Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobry zasilacz do CB Radia

astral 15 Cze 2003 23:32 8815 43
    Leap
    Poziom 17  
    -> jozefg.
    Tak w tej kwesti zgadzam sie z Toba, chociaz mysle ze sprzet komputerowy powinien byc bardziej wrazliwy na takie zaklucenia, i zasilacze te chyba maja dobra filtracje( jutro sprawdze i podepne oscyloskop )
    Druga sprawa jest rzeczywista moc oddawana do radia, jak zauwazyl to Kolek. Caly czas sie z tym licze i nierobie w jednym momencie czynnosci ktore by naraz obciazyly na maxa zasilacz.
    astral
    Poziom 17  
    Chciałbym jeszcze się dowiedzieć jak należy poprawnie zestroić antenę CB za pomocą reflektrometru.

Za wszelką pomoć serdecznie dizekuję!
    Kolek
    Poziom 25  
    Zasada jest prosta, reflektometr trzeba podlaczyc z jednej strony do radia, jak najkrotszym kabelkiem i nastepnie podlaczyc antene i wystawic ja w miejscu gdzie bedzie stala. Nalezy sprawdzic SWR, reflektometem w nastepujacy sposob, najpierw przelacznik w polozenie cal (kalibracja) wlaczyc nosna w radiu i ustawic potencjometrem aby wskaznik wskazywal nieskonczonosc, o ile dobrze pamietam, nastepnie przelaczyc przelacznik na polozenie SWR i juz jest wskazanie, potem nalezy tak wydluzac lub skracac antene i powtarzac zabieg aby osiganac jak najmniejszy SWR czyli bliski 1 przy czym za kazdym razem reflektometr trzeba kalibrowac, a potem sprawdzac SWR. Chyba ze antena jest np. 5/8 fali to wtedy czesto zamiast dlugoscia promiennika mozna stroic cewka na dole bez potrzeby sciagania anteny z masztu. Aaaaa zapomnialbym i najlepiej stroic dla pasma ktorego bedziesz najczesciej uzywal, standardowo 20 kanal podstawowej "czterdziestki".
    astral
    Poziom 17  
    A w jaki sposób wydłużać lub skaracać antenę, przecież to nie antenta teleskopowa, jeżeli skrócić to można przyciąć ale wydłużyć?

I kilka pytań dostyczących schematu zasialcza:
    Nigdzie nie mogę dostać diód (BYP 401/100) czy można jest zastąpić innymi lub gotowym mostkiem Graetza? Jeżeli tak to jakim?
    Stabilizator także nie jest osiągalny (78T12) czy można go zastąpić innym? jeżeli tak to jakim.
    No i na jakie napięcie mają być te kondensatory?
    Kolek
    Poziom 25  
    Stacjonarna antene CB mozna skracac i wydluzac, sklada sie z takich samych segmentow jak teleskopowa przy czym wszystkie z wyjatkiem ostaniego sa na stale skrecone a ostani jest skrecony zaciskiem na srube i tasme (taka obejma).
    BYP 401/100 to chyba zwykle 1n4002 o ile dobrze pamietam i mozesz je zastapic dowlonym mostkiem ktory wytrzyma te klika A + zapas jakis.
    Co do 78T12 to jest LM7812 a T to typ obudowy TO220.
    A co do kondensatorow to na napiecie wieksze niz wyjsciowe zasilacza, zeby bylo troche zapasu, przynajmniej kilka wolcikow.
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda
    :arrow: Kolek
    Nie wprowadzaj kolegi w błąd
    78T12 - 12V / 3A
    78S12 - 12V / 2A
    7812 - 12V / 1A (można połączyć 2szt.równolegle
    elektrolity na 25V lub 35V
    Kolek
    Poziom 25  
    Ooops to przepraszam, nieswiadomie to zrobilem, ale dzieki za poprawke i za to ze sie czegos nowego dowiedzialem o oznaczeniach stabilizatorow :). Jeszcze jeden moj blad: kondensatory nie "wieksze od napiecia wyjsciowego zasilacza" tylko wieksze od napiecia wyjsciowego z mostka. Sorki.
    Wlasnie zobaczylem ten schemat i jeszcze osobiscie dodalbym 2 razy po 100n do stabilizatora na jego wejscie i wyjscie.
    astral
    Poziom 17  
    Dzięki!
    Jeszcze jedno: czy transformator może być taki: 40W, 16,3V - 2,5A ?
    I czy mostek Graetza może być taki: 6A, 50V ?
    A i jak dostroić antenę samochodową, bowiem ta metoda z przycinaniem i wydłużaniem to chyba jest tylko od stacjonarnych anten?
    Aha... i jaki bezpiecznik zastosować przy wejściu prądu do zasilacza?

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Te trafo i mostek może być - są w sam raz, a po 100nF można dorzucić, nie zaszkodzi.
    Kolek
    Poziom 25  
    1. Osobiscie ja bym dal bezpiecznik 500mA po stronie 220V.
    2. Antena musi miec jakis stroik w poblizu cewki na dole albo nieraz sie stroi dlugoscia promiennika. Sa jeszcze anteny gdzie impedancje jej ustawia sie odchyleniem przeciwwag albo jednej przeciwwagi ale to w antenach stacjonarnych lub tzw. balkonowych. Ja w mojej "magnesowce" mialem u dolu przy cewce zacisk podobny do tego w wiertarkach i moglem wyciagac lub chowac promiennik w zakresie kilku centymetrow, ale anten jest na rynku duzo, pewnie sposobow strojenia i ukrycia obwodow strojenia tez. Ale jak podasz model i producenta to moze bede wiedzial. Ale napewno obcinanie anteny odpada.
    Tomek11r
    Poziom 22  
    Pamiętaj jeszcze ochłodzeniu stabilizatora lub tranzystora, zależy na co się zdecydujesz. Jakiś kawał aluminium bardzo by się przydał. Polecam tanie coolery do procesorów, można kupić tanio używane na giełdzie. Takie od pentium II i celeronów są super.
    dezert
    Poziom 11  
    Jesli bedziesz miał zakłucenia zastosuj jeszcze kondesator 4.700uF/25V. A zasilacz 2A morze byc za słaby poniewaz Alan 48+ jest podswietlany. A maksymalna moc dochodzi do 6W.
    lechoo
    Poziom 39  
    Jakieś 10 lat temu jak jeszcze bawiłem się w CB radio to miałem takie radyjko (Alan 48+) i pobierany przez nie prąd podczas nadawania nie przekraczał 1,5A. Jedynie gdy antena nie była dopasowana (np. po zmianie "czterdziestki" na którąś skrajną) pobór prądu dochodził do 2A. Tak więc zasilacz na popularnej kostce LM350 (3A) w standardowej aplikacji wystarczy z powodzeniem.

Natomiast wszystkich zainteresowanych przeróbką starego niepotrzebnego zasilacza od PC na zasilacz do CB (i nie tylko - 15A to sporo) odsyłam na tą stronę:
    http://www.qrp4u.de/docs/en/powersupply