Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizacja sygnału video z gry telewizyjnej

23 Cze 2006 20:12 4248 7
 • Poziom 28  
  Posiadam konsolę będącą konsolą Pegasus w obudowie Sega Mega Drive 2, Po otwarciu obudowy są trzy niewielkie płytki. Jedna z nich posiada tylko wyłącznik, przycisk RESET i gniazda na kontrolery, druga posiada gniazdo na kardridże, jest to właściwa elektronika konsoli, zawiera trzy czarne "bąble", trzecia zawiera dużo elementów RLC i kilka tranzystorów i jest to modulator wysokiej częstotliwości, zawiera także wyjście antenowe i gniazdo na zasilacz. Modulator i elektronika konsoli (płytka wymieniona jako druga) są połączone czterema przewodami. Te przewody to masa, +5V, sygnał video, sygnał audio.

  Fabrycznie konsola posiada tylko wyjście wysokiej częstotliwości. Postanowiłem dorobić wyjście Audio/Video we własnym zakresie. Oczywiście, jeżeli wyprowadzamy wyjście na zewnątrz, to należy odłączyć od modulatora, więc tak postąpiłem, oczywiście zostawiając możliwość późniejszego podłączenia do modulatora. Masę i 5V zistawiłem, odłączyłem Audio i Video. Jeżeli chodzi o podłączeniu audio do wieży lub wejścia audio telewizora, dźwięk jest w porządku. Z obrazem jest pewien problem. Jego jasność jest jakby uzależniona od tego, co zawiera. Jeżeli zawiera dużo jasnych elementów, to jasność (widoczna na stałych elementach) się podnosi. Jeżeli zawiera dużo czarnych elementów, to jasność ogólna się obniża. Widać to np. po napisach "MARIO", "TIME", "WORLD" oraz po tym, że w grze Antarctic Adventure obraz jest tak rozjaśniony, że nie widać jasnych elementów obrazu (widoczne dopiero po obniżeniu jasności w ustawieniach przechwytywania video). Czasem w bardzo jasnym obrazie (np. gdy cały ekran gry jest biały) ucieka synchronizacja. W komputerze jednak zrzut z gry Urban Champion wyszedł czytelny, to jednak na telewizorze napis "SNACK BAR" nie jest czytelny z powodu praktycznie tej samej jasności liter i tła. W obrazie uzyskiwanym przez modulator nie ma tego typu wad. Możliwe, że na płytce z modulatorem są elementy, które korygują sygnał video przed modulacją. Z jakich elementów najprawdopodobniej składa się ten układ. Nie chodzi mi o cały modulator, tylko o korektę sygnału video tak, żeby był stabilny?
 • Poziom 22  
  Jak na mój gust problem moze leżeć w tym, że sygnał dochodzący do modulatora nie spełniał kilku norm sygnału TV, bo nie musiał, ponieważ wszystko robił modulator za niego. W takim przypadku polecam dostawić stopień tranzystorowego wzmacniacza, tak żeby na wyjściu uzyskać sygnał o poziomie 1V. Mniej więcej by to wyglądało tak, że masz stopień tranzystorowy. Podłączasz do jego wyjścia układ dwóch oporników 75 Ohm, tak jak na obrazku. W miejscu pomiaru powinieneś uzyskać 1V [najlepiej widać na oscylku]. Ważne żeby ten wzmacniacz wytrzymywał obciążenie 150 ohm, oraz dobrze przenosił częstotliwości sygnału przy takim obciążeniu i nie zawierał dużej składowej stałej [najlepiej w ogóle].

  Aha, i jeszcze jedna ważna rzecz. Na wyjściu swojego stopnia wzmacniacza dorzucasz szeregowo opornik 75 Ohm a za oprnikiem podłączasz gniazdko.

  Możesz oczywiście doświadczalnie zbudować taki wzmacniacz, bez pomiarów.

  Spróbuj też przez kondensator o większej pojemności puścić sygnał, bo może to jakaś składowa stała [mało prawdopodobne].
 • Poziom 28  
  Były kiedyś publikowane (chyba w Elektronice Praktycznej) układy do poprawiania sygnału wideo.
  Wtedy chodziło o problemy w sygnałach synchronizacji, ale moze jeszcze coś poprawiali.
  Miało to polepszać jakość kopii z kaset z wypożyczalni.
  No i była dyskusja, co i jak wpływa na jakość oraz jak to poprawiać.
  Chyba rozdzielali sygnał na luminancję i synchronizacje po czym wszystko podciągnięte do przepisowych wartości składali razem.
  (ciekawe, zgubiłem chrominancję ???)
 • Poziom 22  
  No, ale mysle że tutaj problem jest prymitywniejszy. A co do tego co piszesz to MAX produkuje scalaki które poprawiają m.in. synchronizację ze szczątków, ale to tak na marginesie, bo mam wrażenie że tutaj jest to coś prostrzego.
 • Poziom 28  
  Dziękuję bardzo za zainteresowaniem się moim problemem.

  Jak będzie trzeba, to mogę dać więcej obrazków oraz zdjęcia wnętrza konsoli oraz zdjęcia ekranu telewizora.

  :arrow: szeryf.rm:
  Czy mógłbyś mi dać schemat wzmacniacza, o którym myślisz? Wiem, że można w necie znaleźć schematy różnych wzmacniaczy, ale na pewno nie każdy się do tego nadaje, najczęściej ze względu na przenoszone częstotliwości.


  Według mnie modulator to jest układ, który bierze dostarczany sygnał i nanosi go na falę nośną tworząc falę zmodulowaną, stąd nazwa tego układu. Moim zdaniem, jeżeli sygnał video jest byle jaki, to modulator go nie poprawi, chyba, że na jednej płytce posiada układ korygujący sygnał, który właśnie mnie interesuje.

  Jeśli chodzi o synchronizację, to chyba nie trzeba układów odzyskujących ją ze szczątków. Podczas grania magnetowid pełni rolę tunera TV, więc do komputera lub telewizora mogę podprowadzić sygnał AV. Po przejściu przez modulator nie ma żadnych problemów z synchronizacją, ale chcę wyeliminować modulację w konsoli i demodulację w magnetowidzie z oczywistego powodu - każda konwersja sygnału analogowego obniża jego jakość.
 • Poziom 22  
  Wiesz, jeśli jedynym powodem jest jakość, to ja bym tutaj uważał, bo prawda jest taka, że często jakość jest w miarę zbliżona. A jak się pojawia lekka nieostrość to na niektórych TV i tak nie zauważysz różnicy. Poza tym miałem kiedyś taką gierkę z wyjściem AV i nie było wielkiej różnicy między obrazem z modulacji a normalnym. Szczerze mówiąc w ogóle nie pamiętam żeby taka różnica była. Komputer Commodore-64 również miał wyjście AV i modulowane. Także róznica nie była zbyt widoczna. To pamiętam dobrze, że przez większość czasu na C-64 pracowałem właśnie przy połączeniu kablem a nie na AV.
  Co do schematu to gdzieś tak dopiero na poniedziałek.
 • Poziom 28  
  W sumie przy modulatorze jakość też jest dobra, ale nieraz są widoczne jakby fale przepływające przez obraz. Powiem dodatkowo, że częstotliwość tego modulatora zawiera się w paśmie Low-VHF (najniższe częstotliwości telewizyjne). Poczekam do poniedziałku na schemat.

  Prawdziwym powodem jest nie tyle jakość, co możliwości. Chciałem poprostu "znormalizować" sobie konsolkę, żeby można było ja podłączyć również pod komputer lub monitor pozbawiony wejścia anterowego, ale mający wejscie chinch. Jeżeli można wyeliminować moulator, to dlaczego by tego nie zrobić?
 • Poziom 43  
  Witam
  Zepsułem z 6 takich konsol i teraz już wiem co i jak w nich jest połączone.
  1 płytka do której się podłącza zasialcz i antenę powinna mieć możliwość wlutowania gniazd chinch
  do Audio i Video małej częstotliwości żeby dało się podłączyć przez EURO
  Jeśli nie ma to 1 z 2 płytką jest podłączona za pomocą 4 kabelków
  Dwa to zasialnie a dwa pozostałe do włąsnie owe sygnały małej częstotliwości Audio i Video
  Wystarczy wyczić który jest który i przeż rezystor 47k podłączyć audio, a przez 75R Video.