Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z miernikiem CHY 24 LCR

24 Cze 2006 09:47 2366 4
  • Poziom 15  
    Witam.
    Mam problem z multimetrem CHY 24C LCR, czyli mostkiem RLC.
    Na skutek nie rozładowania kondensatora przed pomiarem uszkodzeniu uległy niektóre zakresy: pojemność 200µ, 2000µ, 20m, rezystancja: 20M,200M, 2000M, indukcyjność: 2m, 200m, 2, 20.
    Inne funkcje działają. Uszkodził się na pewno jakiś wspólny element dla tych zakresów, tylko jaki?
    Czy ktoś posiada schemat tego miernika?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 15  
    Udało mi się naprawić, powodem był uszkodzony (zwarty B-E) tranzystor Q53 2SC2500. Pomiar pojemności oraz indukcyjności dział poprawnie na wszystkich zakresach.

Schematu w necie nie znalazłem.

Pozostaje jedynie usterka - na pomiarze rezystancji, zakres 200M po zwarciu konektorów pokazuje 1,0MΩ, a zakres 2000M po zwarciu konektorów pokazuje 10MΩ.
    Na razie ten problem odpuszczam, bez schematu ciężko mi to namierzyć.

Z braku 2SC2500 pod ręką wstawiłem 2SC2236. Jak zamontuję właściwy tranzystor to zobaczę czy coś pomogło.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 10  
    elelolo napisał:
    Pozostaje jedynie usterka - na pomiarze rezystancji, zakres 200M po zwarciu konektorów pokazuje 1,0MΩ, a zakres 2000M po zwarciu konektorów pokazuje 10MΩ.
    Na razie ten problem odpuszczam, bez schematu ciężko mi to namierzyć.

Mam dostęp do ww. mostka I ten też pokazuje tak samo, a nie był uszkodzony.
    Więc objaw prawidłowy. Poza tym tolerancja błędu w tych zakresach to 5%.
  • Poziom 15  
    Kurcze, ale kotleta odgrzałeś. 9 lat temu to było, nawet nie pamiętam w jakich okolicznościach się pozbyłem tego mostka. :)