Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Technik informatyk, teleinformatyk, czy elektronik?

grzes_dmb 25 Jun 2006 17:10 8008 5
 • #1
  grzes_dmb
  Level 13  
  Który kierunek szkoły policealnej wybrać? Skończyłem właśnie technikum samochodowe, ale nie jest mój ulubiony kierunek. Bardziej interesuje się komputerami i elektroniką. Chciałbym w przyszłości naprawiać komputery, sprzęt RTV itp. Który z tych kierunków jest bliższy moim zainteresowaniom (wiem, że lepszy byłby kierunek związany z elektroniką, ale nie mam narazie takiej możliwości). Bardziej interesuje mnie informatyka praktyczna, czyli składanie komputerów, naprawa urządzeń peryferyjnych i mam w tym zakresie sporą wiedzę. Natomiast nie za bardzo interesuję się programowaniem, tworzeniem stron internetowych(chociaż chętnie bym się tego nauczył, bo mam umysł ścisły). Czy na teleinformatyce uczą też tworzenia stron internetowych i programowania?
  Proszę o pomoc w wyborze i jakie są różnice w tych kierunkach - który z nich jest bardziej przyszłościowy?
 • #2
  de_mon
  Level 14  
  Witam

  Kierunek Teleinformatyka jest czymś, co uczy o zastosowaniu wszelkich możliwych form łączności (zarówno przewodowej jak i bezprzewodowej) do przesyłania danych i informacji (w tym głosowych). Uczy również obróbki i dopasowania sygnałów oraz informacji do nośnika (tj. metody i algorytmy kompresji, usuwanie szumów, poprawa jakości itp.). Sam kierunek Teleinformatyka jest bliższy telekomunikacji (radiokomunikacji) niż informatyce, jednak zawiera dużo elementów (czyt. przedmiotów) wspólnych z informatyką. To jakie przedmioty są na kierunku Teleinformatyka na danej uczelni, w dużej mierze zależy od niej samej, gdyż odpowiednie ministerstwo układając siatki zajęć zostawiło dużą dowolność dla uczelni w wyborze przedmiotów z pośród jakiejś liczby przedmiotów zatwierdzonych dla tego kierunku. Tak więc na jednej uczelni może być programowanie ale nie będzie tworzenia stron, a na innej może być odwrotnie.

  Ja sam w ubiegłym roku ukończyłem specjalność Techniki Teleinformatyczne. Na uczelni, na której zgłębiałem tą wiedzę nie było tworzenia stron, ale były np zajęcia z technik multimedialnych (obróbka grafiki - Corel, Flash itp.), były też zajęcia z podstaw programowania, ale przede wszystkim było dużo zajęć z radiokomunikacji, teletransmisji, obróbki cyfrowej sygnałów, teorii pola elektromagnetycznego, maszyn elektrycznych i dużo innych również ciekawych zajęć.

  Generalnie, wg mnie Teleinformatyka jest kierunkiem bardziej połączonym ze stroną praktyczną, gdyż w niej jest więcej związku z hardwarem niż w typowej czystej informatyce.
 • #3
  grzes_dmb
  Level 13  
  Jak się niedawno dowiedziałem, mam do wyboru trzy kierunki:
  - technik informatyk
  - technik teleinformatyk
  - technik elektronik

  Waham się pomiędzy drugim i trzecim. Nie chcę technika informatyka, bo uważam, że to dość nudny kierunek - zero elektroniki. Chciałbym kierunek, który byłby połączeniem informatyki z elektroniką. Mało mnie interesują systemy telekomunikacyjne, sieci komputerowe, a to zawiera kierunek teleinformatyczny. Natomiast elektronika to znowu trochę mało o komputerach. Chciałbym głównie naprawiać i składać komputery, sprzęt RTV, budować jakieś układy elektroniczne itp. Zaznaczam, że w chwili obecnej dość słabo znam się na elektronice, choć mam jakieś podstawy (prawo Ohma, Kirhoffa itp.) i się tym interesuje. Często też podłączam i ustawiam sprzęt RTV, anteny satelitarne, jakieś drobne naprawy. Dość dobrze znam się na budowie komputerów, ich składaniu, systemach operacyjnych, oprogramowaniu, internecie itp.
  Który z tych kierunków jest bliższy moim zainteresowaniom?
  Czy elektronika to trudny kierunek?
  Czy na teleinformatyce, można posiąść wiedze wystarczającą do naprawy sprzętów RTV itp. ?
  Czy jest duża różnica w poziomie nauczania na studiach, a w technikum w tych kierunkach (gdzie się można więcej nauczyć)?
  Czy idąc do technikum w tych kierunkach powinienem mieć dużą wiedzę na ten temat, czy wszystkiego mnie nauczą od podstaw?

  Proszę o wasze opinie i doświadczenia w tych sprawach, bo to dość ważna decyzja dla mnie.
 • #4
  grzes_dmb
  Level 13  
  Proszę o pomoc. Decyzję muszę podjąć do poniedziałku.
 • #5
  rikokodo
  Level 14  
  Idz na elektronikę.To konkretny kierunek.
 • #6
  grzes_dmb
  Level 13  
  Trochę późna odpowiedź, ale i tak wybrałem elektronikę. Tylko nie wiem, czy taki kierunek będzie (zależy od ilości chętnych).