Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator Ni-Mh bez efektu pamięci?

ZlyPies 24 Cze 2006 15:28 28884 24
  • #1 24 Cze 2006 15:28
    ZlyPies
    Poziom 9  

Zamierzam kupić kilka akumulatorków na allegro.
    Znalazłem taką aukcje:
    http://allegro.pl/item109601138_nowosc_akumulator_aa_r6_2950_mah_mega_pojemn.html

pyt1// Czy to możliwe że te aku Ni-Mh nie mają efektu pamięci czy to tylko chwyt reklamowy?

pyt2// Czy akumulatorki firmy EYEPOWER wyróżniają się dobrą jakością, jakie firmy są jeszcze godne polecenia?

• #2 24 Cze 2006 15:32
    p4v3u
    Poziom 27  

2. forever, ja uzywam, sa calkiem pozadne

• #3 24 Cze 2006 16:48
    -RoMan-
    Poziom 42  

Akumulatory NiMH mają efekt pamięciowy. Mniejszy niż NiCd ale jednak nadal występuje i zdecydowanie nie należy go pomijać. Nadal obowiązuje zasada rozładowywania przed ładowaniem.

• #4 24 Cze 2006 20:02
    ZlyPies
    Poziom 9  

-RoMan- napisał:
    Akumulatory NiMH mają efekt pamięciowy. Mniejszy niż NiCd ale jednak nadal występuje i zdecydowanie nie należy go pomijać. Nadal obowiązuje zasada rozładowywania przed ładowaniem.

i z tąd moje zdziwienie w tytule
    Cytat:
    ???!!!

czyil sprzedawca poprostu próbuje naciągnąć, bo napisał że nie ma efektu pamięci i dlatego to żuciło mi się w oczy bo byłem nauczony że ten typ bateri ma ów efekt.

To teraz czy firma EYEPOWER to światowa marka? (podejrzewam że nie)

• #5 24 Cze 2006 20:44
    ajni
    Poziom 20  

Ja kupiłem niedawno aku AAA 850mAh firmy GP i z tyłu opakowania tez pisze że nie maja efektu pamięciowego i trochu mnie to zmieszało bo dopiero Li-Io go nie mają. Czy poważny producent tak nabija ludzi czy o co chodzi??

• #6 25 Cze 2006 11:57
    ZlyPies
    Poziom 9  

Ponoć nawet Li-ion mają efekt pamięci, tylko że jest on tak znikomy że można uznać że go nie ma. Nawet producenci bateri Litowo jonowych zalecają przynajmniej raz sformatować akumulatorek.

W takim razie jakie firmy polecacie?
    Moje propozycje:
    Philips - chyba każdy zna tę markę i świetną jakość
    ENERGIZER - znana firma ale czy dobra?
    SANYO - telefizory tak, ale baterie?
    PENTAGRAM- coolerki do kompów świetne, a baterie?
    VARTA - ?
    MPOWER - ?
    TechnoLine- ?
    MAXXCELL- ?
    FOREVER - ?
    PROFiTEXX - ?
    EYEPOWER - czyli wychodzi że syf.
    GP - podobnie jak eyepower
    Jeśli ktoś miał doświadczenie z bateriami w/w firmami to proszę napisać swoje odczucia, można wymienić jakieś inne firmy

• #7 25 Cze 2006 13:31
    ajni
    Poziom 20  

Ja sie jeszcze na dłuższą mete nie zajmowałem aku ale, koleżanka ma 2 aku DURACELL do dismana (nie wiem jaka pojemność) ładuje najprostrzą ładowarką bez żadnych funkcji typu wyłączanie czy dobieranie prądu ładowania ma je ponad półtora roku ostro używane i dalej trzymają. Discamn chodzi na nich około 6 godzin to nie jest źle. Szwagier ma aku GP chyba 1200mAh do myszki i klawiatury w kompie ładowarka też GP z funkcą wyłączania, podładowywania i rozładowywania aku, ma około roku i jak narazie działają tak samo jak by były zakupione wczoraj.

• #8 25 Cze 2006 13:54
    -RoMan-
    Poziom 42  

ZlyPies napisał:
    Nawet producenci bateri Litowo jonowych zalecają przynajmniej raz sformatować akumulatorek.

Sformatować to możesz dysk twardy. Akumulatory się formuje.

• #9 25 Cze 2006 16:32
    ZlyPies
    Poziom 9  

-RoMan- napisał:
    ZlyPies napisał:
    Nawet producenci bateri Litowo jonowych zalecają przynajmniej raz sformatować akumulatorek.

Formować to możesz zamek z piasku. Jeśli chodzi o akumulatorki to częściej używa się słowa format (czy to takie ważne?)

Pisać co sądzicie o w/w aku i nie wprowadzać off topicu, dziękuje za uwage i czekam na kolejne opinie.

• #11 25 Cze 2006 22:13
    ZlyPies
    Poziom 9  

czy zwykła ładowarka do bateri Ni-HN będzie odpowiednia?
    I czy to nie będzie przesada, bo mają być do aparatu cyfrowego

• #12 25 Cze 2006 23:21
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ni-HN - nie rozumiem :|

żadna przesada, sam mam 4x NiMH R6 Sanyo 2100mAh w swojej Minolcie,
    ładowarka-kombajn R3/R6/R14/R20/6F22 z ΔV i funkcją rozładowania

• #13 25 Cze 2006 23:31
    -RoMan-
    Poziom 42  

ZlyPies napisał:
    -RoMan- napisał:
    ZlyPies napisał:

Formować to możesz zamek z piasku.

Chyba coś Ci się... pomieszało.

ZlyPies napisał:
    Jeśli chodzi o akumulatorki to częściej używa się słowa format

Mylisz się. http://wwwnt.if.pwr.wroc.pl/kwazar/jaktopracuje/135502/link1.htm
    Używanie w kontekście akumulatorów pojęcia 'formatowanie' jest takim samym potworkiem jak używanie 'bynajmniej' zamiast 'przynajmniej'.

ZlyPies napisał:
    (czy to takie ważne?)

Jest to bardzo ważne. I dopóki jestem moderatorem tego działu nie dopuszczę do rozpowszechniania tutaj tego potworka.

ZlyPies napisał:
    Pisać co sądzicie o w/w aku i nie wprowadzać off topicu, dziękuje za uwage i czekam na kolejne opinie.

I na dokładkę bardzo mocno się zapominasz...

• #14 26 Cze 2006 08:12
    ZlyPies
    Poziom 9  

Ni-HN
    Ja narazie będe leciał na hahnel (?!) ale mam nadzieje że będzie odpowiednia do tych baterii?
    parametry 2x(1,4V | 150mA)

• #15 02 Lis 2006 02:19
    matisan
    Poziom 11  

witam
    temat tych akku jest bardzo zawily. przymierzam sie wlasnie do zakupu. mysle pomiedzy forever a eyepower..
    nie wiem sam. uzywalem forevera i byly ok. eyepower kusi lepsza cena i niby wieksza pojemnoscia..
    lipa
    pzdr

• #16 02 Lis 2006 11:25
    -RoMan-
    Poziom 42  

Od tego typu problemów masz dział "Co kupić i gdzie kupić?"

• #17 17 Gru 2006 10:36
    mike_kilo
    Poziom 10  

Dopisze się - może się komuś przyda.
    Od ponad półtora roku korzystam z akumulatorków AA Forever 2500 mAh i mogę je polecić. Ładuje je prostą procesorówką z Allegro MW8169 (za 25 zł). Same akumulatorki przy dość intensywnej eksploatacji sprawują się dobrze i sądząc po czasie ładowania mają w przybliżeniu taką pojemność jak podano. Co ciekawe ostatnio ich cena wzrosła i jest wyższa od nominalnie pojemniejszych innych marek, myślę że to jakiś wyznacznik. Kolega ma od kilku lat tej marki AAA bodajże 850 mAh i nadal dobrze też się sprawują.
    Dla porównania kupiłem tanie AAA MaxCell 1500 mAh i mają one orientacyjnie sądząc po czasie ładowania ok. 1000. To samo dotyczy AAA1600 Star Power - te kolega mierzył jakąś rozbudowaną w funkcje ładowarką i wychodziło też ok. 1000. Z innymi tanimi zapewne jest podobnie. Ogólnie one działają i za swoją cenę są OK, ale miejcie świadomość że ich pojemność nominalna jest zawyżona i to mocno.

• #18 29 Lip 2007 15:02
    kruszyt
    Poziom 2  

Witam,
    Słyszałem, że są akumulatorki Ni-Mh o wyższym niż zwykle napięciu końcowym ładowania. Mam aparacik Fuji A600 - chodzi super na bateriach. Po założeniu akumulatorków Ni-Mh (pewniaków) - po zrobieniu paru fotek zgłasza słabe zasilanie i wyłącza się. Te same, rzekomo słabe akumulatorki poddane rozładowaniu w aparacie długo, długo się rozładowują... Wynika z tego, że aparat kontroluje napięcie na zaciskach akumulatorów i dyskwalifikuje je przy napięciu 1,2V !
    Co robić?

• #19 09 Wrz 2007 15:34
    RSP
    Poziom 27  

To się nazywa „chwyt marketingowy” rzeczywiście akumulatory NI-MH nie mają efektu pamięciowego za to mają efekt leniwej baterii , w rzeczywistości dla nas użytkowników jest to bez znaczenia. Niestety efekt leniwej baterii dotyczy również Li-Ion . Co do zamiany baterii ( powinienem napisać ogniw pierwotnych ) na akumulatory to należy obejrzeć czy producent zezwala na taką wymianę , niektóre urządzenia domagają się wymiany gdy napięcie na ogniwo spadnie do 1,1V pod obciążeniem.

• #20 14 Paź 2007 22:02
    reter
    Poziom 2  

Zwykłe baterie lepiej trzymają napięcie więc dłużej mogą poleżeć.
    A aku gorzej trzymają napięcie, wiec krócej maja w sobie energie.

I tu sie zawiodłem na Aku 4 szt AA 2650 mAh DURACELL były ładowane i rozładowywane ładowarką procesorowa z prądem podtrzymującym.

Naładowane aku na ok 100%. Zrobiono 20 zdjęć większość z fleszem i cyfrak canon a720 zdycha wkładam następna parę i to samo:(((((
    Aku maja 3 dni od kupienia!!

Albo cyfrak ma zwarcie albo ...

Chyba wracam do mniejszych:)
    Co wybrać co do marki :

-GP
    -warta
    -sanyo
    -panasoniki
    -lub coś innego???

Głownie 3 wyznaczniki:
    utrzymanie napięcia,
    pojemność nie za mała nie za duża,
    i rozsądna cena choć jeśli warte swej ceny to też mogą być.

• #21 17 Sty 2008 15:57
    DivX
    Poziom 12  

reter napisał:
    Zwykłe baterie lepiej trzymają napięcie więc dłużej mogą poleżeć.
    A aku gorzej trzymają napięcie, wiec krócej maja w sobie energie.

I tu sie zawiodłem na Aku 4 szt AA 2650 mAh DURACELL były ładowane i rozładowywane ładowarką procesorowa z prądem podtrzymującym.

Naładowane aku na ok 100%. Zrobiono 20 zdjęć większość z fleszem i cyfrak canon a720 zdycha wkładam następna parę i to samo:(((((
    Aku maja 3 dni od kupienia!!

Albo cyfrak ma zwarcie albo ...

Chyba wracam do mniejszych:)
    Co wybrać co do marki :

-GP
    -warta
    -sanyo
    -panasoniki
    -lub coś innego???

Głownie 3 wyznaczniki:
    utrzymanie napięcia,
    pojemność nie za mała nie za duża,
    i rozsądna cena choć jeśli warte swej ceny to też mogą być.

Jeżeli chodzi o nowe akumulatorki, to:

1. Pełną pojemność osiągają po 3-5 cyklach ładowania i rozładowania. Nowe Ergizery AA 2500mAh osiągnęły podczas testu po pierwszym ładowaniu od 1400 do 1600 mAh!!! Jest to całkowicie normalne.

2. Napisy na akumulatorach maja sie dosc swobodnie do realiów. Podczas testów spotkałem tylko ok 10 % akumulatorów które miały określona przez producenta na opakowaniu pojemność (czyli +-5) Reszta dużo poniżej. Największą bajką są akumulatory na Allegro o pojemności powyżej 3000 mAh! W testach mają ok 1400-1800 mAh. W tej chwili największymi produkowanymi akumulatorami są 2700 mAh i mało które maja rzeczywiscie taka pojemnośc. Max. ok 2600 mAh +-2%.

3. Firmy Forever i Eyepower produkują bardzo słabe akumulatory 9ogniwa niewiadomych i nieznanych mi producentów). Prawie zawsze trafia sie jakaś sztuka która bardzo mocno odbiega od normy ( norma tutaj to różnica ok 20% od deklarowanej pojemności) przez co ten jeden słaby akumulator definiuje pojemność całego zestawu.

4. Większość markowych firm używa ogniw firmy SANYO - można to rozpoznać po napisie -HR- na elektrodzie ujemnej. Poza tym znany jeszcze producent to PRC. Nie mam pojęcia jak oznaczane są akumulatory produkowane z wykorzystaniem ich ogniw. Zdarza się, ze można kupić Energizery bez HR. Są to podróbki! Nie polecam. Tak samo z innymi producentami.

5. Baterie mają różną pojemność w zależności od typu rozładowania: jak duży prąd, jak długo trwa, czy impulsowo, ile są składowane bez używania. Wacha sie to mniej więcej +-25% od rzeczywistej wartości pojemnosci

6. Akumulatory Ni-MH mają tak zwane duże samo rozładowanie. Niektóre po 2 tygodniach leżenia sa kompletnie puste = uszkodzenie akumulatora (dla akumulatora Ni-MH rozładowanie poniżej 0.9 V to już uszkodzenie. rozładowanie do 0 to śmierć!).

7. Kupować polecam akumulatory o mniejszej pojemności i małym współczynniku samo rozładowania: SANYO Eneloop (producent ogniw również do akumulatorów innych producentów), Panasonic Infinium, VARTA Ready2use, GP Recyko.

Jeżeli jeszcze jakieś pytania do proszę tutaj lub na prywatną wiadomość

• #22 18 Sty 2008 15:01
    zdzichu.dunaj
    Poziom 13  

To niemożliwe gdyby to było akie proste :(.

• #23 18 Sty 2008 15:31
    DivX
    Poziom 12  

Możesz sprecyzować co jest takie proste? Bo nie za bardzo rozumiem Twoją wypowiedź.

• #24 23 Sty 2008 17:48
    reter
    Poziom 2  

DivX:
    Problem nie był w tym, problem sprawiała ładowarka 8168.
    Zmieniłem na bc700 i ta z nich wyciągnęła o wiele więcej niż jest napisane.

Jak napisze jakie wartości pojemności powyciągały aku to mi nikt nie uwierzy. Choć tak dla wiadomości średnio osiągały po 3Ah.

Może później dorzucę jakieś foto albo film jak ktoś nie wierzy!
    Jeśli biedzie zainteresowanie?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME