Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezystory podciągające, po co się je stosuje?

14 Cze 2003 00:33 5820 7
  • Poziom 2  
    Nie mam jasnosci w temacie rezystorów podciągających. Co sie dzieje jezeli nie ma takiego rezystora? Pin moze działać tylko jako wejscie?
    Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 26  
    jesli nie ma rezystora podciagajacego to moga pojawic sie stany "nieustalone" czyli np. dla TTL ~2,5 V i wtedy biedny scalaczek nie wie co robic !!!
  • Poziom 11  
    pytanie źle zadane... ale jest to pytanie które dobrze zadać można chyba tylko gdy zna się odpowiedź :)

chodzi o np. '51, AVR?

bez pull-up'a pin stanowi wyjście typu otwarty kolektor (ściślej dren). nie może działć jako wejście, gdyż mamy do "wyboru" jedynie stany L i HZ (wys. impedancja - pomijamy prądy upływu).

z rezystorem: może działać jako wejście (wystawiasz 1 do portu - wewn. latch w procku, i czytasz port). wskazany dołączony do pinu sprzęt też typu OC.

może też działać jako wyjście - ale wydajność prądowa w stanie wysokim jest duuuuuużo mniejsza niż w niskim.

do tego dochodzą historie z pojemnościami pasorzytniczymi gdy chcesz przełączać pin szybko itp itd, echh - taka prosta rzecz a tyle się da pisać i pisać....

pozdrawiam

spartakus napisał:
    Nie mam jasnosci w temacie rezystorów podciągających. Co sie dzieje jezeli nie ma takiego rezystora? Pin moze działać tylko jako wejscie?
    Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 42  
    aceton napisał:
    jesli nie ma rezystora podciagajacego to moga pojawic sie stany "nieustalone" czyli np. dla TTL ~2,5 V i wtedy biedny scalaczek nie wie co robic !!!
    Nie tyle co stan nieustalony ale wejście ma wysoką impedancje co może skutkować "zbieraniem" zakłóceń z otoczenia. Co do wyjść to zależy dokładnie od typu procesora i typu wyjścia (np PIC mają niektóre wyjścia z tranzystorami symetrycznymi a niektóre z jednym tranzystorem)
  • Poziom 2  
    Sorka, nie napisałem że chodzi o '51. Dzieki. Chodziło mi właśnie głównie o problem wejścia-wyjścia.
  • Poziom 22  
    aceton napisał:

Tak dla scislosci - w ukladach TTL nigdzie nie podlaczone wejscie traktowane jest tak jakby panowal tam stan wysoki :)
  • Poziom 21  
    Bez nich w TTL'u można wykręcić się sianem, w CMOS'ie jest to niedopuszczalne - tam stany wejść muszą być ściśle definiowane, w uC jest różnie. Część portów je ma, część nie - jednym słowe bez dokumentacji jak człek głupi przed tak i po, a co gorsze producenci mają odmiany nawet wśród własnych wyrobów.
  • Poziom 26  
    ja podalem akurat taki przyklad