Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zintegrowany odtwarzacz w Renault Laguna

FlyBoy 25 Cze 2006 21:12 10053 8
  • #1 25 Cze 2006 21:12
    FlyBoy
    Poziom 28  

Witam!
    Kilka dni temu nabyłem samochód Renault Laguna, auto sprowadzane, niestety nie dostałem kodu do radia, jak widać na zdjęciach radio jest zintegrowane, centralny wyświetlacz i sterowanie obok kierownicy. Nawet nie znam modelu tego sprzętu, pewnie kod da się odblokować, ale "kaseciaki" wyszły już praktycznie z użycia więc tym się nie martwię, bo i tak na dniach chcę kupić coś na CD/MP3. Chodzi mi jednak o kwestię wykorzystania sterowania przy kierownicy, bo wyświetlacz raczej już mi do niczego nie będzie potrzebny. Teraz moje pytanie, czy da radę wykorzystać ten joy do sterowania w innym radiu? Czy to jest jakiś standard sterowania, czy tylko dla Philpsa?
    Pozdrawiam, Robert

1 8
  • #2 25 Cze 2006 21:24
    SlaweK
    Poziom 43  

Radio jest kodowane, kod powineneś mieć w papierach radia lub dostaniesz w serwisie Renaulta lub odczyta Ci go ktoś kto dobrze na radia. Nie pytaj o szczegóły bo jest to zabronione na forum. Sterowanie trudno wykorzystać do innego radia niż fabryczne aczkoliwiek są firmy które robią takie interface do typowych radii. Blaupunkt też robi interface do tego sterowania do swoich wyższych modeli radii ale kosztuje on kilkaset złotych. Ten model najprawdopodobniej nie obsługuje zmieniarki ale są modele które są na CD lub mają sterowanie zmieniarką co jest niezłym wyjściem gdyż masz możliwość użycia kasety, kasetowiec jest mniej atrakcyjny dla złodzieja a nie musi on wiedzieć że masz ukrytą zmieniarkę na 6 płytek. Zmieniarki lepiej się sprawdzają niż radio na CD, mają lepsze resorowanie, są lepiej chronione przed kurzem i nie dostykasz zabrudzonymi rękoma płyt które bardzo się niszczą w aucie.

SławeK

0
  • #3 26 Cze 2006 00:09
    FlyBoy
    Poziom 28  

ok, dzięki za odpowiedź. Na kodzie mi nie zależy, bo tak jak napisałeś radio nie obsługuje zmieniarki i mam zamiar kupić nowe. Mam książkę od tego radia, była w zestawie z instrukcją od auta jednak nie ma w niej kodu. Co do wykorzystania sterowanie przy kierownicy, to wpadł mi ten pomysł do głowy gdy moj brat kupil radio JVC i jest w nim z tyłu wyejście na sterowanie, pomyślałem że może jest to jakiś standard i da radę podłączyć joy'a do innego.
    Jeszcze jedno pytanie, czy wyciągnięcie radia i odłączenie go od instalacji nie będzie miało jakiegos negatywnego wpływu na komputer samochodu i całą elektronikę? Na zdjęciu widać cztery dziurki, rozumiem że potrzebny jest specjalny klucz aby wyciągnąć radioodtwarzacz? Czy można gdzieś coś takiego dostać, albo zrobić?
    Pozdrawiam, Robert

0
  • #4 26 Cze 2006 01:33
    SlaweK
    Poziom 43  

Niestety, sterowanie od JVC napewno nie będzie pasować do Philipsa a wtyczki są napewno inne. Nie pamiętam czy po odłączeniu radia wogóle pracuje wyświetlacz, chyba nie. Czasem, ale to wymaga sporej wiedzy i samozaparcia, można przerobić sterowanie. Co do zmieniarki to pewny nie jestem bo nie wiem jaki to dokładnie model. A żeby je wyjąć wystarczą standardowe wyjmaki Blaupunkta. A po pytaniu o wyjęcie to juz wiem jaką masz na ten temat wiedzę. A nie prościej by było dorobić wejście liniowe i słuchać z playerka MP3 albo wozić bezpiecznie discmana ? Nawet wejścia nie trzeba dorabiać, wystarczy modulator FM, transmiter lub badziwna kasteta-adapter. Po co kaleczyć oryginalne, niezłe i funkcjonalne radio i montować jakąś chałę ? A co do podłączania innych radii niż fabryczne trzeba trochę znać instalację, nie tylko jeśli pasują kostki mechanicznie to nie oznacza że będzie dobrze działać, czasem trzeba zrobić przejściówkę w celu zamiany przewodów by nie kaleczyć oryginalnej instalacji. Widziałem takie amatorskie przeróbki które groziły pożarem w aucie.

SławeK

0
  • #5 26 Cze 2006 11:41
    FlyBoy
    Poziom 28  

No niestety w dziedzinie car audio nie jestem orłem :/ znalazłem takie klucze do wyciągania radioodtwarzacza, chciałbym sam takie wypiłować bo to przeciez kawałek drutu, no i do jednorazowego użycia, więc nie opłaca się kupować przez Internet. Potrzebuję tylko jakiegoś rysunku z podaną średnicą drutu, wyglądem i wymiarami haczyków. Będę bardzo wdzięczny. Co do podłączania zewnętrznych źródeł audio to pozostaje kwestia kodu, u mnie w mieście w Sieradzu kosztuje to 50zł do takiego firmowego zintegrowanego radia :/ Najbliższy salon Renault jest w odległości 60 km :/ Rozumiem że samemu raczej nie dam rady tego zrobić, bo tam chyba trzeba coś wylutować, mieć programator, program, etc.
    Pozdrawiam, Robert

0
  • #6 30 Cze 2006 07:35
    FlyBoy
    Poziom 28  

Witam, ze względu na to że mam kilka dni wolnego, postanowiłem spróbować ożywić philpsa w lagunie, radio wyciągnąłem za pomocą czterech...patyczkow do szaszłyków, a już miałem zamawiać jakieś wymyślne klucze. Chciałbym odzyskać oryginalny kod, unikając wgrywania nowej zawartości do pamięci. Pamięć to ST 24w166. Tutaj moje pytanie czy przy pomocy poniższego prostego programatora da się odczytać tę pamięć? Teoretycznie powinno się dać skoro jest on przeznaczony dla pamięci 24cXXX, jednak chciałbym aby wypowiedzieli sie fachowcy, bo nie wiem czy rozbierac radio i rozwijac lutownice.

0
  • Pomocny post
    #7 30 Cze 2006 11:21
    SlaweK
    Poziom 43  

Jeśli masz do tego odpowiedni program i akurat działa bo takie prymitywne programatorki nie zawsze chcą działać to może i uda się odczytać. Ale ponieważ ta pamięć jest w technologii powierzchniowej lutowana i do tego przyklejona od spodu to jak większość takich co robią to pierwszy raz zapewne urwiesz jej nogę a potem zapłacisz dwa razy tyle za naprawę. Myślę że czasem lepiej odżałować i dać zarobić komuś kto się zna. Ja tylko przestrzegam...

SławeK

0
  • #8 02 Lip 2006 01:07
    FlyBoy
    Poziom 28  

Witam ponownie, z lutownicą mam do czynienia więc nie było problemu. Poprostu w dziedzinie car audio jestem noga. Zczytałem zawartość pamięci, plik poniżej. Teraz jak mam odczytać z tego kod? Lub może ktoś będzie tak miły i mi go odczyta :) Z góry dzięki!

Moderowany przez SławeK:

Ostrzeżenie, na forum nie liczymy kodów i nie pytamy o nie. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic100873.html Załącznik usuwam.

0
  • #9 02 Lip 2006 16:35
    FlyBoy
    Poziom 28  

Problem załatwiony, dziękuję za udzieloną pomoc i jednocześnie przepraszam za umieszczenie bin'a.

0