Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 27CE2690/135- problem z nagrzewającym się rezystorem

kosmi 23 Cze 2006 12:56 887 5
  • #1 23 Cze 2006 12:56
    kosmi
    Poziom 16  

Mam telewizorek Philips 27CE2690/135, początkowo wyłączał się po 2-3 minutach przacy(brak głosu i obrazu, ciche piszczenie przetwornicy). Znalazłem zimny lut w okolicy trafa WN i już się nie wyłącza, ale grzeją mu się dwa elementy zaznaczone na schemacie.
    Jeden to rezystor cementowy - podejrzewam że już taka jego rola żeby się nagrzewał(miał ok 80'C), a ten drugi element, chyba termistor, również się nagrzewa do podobnej temperatury. Tranzystor przetwornicy miał ok 20'C.
    po czasie działania ok 15 minut wysiadło odchylanie pionowe(obraz miał wysokość ok 5 cm), wyłączyłem szybko :) i zaraz włączyłem - wszystko było ok, ale nie forsowałem go dłużej.
    Gdzie może być usterka, czy wymiana "termistora" coś pomoże? Może szukam w złym miejscu. Sprawdziłem mostek prostowniczy i nap. "+280V" na kondensatorze 220u /!\. Bezpiecznik w telewizorze 2A nie przepala się, napięcie na cewki rozmagnesowujące jest odłączane.

Moderowany przez kosmita:

Przeniosłem z TV
    Wpis dokonany w dniu: 2006-06-23 o godzinie: 14:05

0 5
  • #2 23 Cze 2006 13:06
    lukashb
    Poziom 39  

Termistor ma się grzać...poczytaj na temat PTC..że pod wpływem wzrostu temp. jego rezystancja wzrasta i przez to odłącza cewki..a ten rezystor ma się grzać..bo zauwaz w czym on pracuje..gaszeniu impulsów tranzystora w zasilaczu...ma się tak grzać...co do pionu szukaj elków wokół niego...

0
  • #3 23 Cze 2006 13:43
    LeDy
    Poziom 43  

Jak się nie mylę to termistor pod wpływem grzania zmniejsza rezystancję a pozystor robi to odwrotnie -przy zimnym przewodzi a po nagrzaniu nie i to jest w rozmagnesowaniu kineskopu.

0
  • #4 23 Cze 2006 15:20
    kosmi
    Poziom 16  

Przeprowadzę testy jeszcze raz, chciałem się upewnić, że nic się nie spali. Możliwe że jest jeszce inna usterka, a może to "zabłąkany" impuls, skok napięcia.... W każdym razie dzięki za pomoc.

0
  • #5 23 Cze 2006 19:38
    mietex
    Poziom 25  

Nie sprzeczajcie się już o te termistory.......
    Rodzaje termistorów
    · NTC - o ujemnym współczynniku temperaturowym (ang. negative temperature coefficient) - wzrost temperatury powoduje zmniejszanie się rezystancji;
    · PTC - o dodatnim współczynniku temperaturowym (ang. positive temperature coefficient), tak zwany pozystor - wzrost temperatury powoduje wzrost rezystancji;
    · CTR - o skokowej zmianie rezystancji - współczynnik temperaturowy ma dużą wartość bezwzględną na wąskim zakresie temperatur;

0
  • #6 23 Cze 2006 21:55
    kosmi
    Poziom 16  

jak na razie przeszedł test półtoragodzinny, czyli zapowiada siędobrze. Dzięki wszystkim za pomoc - kończę wątek. Pozdrawiam.

0