może wystarczy proste odkłócenie czy zblokowanie w części silnoprądowej. Wewnętrzne sterowanie przetwornika jest układem sekwencyjnym i jako takie przy chwilowym zafałszowaniu stanu może już nie wrócić do rozumu bez reseta.
 • Poziom 33  
  Zapomniałem dodać, że w szafie pracuje pięć takich samych urządzeń i wykrzaczają się tylko dwa (co najlepiej po jednej stronie szafy :|)i nigdy razem :cry:
  Zasilane wszystko z UPS, przekaźniki z układami gasikowymi, osobne uziemienie itd. itd.
  Wytłumienie całej szafy za dużo by kosztowało więc będę resetował AC jak wskazania odbiegną od normy :D
 • Poziom 15  
  Jesli pracuje 5 takich samych urzadzen. to zamien miejscami te które sie zawieszają z tymi które pracują ok, ale zasilanie do nich zostaw takie samo. bedziesz wiedział czy cos w układzie jest nie tak. jak nadal bedie sie to samo urzadzenie zawieszac to zamien midzy urzadzeniem sprawnym i nie sprawnym zasilanie i wtedy zobacz. Bedziesz przynajmniej wiedział w czym tkwi problem.
 • Poziom 33  
  Już wiem co bolało :D. Wejscia sterujące. Niestety układ transoptorowy jest za bilisko układu pomiarowego i po kabelkach z pulpitu sterującego wchodziło do środka wszystko co styczniki są w stanie wygenerować. Pomogło założenie ferrytów na kabelkach i zrobienie połączenia kablem ekranowanym. Szkoda, że AD7730 po zakłóceniu na wejściu pomiarowym poprostu wariuje(a można podać max 7V co w porównaniu z 20mV jest bardzo dużo) Za wszelkie sugestie z dziękuję.
 • Poziom 33  
  Odkopuje temat bo po wielu próbach mam nastepujący problem.
  Z AD7730 uzyskuje prawie 0,2uV stabilności pomiaru (nie mylić z dokładnością)co jest bardzo dobrym wynikiem. Po testach w "domowym" laboratirium EMC :) okazuje sie że od czasu do czasu na wejście pomiarowe jednak dostają się zakłócenia. Skutkuje to tym , że AD7730 poprostu "się zawiesza". Najgorsze jest to, że nie ma sposobu sprzętowego wykrycia błędu AD7730, pozostaje liczenie czasu między kolejnymi odczytami danych i reagowanie jak dane nie przyjdą. Wszystko jest ok bo AD7730 inicjalizuje się bardzo szybko tylko jak się zawiesi to trzeba odczekać od 500 do 800ms żeby móc go ponownie zresetować i zainicjalizować. Z racji ,że nie mam "danych" w tym okresie i dodatkowo ostatnie dane są bzdurami (bo odebrane po zawieszeniu) cały proces dozowania jest do zatrzymania :(.
  No i AD7730 niestety już sie nie nadaje do tego typu zastosowań (szybkich pomiarów) :(. I tu moje pytanie. Istnieje jakaś alternatywa dla AD7730 (24bity, pomiar bezposredni do +-80mV) innego producenta? Dla porównania podobny przetwornik 24 bity w ADuC845 jest nie "do zajechania" tzn. jak sie go uruchomi to co by na wejscie nie dostał to działa dalej tylko że jest 10x wolniejszy i 10x ma większe własne szumy wew. :(
 • Poziom 19  
  Zwróć może uwagę na przetworniki Burr-Brown serii ADS12xx. Osobiście pracowałem z ADS1241 (pomiar na mostku) i byłem z niego zadowolony, chociaż do twoich celów chyba za wolny, ale są z tej rodziny i szybsze i z zakresem 100mV (ewentualnie z PGA). Ciekawe mogłyby być A/C z serii PCM18xx oraz PCM42xx mimo ,ze na wyjściu dają PCM jednak chyba nie ma wśród tej serii wejścia na poziomie 100mV.
 • Poziom 17  
  Witam serdecznie.
  potrzebuję wykonać układ który będzie precyzyjnie mierzył spadek napięcia na R.
  R = górna granica to 110 om a dolna to 25 om, prąd płynący przez R to dokładnie 10uA.
  Czyli spadek napięcia to od 0.00025V do 0.0011V
  i to napięcie muszę mierzyć.
  Układ z uC już mam zrobiony teraz tylko przetwornik (karta), która jest dołączona za pomocą złącza do uC.
  Czy przetworniki AD.. które Pan proponuje mogą być?
  j jak powinienem je podłączyć do uC?

  Roman

  Bardzo proszę o pomoc.

  Pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto