Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Venus TC501 - rozsadzony C802

25 Cze 2006 16:28 1822 5
  • Poziom 31  
    Prawdopodobnie nikt mi w tym dziale nie pomoże, ale cóż. Trzeba mieć nadzieję.

Usterka:
    Telewizor jak w temacie, Venus TC501. Podczas oglądania programu w pewnym momencie (jakieś 3h od włączenia) coś zaczęło "cykać" w TV. Odgłosy były niepokojące, dlatego TV został natychmiast wyłączony. Po kilku minutach znów ktoś go włączył i po następnej godzinie w pomieszczeniu było czuć zapach "palonej elektroniki". TV chodził nadal bez problemu, lecz ponownie go wyłączono na wszelki wypadek.

Oględziny (moje) po zdjęciu obudowy od razu dostrzegły skutek. Na module ZP2030 (filtr przeciwzakłóceniowy od strony sieci zasilającej) uszkodzony został kondensator C802 typu KSPpz-3 0,22µF/2x2,3nF 250V. To taki kondensator przeciwzakłóceniowy (trzy kondensatory w jednej obudowie), który wytwarza m.in. "masę" dla wejścia antenowego i nie tylko. Kawałek obudowy kondensatora został wypchnięty od środka i wypłynęła z niego jasno czerwona masa przypominająca wosk. Musiało go coś od środka podgrzać i to solidnie. Kondensator nie ma zwarcia (przynajmniej pomiar omomierzem nie pokazuje nic takiego).

Pod C802 jest drugi kondensator, C803 220nF/400V KMP-10. Od strony rezystora R803 (470Ω 5W) jest wyraźnie okopcony. Być może są to ślady po upieczonym wosku, który pryskał wszędzie dookoła i na ten rezystor również. Może być to również pozostałość po palonym kurzu. Tak założyłem, czy słusznie, nie wiem.

W tym miejscu pojawia się moje pytanie: Co mogło spowodować takie "upieczenie" kondensatora przeciwzakłóceniowego C802?
    Czy jest taka możliwość, że to ze starości kondensatora?

--------------------------------------

W przypadku tego TV jest jeszcze jedna dziwna sprawa. Ten TV pracuje normalnie jako monitor dla magnetowidu. Nic szczególnego. Jednak gdy magnetowid zostaje podłączony do komputera kablem Video Out (sygnał Composite Video wchodzi do komputera), w głośniku TV pojawia się buczenie. Niezbyt głośne, ale słyszalne. Rozłączenie kabla Komputer-Magnetowid powoduje zanik buczenia. Obudowa komputera jest zerowana, choć buczenie jest takie samo, gdy zamiast zerowania na obudowie jest potencjał kaloryfera, wodociągu. Czyli "uziemienie". Buczenia nie ma tylko wtedy, gdy komputer jest włączony do gniazdka bez bolca.

Mierzyłem woltomierzem różnicę potencjałów pomiędzy ekranem kabla Composite Video i obudową komputera, ale jest około 0,6V na zmiennym. Oscyloskop też nie pokazuje nic szczególnego poza szumem o amplitudzie około 3V (GND oscyloskopu do obudowy komputera, sonda do ekranu kabla Composite Video). Ten szum wygląda trochę jak przydźwięk sieciowy, ale bardzo zniekształcony. Okres przebiegu około 20ms. Jednak gdy zmniejszyć podstawę czasu, widać sinusoidę o okresie 3µs i napięciu międzyszczytowym około 2V. Dziwne.

Proszę o pomoc w obu kwestiach.

Pozdrawiam.
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Ten czerwony kondensator wymień i póżniej ewentualnie będziesz myślał co dalej.Często nie daje się zmierzyć upływności, koniecznie wymień.
  • flexghzflexghz
  • Użytkownik obserwowany
    Pierwsze słysze żeby kondek przeciw zakłoceniowy wytwarzał mase dla anteny!. Postępuj tak jak przedmówca.
  • Poziom 31  
    Ponieważ nie lubię niedomówień, zamieszczam fragment schematu modułu ZP-2030.

Jak widać, środkowe wyprowadzenie C802, oznaczone P803, dochodzi do gniazda wejściowego anteny i łączy się z jego masą - obudową - ekranem kabla koncentrycznego (nie będę zamieszczał fotografii...).
    Stwierdzenia "...wytwarzania masy..." użyłem celowo. Jeśli romoo źle mnie zrozumiałeś, to nie ma sprawy.

Kondensator wymienię. Pytałem jednak, czy to możliwe, że on tak sam z siebie uległ uszkodzeniu.

Czy ów przydźwięk sieciowy w głośniku mógł być spowodowany "zdychającym" kondensatorem?

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Tak to jest możliwe że sam z siebie uległ przebiciu i go rozsadziło.
  • Poziom 31  
    Dzięki za odpowiedź!

O to mi właśnie chodziło. TV będzie działał na razie bez tego kondensatora, a jak go kupię to wymienię. Mam nadzieję, że to by było na tyle. Wszystkim w tym temacie dziękuję za podpowiedzi.

Pozdrawiam.

PS. Można zamknąć.