Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 27CE2690/135- problem z nagrzewającym się rezystorem

23 Cze 2006 12:56 977 5
 • Poziom 16  
  Mam telewizorek Philips 27CE2690/135, początkowo wyłączał się po 2-3 minutach przacy(brak głosu i obrazu, ciche piszczenie przetwornicy). Znalazłem zimny lut w okolicy trafa WN i już się nie wyłącza, ale grzeją mu się dwa elementy zaznaczone na schemacie.
  Jeden to rezystor cementowy - podejrzewam że już taka jego rola żeby się nagrzewał(miał ok 80'C), a ten drugi element, chyba termistor, również się nagrzewa do podobnej temperatury. Tranzystor przetwornicy miał ok 20'C.
  po czasie działania ok 15 minut wysiadło odchylanie pionowe(obraz miał wysokość ok 5 cm), wyłączyłem szybko :) i zaraz włączyłem - wszystko było ok, ale nie forsowałem go dłużej.
  Gdzie może być usterka, czy wymiana "termistora" coś pomoże? Może szukam w złym miejscu. Sprawdziłem mostek prostowniczy i nap. "+280V" na kondensatorze 220u /!\. Bezpiecznik w telewizorze 2A nie przepala się, napięcie na cewki rozmagnesowujące jest odłączane.
  Moderowany przez kosmita:

  Przeniosłem z TV
  Wpis dokonany w dniu: 2006-06-23 o godzinie: 14:05

 • Poziom 39  
  Termistor ma się grzać...poczytaj na temat PTC..że pod wpływem wzrostu temp. jego rezystancja wzrasta i przez to odłącza cewki..a ten rezystor ma się grzać..bo zauwaz w czym on pracuje..gaszeniu impulsów tranzystora w zasilaczu...ma się tak grzać...co do pionu szukaj elków wokół niego...
 • Poziom 43  
  Jak się nie mylę to termistor pod wpływem grzania zmniejsza rezystancję a pozystor robi to odwrotnie -przy zimnym przewodzi a po nagrzaniu nie i to jest w rozmagnesowaniu kineskopu.
 • Poziom 16  
  Przeprowadzę testy jeszcze raz, chciałem się upewnić, że nic się nie spali. Możliwe że jest jeszce inna usterka, a może to "zabłąkany" impuls, skok napięcia.... W każdym razie dzięki za pomoc.
 • Poziom 25  
  Nie sprzeczajcie się już o te termistory.......
  Rodzaje termistorów
  · NTC - o ujemnym współczynniku temperaturowym (ang. negative temperature coefficient) - wzrost temperatury powoduje zmniejszanie się rezystancji;
  · PTC - o dodatnim współczynniku temperaturowym (ang. positive temperature coefficient), tak zwany pozystor - wzrost temperatury powoduje wzrost rezystancji;
  · CTR - o skokowej zmianie rezystancji - współczynnik temperaturowy ma dużą wartość bezwzględną na wąskim zakresie temperatur;
 • Poziom 16  
  jak na razie przeszedł test półtoragodzinny, czyli zapowiada siędobrze. Dzięki wszystkim za pomoc - kończę wątek. Pozdrawiam.