Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt Przetwornicy od podstaw 12V-> +-70VDC 1000W

gregor10 23 Sty 2011 12:34 303294 1268
    gregor10
    Poziom 27  
    Nie pociesze was ,schematu nie ma niestety :/
    Stron dużo , ale niestety trzeba przeczytać , przynajmniej od polowy ,
    W skrócie bo nie mam za dużo czasu ostatnio :/
    przetwornica irka + dołozone drivery na BC do kazdego IRF-a (ta środkowa płytka która wyglada jak pająk ;]

Trafo ma 2x3zwoje na pierwotnym na wtórnym policzone z przekladni tak aby wyszło 2x70V przy zasilaniu 13,5V , jednak okazalo sie ze napiecie przysiada troche i dowinąłem na 2x100V przy 13,5V i dołozylem stabilizacje, a raczej ogranicznik napiecia jaki - trzeba czytać caly temat gdzieś jest nawet schemat tego ogranicznika.
    Na takim setupie udalo mi sie uzyskać to co chciałem , czyli praca przetwornicy nawet przy 12V i uzyskanie przy holtonie av 400 pelna moc a nawet więcej - 600W rms na wyjściu , co najśmieszniejsze przetwornica grzeje sie najwięcej przy graniu na 100W ( duze straty spowodowane cykliczna praca przetwornicy - tj kontroli stabilizacji napiecia) przy pelnej mocy grzeje sie mało.
    Sprawności nie mierzyłem bo nie mam za bardzo czym , ale mysle ze przy pełnej mocy jest w granicach 80% -85% sadząc po stratach ciepła.

Ps. A tak w ogóle to nie używam jej wcale :/ , troche mi szkoda ze tyle pracy i się marnuje na polce sprzęt...

[Przypominam, że na forum stosujemy polską czcionkę oraz przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić post. Regulamin, punkt 15. Mariusz Ch.]
  • Fabryka prądu
    Mateuszq1234
    Poziom 10  
    Witam
    Mam problem z buforem tranzystora mosfet Irf3205 z tego schematu sterownik działa poprawnie ale jest problem z tymi tranzystorami BC337 i BC327 bo mi po prostu zwarcie robi i pali te tranzystory i nie wiem jaki inny dać bufor lub inaczej zamontować. Patrzyłem w notach katalogowych poprawność nóżek jest ok, żadnych zwarć nie ma na płytce.
    P.S.Na tym schemacie jest odwrotnie nazwy tranzystorów do ich symboli. Pozdrawiam
  • Fabryka prądu
    ukixx
    Poziom 20  
    pierwsza rzecz jaką zrób to wylutuj rezystory 22Ω łączące bufory z TL494 i wtedy włącz układ, jeżeli dalej pali tranzystory to pewnie masz zamienione npn z pnp lub zamienione wyprowadzenia

jeżeli po włączeniu tranzystory ocaleją to zwiększ rezystor 22Ω na 220Ω lub większy bo możliwe, że uszkadzasz tranzystory zbyt dużym prądem bazy

poczytałem trochę temat (bo jest interesujący i przydałoby się w końcu pomysły przelać na rzeczywistość) i mam wielkie zastrzeżenie do tej wypowiedzi z pierwszej strony:

-RoMan- napisał:

Przykro mi - sama zasada dziełania TL494 wyklucza wyłączanie tranzystorów kluczujących po osiągnięciu zakładanego prądu _chwilowego_. Wzmacniacze błędu wpływają na moment _startu_ a nie _stopu_.

jest to kompletna bzdura, na moment startu w TL494 wpływają wejścia DTC (4) i Feedback (3) a wzmacniacze błędu (komparatory) mają to do siebie, że możliwe jest wyłączenie tranzystorów wyjściowych w dowolnej chwili i wcale nie musi to być moment opadania piły na Ct, może to być równie dobrze środek lub początek (w pdfie nie ma przebiegów przy sterowaniu z komparatorów)
    Qwet
    Poziom 33  
    Pan -RoMan- to jest akurat bardzo mądry człowiek, więc dwa razy się zastanów zanim zarzucisz mu wprowadzanie w błąd. Akurat w tym przypadku ma świętą rację - otwarty klucz zamyka się tylko w momencie opadania piły i nie da się go zamknąć wcześniej. Otwórz notę katalogową i obejrzyj schemat struktury wewnętrznej. Zobaczysz, że komparatory sterują właśnie napięciem na wejściu feedback. W PDF'ie nie ma sterowania z komparatorów, bo jest ono takie samo jak z wejścia feedback.
    zybibrave
    Poziom 11  
    Na schemacie, który podałeś jest błąd. BC327 to tranzystor PNP a wg schematu NPN podobnie BC337 to tranzystor NPN a nie PNP. Więc należy je zamienić miejscami. Po prostu są odwrotnie opisane.
    ukixx
    Poziom 20  
    Qwet, wiem że Pan -RoMan- to bardzo mądry człowiek i z pewnością o wiele mądrzejszy ode mnie, ale co do TL494 to żeby nie napisać głupot analizowałem schemat kilka razy.

W pdf'ie jest taka pozycja: "Input threshold voltage (FEEDBACK) ----- Zero duty cycle ----- 4V (Typ) 4.5V (Max)" i zgodnie ze schematem jest taki element jak PWM Comparator łączący sygnał z Ct i Feedback, zależność jest taka, że jak na Ct będzie niższy potencjał jak na Feedback to na wyjściu zawsze tranzystory będą wyłączone.

Napięcie na Ct zmienia się od ok 0V do 5V, a w momencie podania na Feedback napięcia wyższego jak 5V (teoretycznie 4.5V) tranzystory wyjściowe zawsze się wyłączą.

Przed chwilą (żeby nie było że tylko gadam a nic nie robię, miałem zbudowanego pająka z KA7500) sprawdzałem na oscyloskopie co się dzieje w momencie podania na komparatory dodatniej różnicy napięć i dodatniego napięcia na Feedback i na szczęście zwracam połowę honoru dla Pana Romana, gdyż w praktyce okazało się, że wewnętrzne komparatory wejściowe są zablokowane na czas trwania impulsu wyjściowego (podanie dodatniej różnicy napięć na komparator wejściowy podczas trwania impulsu wyjściowego nie powoduje wzrostu potencjału na wejściu Feedback). Jednak podanie na wejście Feedback sygnału o wartości ponad 5V wyłącza natychmiast tranzystory wyjściowe (sygnał brałem z jednego z emiterów tranzystorów wyjściowych i początek impulsu był w tym samym miejscu, a koniec praktycznie natychmiast czyli po upływie ok 0.1µs).
    Mateuszq1234
    Poziom 10  
    witam
    uporałem się z tym problemem wina była po stronie rezystorów dałem o większej wartości (wielkie dzięki ukixx) bufor ożył w tym czasie nawinąłem rdzeń EDT44 2x4zwoje na pierwotnym i 2x25 na Wtórnym. Chociaż to moja pierwsza przetwornica odpaliła i działa. W spoczynku bez dławika pobiera 0,8A. A co do dławika mam rdzeń EDT39 i mam mieć 1mm szczeliny a tam są 3 kolumny i nie wiem jak zrobić dać szczelina na każdą kolumnę 1mm czy podzielić 1mm na te trzy kolumny. umieszczę kilka zdjęć z przebiegów i wzory płytek.
    wykres z bramki
    wykres z drenu
    nawet całkiem to wyszło mi
    a tu wzory płytek
    jolekmisia
    Poziom 12  
    A ja powrócę jeszcze na chwilę do tematu sterowników czy jest sens budować sterownik na dwóch tranzystorach skoro w tym wzmacniaczu driver na pojedynczym tranzystorze kluczuje trzy 50n06 poniżej fotka
    no i jeszcze jedna ciekawostka jak widać jedna kostka napędza dwa rdzenie o różnej wielkości , jeden napędzany jest przez 6 tranzystorów a drugi 4 50n06 .
    No i jeszcze jeden przypadek wzmacniacz o dość dużym rdzeniu 8x12x50 mm , swoją drogą jestem ciekaw ile ten rdzeń może przenieść mocy
    jeden tranzystor steruje czterema irfz34n a za wszystko odpowiedzialny jest on :
    czy to jest to samo co 2sa1266 ???