Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt Przetwornicy od podstaw 12V-> +-70VDC 1000W

gregor10 01 Lip 2006 16:42 303327 1268
  • Pomocny post
    Dar.El
    Poziom 41  
    :arrow: GrekBa
    Czy w tej firmie którą podałeś wcześniej można kupić taśmę miedzianą?

Na pewno ułatwiło by nawinięcie trafa mając do dyspozycji taśmę, ale ile kosztuje taka taśma ma znaczenie. Na wtórnym przy 800W wychodzi 12x0,5 więc jest to łatwe do zrealizowania.
    -----------------------------------------------
    Bocznik 5mΩ nie wyjdzie bo w porywach 32W ciepła może się na nim odłożyć.
    :arrow: Jrek2 czy pozwolisz że zastosuję rozwiązanie pomiaru prądu z "Przetwornica do CAR-AUDIO" z EDW 9/2004. Jeśli ty to wymyśliłeś to chylę czoła, układ uprości pomiar prądu i nie trzeba będzie nawijać dwóch przekładników. Problem jest bo na początku powstają szpilki 12V i trzeba będzie je w jakiś sposób wyciąć (układ opóźniający 0,5µs do 1µs).
  • Fabryka prądu
    irek2
    Poziom 40  
    wlasnie po to opublikwalem schemat z takim zabezpieczeniem pradwym zeby ludzie zobaczyli cos innego oprocz ciage wbijanych do glowy przekladnikow i bocznikow. Tak naprawde to pomiar pradu w kluczach nie jest wogule potrzebny! Jeszcze nie widzialem przetwornicy w zmaku car-audio ktory by takowy pomiar mial!
    Jakie szpilki?? Na drenach wystepuje czysty prostokat, koledzy tylko wbijaja do glowy jakies szpilki ladowania kondensatorow, chyba mieli koszmary nocne ;)
    Wykrywanie pradu i tak jest usrednione w ukladzie RC zeby nie reagowac na czesttliwosc kluczujaco tylko na czestotliwosc audio w rytm ktorej plynie prad.

Te wszystkie wasze rozwarzania przypominaja mi moje, kilka lat temu jak konstruowalem pierwsza przetworke do car-audio. Zaden ze wzmacniaczy ktore spzredalem nie ulegl uszkodzeniu. A sa skonstruowane wbrew "regulom" (stabilizacja bez dlawikow.
    Panowie dlawikowcy dlaczego nie widze dlawika w zasilaniu. Kazdy wzmak car-audio go posiada!!!???

Dlaczego 0,5A ma nie wystarczyc do przeladowania bramek dwoch mosfetow? Przetwornica z ELEKTORA jest na rdzeniu ETD49 100khz 600W i ma dwa zwoje na pierwotnym oraz stabilizacje.

Widzialem tylko raz wzmacniacz car-audio ktory nie byl wykonany na rdzeniu pierscieniowym. Jesli wszyscy stosuje pierscieniowe to chyba nie bez powodu. Na allegro pojawily sie gotowe trafa pierscieniowe do car audio.
    No ale jak chcecie mozecie wywazac otwarte dzwi tylko szkoda na to czasu.
  • Pomocny post
    Quarz
    Poziom 43  
    Witam,
    Dar.El napisał:
    :arrow: GrekBa
    Czy w tej firmie którą podałeś wcześniej można kupić taśmę miedzianą?

Na pewno ułatwiło by nawinięcie trafa mając do dyspozycji taśmę, ale ile kosztuje taka taśma ma znaczenie. Na wtórnym przy 800W wychodzi 12x0,5 więc jest to łatwe do zrealizowania.

wiem, bo przed chwilą sprawdziłem, czym powinni dysponować odnośnie taśm miedzianych,
    grubości: od 0.025 do 0.5 mm, o standardowych grubościach (można składać równolegle, kiedy jedna grubość nie pasuje);
    0.025, 0.035, 0.050, 0.127, 0.25. 0.50 mm,
    szerokości: 8.0, 10.0, 12.0, 15.0, 19.0, 25.0 mm.
    Taśmy mogą być gołe. lub izolowane na trzy typy izolowania; B, BM, S.
    B - Folia metalowa znajduje się na materiale izolacyjnym, szerokość występów w zależności od potrzeb (izolacja po jednej stronie i szersza od taśmy miedzianej).
    BM - Dwie, lub więcej taśm metalowych ułożonych równolegle na materiale izolacyjnym względem siebie (taśmy miedziane są obok siebie, nie na sobie).
    S - Przewody całkowicie izolowane. Druga warstwa materiału materiału izolacyjnego naniesiona jest na tyb B lub BM.

Pominąłem opisane przez TelZam proponowane zastowanie, wynikające z mego wrodzonego pismowstrętu :D
    Z posiadanych materiałów wynika, iż mogą odsprzedać (wiem, że sami owe taśmy kupują), ale ile i za ile, to nie wiem, ponieważ, ja zawsze, zamawiałem tam kompletnie wykonany transformator (również dawali odpowiedni rdzeń) według ściśle podanego przeze mnie przepisu ... niczym "Krowie na Rowie" i tak też chcą, ponieważ niedomówienia są najczęściej źródłem błędów i późniejszych konfliktów.
    Proszę skorzystać z podanych na stronie WWW nr telefonu i przedstawić swój problem i pytać.

Dar.El napisał:
    Bocznik 5mΩ nie wyjdzie bo w porywach 32W ciepła może się na nim odłożyć.
    :arrow: Jrek2 czy pozwolisz że zastosuję rozwiązanie pomiaru prądu z "Przetwornica do CAR-AUDIO" z EDW 9/2004. Jeśli ty to wymyśliłeś to chylę czoła, układ uprości pomiar prądu i nie trzeba będzie nawijać dwóch przekładników.

Pas Rogowskiego, czli transformatorek prądowy na rdzeniu toroidalnym to jedyne rozwiązanie.
    O w/w pasie, proszę sobie poszukać tu, na Forum Elektroda.pl, gdzieś w jakimś wątku o tym prostym, acz jakże przydatnym urządzeniu, niedawno pisałem.

Pozdrawiam
    Greg

-----------------------------------------------

Dodano po 16 [minuty]:

irek2 napisał:
    wlasnie po to opublikwalem schemat z takim zabezpieczeniem pradwym zeby ludzie zobaczyli cos innego oprocz ciage wbijanych do glowy przekladnikow i bocznikow. Tak naprawde to pomiar pradu w kluczach nie jest wogule potrzebny! Jeszcze nie widzialem przetwornicy w zmaku car-audio ktory by takowy pomiar mial!

Pozwolić sobie do powyższego złożyć swoje Votum Separatum.
    Sprawa jest tak oczywista, iż uzasadnienie konieczności kontroli maksymalnej wartości prądu drenu tranzystora klucza, jest tak oczywiste, jak to, iż jutro ponownie wzejdzie słońce.
    Przecież to jest zabezpieczenie zwarciowe przetwornicy DC- DC.

irek2 napisał:
    Jakie szpilki?? Na drenach wystepuje czysty prostokat, koledzy tylko wbijaja do glowy jakies szpilki ladowania kondensatorow, chyba mieli koszmary nocne ;)

To tak, jakby zakładać a priori, iż uzwojenia transformatora mają zerową wartość indukcyjności rozproszenia.
    Panie Kolego, nie ma nic lepszego od praktyki w danej dziedzinie, jak jeszcze lepsze przygotowanie teoretyczne.

irek2 napisał:
    Wykrywanie pradu i tak jest usrednione w ukladzie RC zeby nie reagowac na czesttliwosc kluczujaco tylko na czestotliwosc audio w rytm ktorej plynie prad.

Te wszystkie wasze rozwarzania przypominaja mi moje, kilka lat temu jak konstruowalem pierwsza przetworke do car-audio. Zaden ze wzmacniaczy ktore spzredalem nie ulegl uszkodzeniu. A sa skonstruowane wbrew "regulom" (stabilizacja bez dlawikow.
    Panowie dlawikowcy dlaczego nie widze dlawika w zasilaniu. Kazdy wzmacniacz car-audio go posiada!!!???

Ja nie napiszę, co mi to przypomina co Pan, Panie Kolego, tu napisał, z prostego, acz prozaicznego powodu: nie przywykłym kopać leżącego :cry:

irek2 napisał:
    Dlaczego 0,5A ma nie wystarczyc do przeladowania bramek dwoch mosfetow? Przetwornica z ELEKTORA jest na rdzeniu ETD49 100khz 600W i ma dwa zwoje na pierwotnym oraz stabilizacje.

Widzialem tylko raz wzmacniacz car-audio ktory nie byl wykonany na rdzeniu pierscieniowym. Jesli wszyscy stosuje pierscieniowe to chyba nie bez powodu. Na allegro pojawily sie gotowe trafa pierscieniowe do car audio.
    No ale jak chcecie mozecie wywazac otwarte dzwi tylko szkoda na to czasu.

Pozostawię bez komentarza co ja widziałem, a to z prostego powodu: nie jestem rzemieślnikiem - kopistą, ale konstruktorem - artystą :D

Pozdrawiam
    Greg
  • Pomocny post
    Dar.El
    Poziom 41  
    Witam
    GrekBa czemu nie napiszesz jakie transformatory w jakim czasie i przede wszystkim za ile wykonuje ta firma? . Transformatorek prądowy na rdzeniu toroidalnym do pomiaru 100A, trzeba nawinąć duuużo zwoi na wtórnym.
    Irek2 chodzi mi o moment zbocza narastającego na bramce, układ ten daje przez kilkaset nanosekund pełne napięcie 12V zanim nie zaczną przewodzić MOSFETy. Czy sprawdzałeś to na oscyloskopie?. Pomiar prądu potrzebny jest dla UC3846 i trzeba go zrealizować nie da się tego obejść, tu nie chodzi tylko o zabezpieczenie nadprądowe.
  • Fabryka prądu
    Quarz
    Poziom 43  
    Dar.El napisał:
    Witam
    GrekBa czemu nie napiszesz jakie transformatory w jakim czasie i przede wszystkim za ile wykonuje ta firma? .

przecież to oczywiste, ja nie jestem przedstawicielem tamtej Firmy.
    Poza tym, to ostatni prototyp transformatora wykonywali dla mnie przeszło trzy lata temu.

Dar.El napisał:
    Transformatorek prądowy na rdzeniu toroidalnym do pomiaru 100A, trzeba nawinąć duuużo zwoi na wtórnym.

Eeeee... właśnie mam tu taki leżeć podobny, który wylutowalem z zasilacza od PC'eta formy AT, który na pewno nie miał mocy przenoszonej większej jak 250W.
    Transformatorek ma uzwojenie pierwotne w postaci jednego przewodu przewleczonego przez otwór, rdzeń toroidalny ma średnicę zewnętrzną ok. 12mm, a zwojów wtórnych jest, jak szacuję ok. 60 - 80.
    Biorąc pod uwagę, iż w tamtej przetwornicy połmostkowej, prąd maksymalny jest nie większy od 5A, to łatwo sobie policzyć ile tu, w tym przypadku potrzeba zwojów. Sposób pomiaru można podpatrzeć, studiując schematy zasilaczy formy AT do PC z układem kontroli sterowania przetwornicy na UC384x.

Dar.El napisał:
    Irek2 chodzi mi o moment zbocza narastającego na bramce, układ ten daje przez kilkaset nanosekund pełne napięcie 12V zanim nie zaczną przewodzić MOSFETy. Czy sprawdzałeś to na oscyloskopie?.

Rzecz w tym, iż, na kiepskim i o niezbyt dużym paśmie przenoszenia oscyloskopie, tych impulsów nie widać. :D

Dar.El napisał:
    Pomiar prądu potrzebny jest dla UC3846 i trzeba go zrealizować nie da się tego obejść, tu nie chodzi tylko o zabezpieczenie nadprądowe.

Prawda.

Pozdrawiam
    Greg
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    A które to aukcje z tymi rdzeniami do przetwornic odpowiedniki EDT65?
    Dar.El
    Poziom 41  
    Popatrzyłem jak jest z tym sterowaniem IRF3205, które mają 3,5nF na bramce. Producent podaje czasy przełączania 100/65 ns dla Vgs=10V i Rg=4,5Ω czyli prąd bramki przekracza 2A. Dla dwóch IRF3205 i 0,5A prądu daje nam po 0,25A co prawdopodobnie mogło by wydłużyć czasy przełączania 8x . Można dać mniejsze rezystory na bramki i wycisnąć więcej z UC3846 (pewnie producent dał mały zapas) ale to nie w moim stylu.
    Jeśli chodzi o transformatorek prądowy to rezygnuję z niego, wybieram układ Irka2 lecz trochę go modyfikuję. Jak mierzyć prąd jest sprawą otwartą i każdy zrobi jak lubi. Ja a raczej gregor10 zaryzykuje i zrobi układ elektroniczny pomiaru prądu którego koszt i nakład pracy będzie dużo mniejszy. Załączam schemat z już przerobionym pomiarem prądu i proszę o konkretne uwagi. Układ sprzężenia zwrotnego nie podoba się mi więc tu jak najbardziej czekam na inne pomysły.
    gregor10
    Poziom 27  
    wITAM!

Dołaczam sie do prośby Dar.EL , aby sprawdzic czy uklad zadziała jak trzeba.

Mam tez druga prosbe. zeby Dar.El zribił uklad max uproszczony ,dla odpalenia... tymczasowego... aż zdobede i nawine trafo..

PozdrawiaM!
    Dar.El
    Poziom 41  
    Niewiele się da wyrzucić. Można nie montować: R1-R7 R9 R10 D1-D4 T1 T2 U1 C1 C2 C5 za DL2 i DL3 zworkę i elementy do podwyższenia napięcia: D21-D24 C26 C27 C30 C31-C33 C40 C41 C44 C45 R39-R41 R43 U5 U6 i to wszystko, reszta jest potrzebna do działania przetwornicy :D . Oczywiście można zmniejszyć ilość kondesatorów na zasilaniu i na wyjściu.
  • Pomocny post
    irek2
    Poziom 40  
    No wlasnie ARTYSTA! Nie widzi jak to robia inni tylko na sile wciska swoje teoretyczne idee. Ile twoich wzmakow car-audio jezdzi po swiecie??
    Powodzenia

Co do stabilizacji to juz narysowalem schemat wzmacniacza operacyjnego ktory by ta role spelnil. Druga polowne wykozystywalem do zabezpieczenia pradowego. Jest to fragment schematu mojej przetwornicy ze stabilizacja i wszelkimi zabezpieczeniami. Jak chcesz caly to napisz na priva.
    Jesli chcesz transoptor to nie potrzebna ci super stabilizacja na TL431 wystarczy zenerka dobrac napiecie wyjsciowe.

Pomiar pradu przy takich mocach spokojnie mozna zrealizowac na kawalku siezki masy. Nic tu nie trzeba obliczac bo czulosc ukladu jest bardzo duza i wystarczy ja na koniec wyregulowac.
    Ale jak pisalem takie zabezpieczenie nie jest konieczne. Maksymalny pobor pradu ogranicza sie w koncowce mocy. I dopiero jak ona sie spali to padaja tranzystory kluczujace. Wtedy to juz bez znaczenia czy sie spali 10 czy 14tranzystorow.

Widze ze driver pradowy robi sie coraz wiekszy a szkoda. Jak juz chcesz zrobic cos pozadnie to kup scalony driver serii IR4426 i po klopocie.

MJE15028/9 na drivery bramek?? Po woli robi sie najbardziej bezsensowna na swiecie przetwornica car-audio!!!

Nie wiem nadal o jaki prad wam chodzi. Prad drenu jest w przyblizeniu prostokatny i nie obserwuje sie zadnych szpilek. Ma to miejsce w ukladach pokroju UC384x bo tam prad ladujacy bramke jest wiekszy od pradu drenu dlatego konieczny jest czas martwy w pomiarze pradu. W tej przetwornicy prad drenu jest wielokrotnie wiekszy od pradu bramki wiec nie trzeba sie nim przejmowac.

Ja bym proponowal juz zaczac praktyczne proby w pajaku. Bo jak ci sie wydaje ze narysyjesz bezbledny schemat i wykonasz do niego plytke to masz racje. Wydaje ci sie!
    Trzeba sporo prob praktycznych i pomiarow zeby dopiescic ostateczny schemat. Potem zostaje praktyka czyli plytka.
    Z praktyki powiem tyle ze jesli nie ma sie gotowego schematu ani koncepcji (jak ma to wlasnie miejsce) to sa znikome szanse zeby doprowadzic uklad do uruchomienia. Trzeba zaczynac zawsze majac pewnosc co d oschematu a zycie i tak dorzuci wiele problemow ktore i tak nie dadza spac w nocy.
    Dar.El
    Poziom 41  
    Chodzi mi o szpilki generowane przez twój układ pomiaru prądu, przez mierzenie spadku napięcia na na przewodzącym IRF. Gdy pojawi się napięcie na bramce, MOSFET zaczyna przewodzić po jakimś tam czasie a diody 4148 są bardzo szybkie więc twój układ będzie generował na początku szpilki odpowiadające czasowi załączenia tranzystora.
    TL431 mi odpowiada bo bez problemu można dopasować napięcie wyjściowe do swoich potrzeb, oczywiście można wsadzić transila i po kłopocie.
    gregor10
    Poziom 27  
    Witam!

irek , masz sporo racji ,ale narazie to Dar.El zrobil schemat , bez niego ani rusz, ja bede odwalał czarna robote czyli praktyka , ale coz , moze sie uda..
    narazie sprubuje wykonac prototyp sterownika i dodac male trafko zeby zobaczyc czy dziala, a jak zadziala , to nawine trafo na ETD49 ktore bede mial w przyszlym tyg. od ELEMER2 z naszego forum i zobacze co pokaze zycie , a puzniej juz tylko wersja full .

teraz jeszcze by mi sie przydala na max okrojona plytka , i potwierdzenie ze powinna odpalic i bede robil...

z gory dziekuje za odp.

Pozdrawiam!

PS. czy jakaś firma wykona mi trafo do tej przetworki za mniej niz 50zl ? bo jak nie to chyba sie pomecze i sam sprobuje nawinac lica 80drutow o srednicy 0,4mm
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda
    :arrow: irek2
    A co to za cudowny układ przetwornicy impulsowej z czystym prostokątem bez szpilek?
    Bo ja takiego nie widziałem... :cry:

Ups.. widziałem raz jeden - ale się okazało że oscyloskop na którym oglądałem przebiegi miał pasmo ograniczone na 30kHz :D
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Widocznie strumień rozproszony jest malusieńki.
    A w sumie w tym typie przetwornicy szpilki się pojawiają przy szczelinie w rdzeniu co powoduje natychmiastowe ubicie kluczy. Więc proszę o nierozbieranie rdzenia podczas pracy przetwornicy :)
    Ale fakt faktem ta przetwornica jest powoli nieczytelna.
    Quarz
    Poziom 43  
    Witam,
    to może na zakończenie kamyczek do tego ogródka skalnego.
    Wszak już na początku o światowym potentacie w produkcji podzespołów do energoelektroniki wspominałem, czyli o firmie International Rectifier Co., tam linka do jednego z wielu układów sterowników, chyba najbardziej przydatnego do sterowania tranzystorów MOSFETs:
    http://ec.irf.com/v6/en/US/adirect/ir?cmd=catProductDetailFrame&productID=IR4426S: w układzie przetwornicy przeciwsobnej,
    a tam jeszcze kilka podobnych, do wyboru:
    http://ec.irf.com/v6/en/US/adirect/ir?cmd=advFrame&begin=yes&startstate=page_AC-DC
    Wobec powyższego, jednego ośmio-pinowego specjalizowanego IC, jakoś blado wygląda, ta cała plątanina tranzystorów, układów scalonej z techniki cyfrowej, itp.
    Nie chcecie mojej podpowiedzi, to nie. Uprawiajcie sobie tę radosną twórczość i niech tak pozostanie.
    Ja idę sobie na Salony, rozprawiać z kolegami o sprawach znacznie ciekawszych od przeciwsobnej przetwornicy DC-DC :lol: 8) :spoko:

:arrow: Panie Kolego, irek2

Cytat:
    "No wlasnie ARTYSTA! Nie widzi jak to robia inni tylko na sile wciska swoje teoretyczne idee. Ile twoich wzmakow car-audio jezdzi po swiecie??
    Powodzenia"

Dziękuję za życzenie, ale odwzajemnienia z mojej strony nie będzie, ponieważ specjaliście tej klasy co Pan, Panie Kolego, nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u Jego sandałów.

Pozdrawiam
    Greg
  • Pomocny post
    Dar.El
    Poziom 41  
    :arrow: gregor10
    zrobiłem dla ciebie okrojoną wersje schematu i przy okazji znalazłem parę błędów. Maksymalny prąd jest ustawiony na 100A przy zimnych IRF a jak się podgrzeją do 100°C to Imax=70A.
    A teraz do reszty: wiem że są wspaniałe scalaki ale nie zawsze się opłaca stosować. Nie czytacie dokładnie co tu ja robię i dajecie propozycję które są niezgodne z tematem. IR4426 ma 1,5A a mnie interesuje 6A i było to już opisywane. Tranzystory MJE jakie zastosowałem do zwiększenia prądu można zastąpić każdym który ma Icmax>6A i ft>20MHz.
    KaW
    Poziom 34  
    tak sobie patrze i mysle ,ze te pary sterujace przeciwstawne -przy sterowaniu w bazach -polaczonych rownolegle - beda generowac szpilke przelaczenia - w pewnym obszarze napiec ube sa przezroczyste -bez pradu- a moze mnie sie wydaje -te pary nie sa spolaryzowane -one moga byc w jakiejs klasie A ....
    gregor10
    Poziom 27  
    Witam!
    Odpalam przetwornice wg. ostatniego schematu w razie probleemow bede pisać.

Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    irek2
    Poziom 40  
    No to teraz wiem o jakie szpilki chodzi. Watpie zeby twoj uklad z wygaszaniem za pomoca tego BS107 dzialal prawidlowo. Juz bym wolal opoznic przebieg z bramek o czas wlaczenia tranzystora.

Wiez mi ze nie jest ci potrzebny prad 6A do przeladowania bramek tych mosfetow. A nawet jesli to tranzystor wtornika wcale nie musi miec 6A bo to prad impulsowy a nie ciagly. Ja stosuje BC327/337 a dobre sa tez BD139/140. MJE sa mocne ale chyba za wolne bo to tranzystory mocy.

National ostatnio wypuscil dosc tani driver do mosfetow serii LM5100. 4 czy 6A moze wydolic jak bardzo chcesz (tylko SMD)

Rozbieralem sporo wzmacniaczy car-audio i obserwacja napiecia na drenie nigdy nie byla zasmiecona zadnymi oscylacjami! Oscyloskop jakby mial pasmo 30khz to prostokat widzialbym jako sinusoide wiec nie tu problem.
    Zeby nie generowac za duzo zaklucen czyli zbyt szybkich zboczy czesto rezystory bramkowe sie powieksza. Nie widzialem w firmowym wzmaku mniejszych wartosci od 47om. Oscylacje tlumi zawsze dwojnik RC i jest to najzcesciej 10nF i 20-33omy 0,5-1W. Straty mocy na tym rezystorze sa pomijalne w stosunku do mocy przetwornicy. No ale trafo pierscieniowe ma najlepsze parametry i bardzo mala indukcyjnosc rozproszenia.
    Dar.El
    Poziom 41  
    Witam
    LM5111 byłby w sam raz ale gdzie go kupić, może wszyscy się złożymy i kupimy 1000szt. u producenta.
    Nie wiem Irek2 czy zrozumiałeś o jakie szpilki przy pomiarze prądu w twoim układzie chodzi. Za mało piszesz tekstu (zbyt skrótowo) i ja nie łapię co miałeś na myśli, a mi chodzi o szpilki jakie wytwarza sam układ pomiarowy a nie prąd w kluczach.
    Mam pytanie do wszystkich, skąd można kupić obudowę-radiator do przetwornicy samochodowej, potrzebna mi jest do wymiarów płytki PCB którą zaprojektuję.
    lechoo
    Poziom 39  
    Drivery TC4420 (6A) dostępne są w łódzkim TME po 3,99zł+vat/szt.
    Dar.El
    Poziom 41  
    Witam
    TC4420 jak najbardziej nadaje się ale jest małe zagrożenie, jak zaprojektuję PCB i umieszczę tu projekt płytki to będzie płacz gdy nie będą dostępne. Proszę niech każdy zainteresowany wypowie się czy chce nowocześnie na tym scalaku czy na pewnych tranzystorach. Może są zamienniki tego scalaka to też by było bezpieczniej.
    Quarz
    Poziom 43  
    Witam,
    Dar.El napisał:
    Witam
    TC4420 jak najbardziej nadaje się ale jest małe zagrożenie, jak zaprojektuję PCB i umieszczę tu projekt płytki to będzie płacz gdy nie będą dostępne. Proszę niech każdy zainteresowany wypowie się czy chce nowocześnie na tym scalaku czy na pewnych tranzystorach. Może są zamienniki tego scalaka to też by było bezpieczniej.

PCB można zaprojektować tak, by mieścił się jeden, drugi, lub nawet trzeci wariant rozwiązania i to nazywa się profesjonalnym i przewidywalnym rozwiązaniem.
    Mnie to rozwiązanie tej przetwornicy nie interesuje. Wypowiadam się tu tylko jako wolny sluchacz :D

Pozdrawiam
    Greg
    gregor10
    Poziom 27  
    Witam!
    podziele to na punkty

wiadomosc
    1. prace ida w dobrym kierunku
    - zdobylem 4*IRF3205
    - jutro lub pojutrze bede mial ETD49 (amteriał 3C90) z karkasem i zapinkami
    pracuje nad uniwersalka do UC3846N i czesciowo (mosfety i kilka innych ) bedzie na pajaka ,

- zdobylem drut (graniczyło to z cudem ) kupiłem 0,4mm , mam juz 66drutow po 20cm zeby wystarczyło nawinac 3zwoje , jutro bede dalej ciał i skrobał drut z izolacji , do momemntu gdy osiagne ilosc 160 sztuk ;) , bo kazde uzwojenie bedzie miało 10m2 i przeplywalo przez nie normalnie 40A , co da moc przy 12V 0,96kW ,

2 -Mam pytanie do Dar.EL - czy wtorne musi byc tez nawijane lica drutów 0,4mm ? bo jesli tak to bedzie to 2*16drutow 0,4mm ( 2 mm2) co da dopuszczalne natezenie 8A na strone , czyli 1kW przy 2*70V , wtorne bedzie mialo 2*16zwoi i jest liczone dla 12,5V (przekladnia 5,6) , gdyz tak jak mowiles gdy spadnie do tych 10,5V to po co meczyc Aku. ...

3 Czy gdy dam zamiast licy 80drutow , lice ze 100drutami , to moge szarpnac przy tych 4*IRF3205 te 1,2kW ? oczywiscie jesli mi sie zmiesci na trafo i nie sprawi mi to kłopotu...

4 Pierwsze uzwojenie z tego co przeczytalem ma byc nawiniete przykladowo pierwsza czesc sterowana przez irfy w prawo , puzniej wtorne bifilarnie , a druga polowa pierwotnego w lewo w lewo ?

5. czy moge odpalic uklad bez podawania napiecia na regulacje napiecie (to cale przed transoptorem) ? czy coś sie stanie ? uszkodzi ?
    Quarz
    Poziom 43  
    Witam,
    pytanie pomocnicze do Kolegi gregor10;
    - jaka jest założona częstototliwość pracy owej przetwornicy?
    Wtedy odpowiem jaką maksymalną średnicę drutów nawojowych w licy można użyć, ze względu na zminimalizowanie zjawiska naskórkowości.

Pozdrawiam

Greg
    gregor10
    Poziom 27  
    Witam Greg , f pracy 100kHz , Dar.El mowil ze max to 0,4mm

Mogłbys mi odpowiedziec na reszte pytan (jeśli mozesz) ktore zadałem , bo wiesz, chce juz duzo ruszyc do przodu jutro z praca .

Pozdrawiam!

PYTANIE BONUS - Czy bez problemu mozna dac 2*2zwoje na moj rdzen EDT 49 z materiału 3c90 ?
    -RoMan-
    Poziom 42  
    1. Nawijanie uzwojeń:

Zarówno pierwotne jak i wtórne nawijasz bifilarnie. nie możesz nawijać jednej części pierwotnego inaczej niż drugiej, bo rozjedzie sie symetria.

2. Mam obawy co do tego, czy zmieści Ci się planowane uzwojenie - masz bardzo niewielką rezerwę. Możesz zwiększyć indukcję i zmniejszyć liczbę zwojów do 2*2 ale będziesz wtedy na granicy dopuszczalnych strat w rdzeniu i rdzeń będzie się już poważnie grzał - wskazany karkas odporny na temperaturę...
    gregor10
    Poziom 27  
    witam

prosze mmi jeszcze odpowiedziec na pytanie nr 2 ,3 i 5 pytanie

-RoMan- - co do nawijania to juz rozumiem , czyli dawac te 2x2 czy 2x3 zwoje ?Czy przy tych 2x2 bedzie mi duzo zarla na postoju pradu?Drut na pierwotne juz sobie przygotowalem do 2x3 zwoje ... ale moge dac 2x2 jesli to by przynioslo cos dobrego (moc , sprawnosc)

z gory dziekuje za odpowiedz

Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    irek2
    Poziom 40  
    Przed nawijaniem oszacuj czy te wszystkie zwoje sie zmieszcza!
    Grubosc drutu w trafie impulsowym raczej liczy sie tak aby uzwojenia sie zmiescily.
    Przekladnia trafa to tez przekladnia calkowitej srednicy drutu na pierwotnym i wtornym. W Twoim przypadku pzrekladnai wynosi 1:5,6 wiec taka tez powinna byc w srednicy drutow wtorne:pierwotne.

LM5111 ja kupilem w ELFIE co dziwne to cena nie byla wcale szokujaca.
    Ale w tym ukladzie proponuje zwykle tranzystory. Po co kompikowac uklad o nietypowe elementy.

Wiem o jakie szpilki Ci chodzi. Zanim mosfet sie nasyci to uklad pomiarowy dostanie napiecie z diody ktore jest brane z bramki. Rozwiazaniem tego problemu moze byc opoznienie sygnalu z bramki o czas zalaczenia klucza. Oczywiscie tylko opozniamy sygnal idacy do ukladu pomiarowego. Musi sie on szybko "urywac" zyby nie bylo przeciagania bo bedzie szpilka od wylaczania. To chyba bedzie lepsze rozwiazanie niz "precyzyjne" wycinanie szpilki kluczem mosfet.
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    ==>Dar.El Wystarczy jedno stabilizować bo żaden wzmak nie przenosi DC we-wy i niesymetria nie występuje chyba że wzmak robi dc offset przy złym zaprojektowniu. Przy stabilizacji muszą być dławiki. Gdyż układ się wzbudza. Jak chcesz możesz stabilizować całość napięcia poprzez układ z transoptorem.