Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Poprawne ustawienie (kalibracja) g這wic magnetofonowych

dj master 23 Cze 2006 23:43 9776 21
  • #1 23 Cze 2006 23:43
    dj master
    Poziom 21  

Witajcie na kolejnym poscie , ktory pomoze mi i wielu innym uzytkownikom w poprawnym ustawieniu g這wicy magnetofonowej (zar闚no w magnetofonach szpulowych, jak i w stacjonarnych "kaseciakach" ).

Ja g堯wnie bede odnosi si do ustawie g這wic w magnetofonach szpulowych - lecz prosze rowniez o odniesienie sie do "kaseciak闚"

Pytanie moje :

Jak dobrze ustawi g這wice magnetofonow za pomoc domowych 鈔odk闚 ?

Jakie techniki stosowac?

Jakie zasady obowi您uj?

Jak regulowac? ( 3 srobki w glowicy od szpulaka , 2 srobki od kaseciaka)

PS: w zasadzie chodzi mi o produkty krajowe .

Pozdrawiam , i dzi瘯uje za pomoc.

0 21
  • #2 24 Cze 2006 00:07
    dybas
    Poziom 37  

Witam. Magnetofonami szpulowymi nie bawi貫m si, mog s逝篡
    praktyczn porad, jak ustawi g這wic w "kaseciaku". Nie dysponuj帷
    wyposa瞠niem zalecanym przez instrukcj serwisow nale篡 zaopatrzy
    si w lusterko dentystyczne lub ostatecznie ma陰 lup. Raczej niezb璠na
    jest kaseta serwisowa z nagranymi sygna豉mi testowymi.
    Procedur ustawiania rozpoczynam od ustawienia prowadnic (tu przydatne
    jest lusterko), tak, aby uzyska r闚ny odst瘼 od kraw璠zi ta鄉y.
    Nast瘼nie ustawiam skos g這wicy reguluj帷 "na s逝ch", u篡waj帷 sygna逝
    testowego 12,5 kHz. Metoda jest amatorska, lecz w warunkach domowych
    zupe軟ie wystarczaj帷a. 砰cz powodzenia w naprawach.

0
  • #3 24 Cze 2006 11:14
    dj master
    Poziom 21  

Czyli bez kaset sie nie obejdzie w "kaseciakach" .

A moze ma kto zapis z tej tasmy? ( w formacie cyfrowym ? mp3, wav, ogg?)

Jesli chodzi o magnetofony szpulowe , to ta鄉 testowych ja bynajmniej nie widzia貫m.

0
  • #4 24 Cze 2006 11:23
    janusz27
    Poziom 30  

Bez kasety serwisowej obejdzie sie tylko trzeba dorwac kogos kto ma pozadny magnetofon i na nim nagrac jakiesz utwory gdzie przewazaja wysokie i srednie i co wazne odpowiednim poziomem to nagrac oraz w mono. Nastepnie przynosisz ta kasete do siebie i wedle niej ustawiasz tak zeby bylo jak najlepiej i rowno odtwazalo. Wazne zeby ustawiac kasete na sluchawkach a nie ze wzmakiem Ja tak ustawialem swoja szuflade po czym zanioslem ja do znajomego do serwisu zeby to lepiej ustawic ijak sie okazalo glowice bardzo dobrze ustawilem, tylko tylko nieco zaduze napiecie wyjsciowe ustawilem.

1
  • #5 24 Cze 2006 11:27
    marian1981.02
    Spec od sprz皻u Unitra

Kasety testowe widzialem ostatnio na allegro!Jesli jednak jej nie posiadasz to musisz ustawic na "sluch" na dobrze nagranej pewnej tasmie(kasecie)!

0
  • #6 24 Cze 2006 11:51
    dj master
    Poziom 21  

Nak -tasiemke testow na allegro tez widzialem kilka razy , lecz jesli chodzi o magnetofony szpulowe?

0
  • #7 24 Cze 2006 12:10
    marian1981.02
    Spec od sprz皻u Unitra

Jedynie pozostaje ustawienie na sluch bo nie wiem czy sie oplaca kupowac tasme testowa do ustawienia glowicy w jednym magnetofonie?Ja ten problemy przerabialem 10 lat temu kiedy to tez chcialem miec fachowo wyregulowana glowice i oddalem magnetofon do serwisu lecz tak to spier...ze szkoda pisac.Teraz magnetofon to juz przezytek nie ma jak CD!

0
  • #8 24 Cze 2006 12:35
    dj master
    Poziom 21  

ja osobi軼ie "CD" nie uzywam .

Wole w陰czy sobie MDS 2412 (Aria) i zakr璚i tasm Italo Disco .

Jako嗆 jest wysmienita - jesli dobre nagranie .
    Niski bas, duzoo wysokich ton闚.

Z kaseciak闚 (szczeguLnie ZRK (8010,8011,8047, SzuFlady ,itp /MSH101 nie s造sza貫m) to nie ciekawe dzwi瘯i sie wydobywaj.

Duzo szumu - duzo zniekszta貫ce ..

Og鏊nie m闚i帷 szpulak o szpulak (Koncerta, ani Opusa nie s造sza貫m,lecz moge sie domy郵ec ...)

Dodano po 1 [minuty]:

M鏬豚y kto "zkonwertowa" tasme testow na format cyfrowy (mp3,wav,ogg?)

By豚ym ogromnie wdzi璚zny

Dodano po 4 [minuty]:

A pr鏏owa kto regulowac g這wice za pomoc zwyk貫go komputera?

Programem "oscyloskop" ?

1
  • #9 24 Cze 2006 12:46
    marian1981.02
    Spec od sprz皻u Unitra

Pamietaj o jednym jak bedziesz mial sama tasme to ona Ci nic nie da oprocz tego trzeba miec tez czestotliwosciomierz!

0
  • #10 24 Cze 2006 12:52
    dj master
    Poziom 21  

hm ... lecz posiadaj帷 kasete testowa mozna regulowac "na ods逝ch" ...

cz瘰totliwo軼 mozna zmierzy za pomoc standatowej karty muzycznej ?

Podejrzewam ze tak

0
  • #11 24 Cze 2006 13:13
    marian1981.02
    Spec od sprz皻u Unitra

Mozna na sluch ale jak juz robic to robi porzadnie.Mozna tez wykorzystac wskazniki poziomu sygnalu od magnetofonu pod warunkiem ze nie sa rozregulowane!

0
  • #12 24 Cze 2006 13:26
    dybas
    Poziom 37  

Oczywiscie, 瞠 wyregulowanie magnetofonu to podstawa. Ale tu ko這 si
    zamyka, poniewa trzeba ustawi pr璠ko嗆 przesuwu ta鄉y, poziom
    sygna逝, poziom Dolby, charakterystyk przenoszenia, wska幡iki.
    Przy pomocy "dobrze nagranej kasety" rzecz nieosi庵alna.

0
  • #13 24 Cze 2006 15:10
    djlj24
    Spec od car audio

Fajne pokr皻e趾o jest w magnetofonach Nakamichi. Do ka盥ej kasety mo瞠sz sobie z p造ty czo這wej ustawi k徠 g這wicy (Azimut). MP3 przy dobrze nagranej kasecie si k豉dzie ze wstydu pod 堯磬o.
    Najdok豉dniejsze ustawienie g這wicy robi si za pomoc miernika fazy - czyli tak jak to metoda krzywych Lissajus.

0
  • #14 24 Cze 2006 15:20
    Wojtek44
    Poziom 27  

Witam.
    Zrobienie "obrazu" kasety pomiarowej i zapisanie jako np. MP3 nic nie da.
    Problem jest w tym ,瞠 zawarto嗆 tej kasety trzeba na kaset nagra ze 軼i郵e okre郵on pr璠ko軼i i nier闚nomierno軼i pr璠ko軼i ,okre郵onym poziomem z odpowiedni wysoko軼i i skosem g這wicy.W tym jest ca造 problem.
    Dzwi瘯i mo積a sobie ustawi na generatorze.
    Nawet skopiowanie kasety pomiarowej mija si z celem.
    Wojtek

1
  • #15 24 Cze 2006 15:30
    dj master
    Poziom 21  

hm.. no to nie jest ciekawie .

W magnetofonach szpulowych polskiej produkcji nie ma dolby , wi璚 ustawienie jest z pewno軼i 豉twiejsze.

Ja g堯wnie opieram sie na magnetofonach szpulowych , bo magnetofony kasetowe graj naprawde kiepsko (mowa polskich ,wykluczajac MSH-101 i M601 , ktorych nie s造sza貫m)

1
  • #16 24 Cze 2006 20:06
    djlj24
    Spec od car audio

Na poprawnie zestrojonym magnetofonie nagraj r騜ne cz瘰totliwo軼i w obu kana豉ch tak samo - potem z wyj軼ia badanego magnetofonu daj na wej軼ia oscyloskopu pracuj帷ego w trybie XY i dostrajaj a otrzymasz ko這. Niestety wymaga to magnetofonu stereo i na dodatek z dobr elektronik co nie wnosi du篡ch zniekszta販e fazowych. Problem jest jeszcze tego typu (w kasetowcach g堯wnie nie wiem jak w szpulowych bo nie mam takiego pomiaja ZRK140 gdzie w szrocie :D ), 瞠 g這wice zu篡waj si nier闚nomiernie i przez to z jednego kana逝 sygna jest odrobin s豉bszy i ca陰 metod to psuje.

0
  • #17 24 Cze 2006 22:27
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Moje domowe metody s nast瘼uj帷e:

mam ( gdzie :) ) kasete z nagranymi dwoma sygna豉mi 1khz oraz 5khz (nagrywa貫m na n闚ce sztuce magnetofonie AZ-7 firmy technics)

do ustawiania skosu g這wicy wystarczy wska幡ik wysterowania w magnetofonie, ustawiam na najwy窺zy poziom sygna逝 (najpierw przy 1khz a potem przy 5khz), mo積a te u篡 woltomierza pod陰czonego na wyj軼ie ale jest k這pot z miernikami poprawnie mierz帷ymi napi璚ia o takiej cz瘰totliwo軼i.

Ustawienie pr康kosci obrootowej wymaga niestety cz瘰to軼iomierza, spokojnie wystarczy taki z multimetru. Wl帷zasz kasete z sygna貫m np. 1khz i ustawiasz tak zeby na wyj軼iu z magnetofonu czestotliwosc by豉 jak najbardziej zbli穎na do 1khz.

W obu przypadkach warunek jest jeden, musisz mie dobrze nagran ta鄉e i zna dok豉dn warto嗆 cz瘰totliwosci zapisnanej na ta鄉ie.

My郵e ze nagrywanie na zwyk貫 ta鄉y cz瘰totliwo軼i powy瞠j 5khz nie ma sensu gdy one do軼 kiepski przenosz wysokie cz瘰totliwosci.

0
  • #18 25 Cze 2006 10:54
    dj master
    Poziom 21  

oK .

Artur k. - czy twoje domowe sposoby odnosz sie do magnetofon闚 szpuLowych , czy kaseciak闚?

Bo w zasadzie to samo mozna zostosowac w oby dwu przypadkach ?

0
  • #19 25 Cze 2006 11:21
    djlj24
    Spec od car audio

Kiedy w Praktycznym Elektroniku by opis dotycz帷y przyrz康u do ustawiania g這wic za pomoca miernika zgodno軼i faz. My郵, 瞠 ten artyku powinien du穎 pom鏂 (nie mam jak w tej chwili zrobi skana by to chyba numer 5 z 1994 roku albo co w okolicach - nawet mia貫m zam闚ion p造tk). Nigdy nie bawi貫m si w napraw szpulowca ale my郵, 瞠 og鏊ne zasady s podobne - tylko pozostaje problem 4 軼ie瞠k.

0
  • #20 25 Cze 2006 11:28
    adamst1
    Poziom 18  

Dlaczego? Przecie kaseciak stereo to te cztery 軼ie磬i (inaczej u這穎ne, ale to nie ma znaczenia). Szpulowiec cztero軼ie磬owy tzn. dwie 軼ie磬i w jedn stron i dwie w drug - Albo jako para stereo albo niezale積ie w mono. W kaseciaku natomiast jest sta豉 konfiguracja stereo.

0
  • Pomocny post
    #21 25 Cze 2006 12:02
    marian1981.02
    Spec od sprz皻u Unitra

Zasady regulacji w szpulowcu sa podobne do kaseciaka z ta roznica ze w szpulowcu nie ustawia sie predkosci obrotowej bo zalezy ona od czestotliwosci sieci 230V!

0
  • Pomocny post
    #22 25 Cze 2006 16:08
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Moje sposoby odnosz sie do kaseciaka jednak nie widze przeszkody 瞠by zastosowac je dla szpulowca, jest tylko jeden problem: sk康 wzi捷 dobrze nagran ta鄉e do takiego magnetofonu.

Wydaje mi sie 瘸 jakby mia ( mo瞠 kto z Twoich znajomych) 100% sprawnego szpulowca to spokojnie mo積a taka tasme nagra, wiadomo nie b璠zie to "fabryka" ale zawsze co.

Tak jak napisa Marian w szpulowcach nie ustawia sie pr璠kosci obrotowej, poniewa s tam silniki zasialne pezposrednio z sieci, zreszt cz瘰to taki silnik ma "podw鎩na" funkcje:

1 - to co normalny silnik robi, czyli kr璚i sie i nap璠za ta鄉e

2 - s逝篡 za transformator i dostarcza napi耩 zasilaj帷ych dla elektroniki magnetofonu.

Z racji na to ze sa zasilane z sieci kt鏎a jest jaka jest (niestabilna pod wzgl璠em U jak i f ) to dlatego masz tam takie du瞠 ko這 zamachowe, kt鏎e w pewien spos鏏 stabilizuje nier闚nomierno軼i pr璠kosci obrotowej.

Pozdrawiam

0